1uvod 2obchod 3diskuse 4literatura 5onas 6odkazy 7kontakty
 
 
MENU OBCHOD: Pily Ryoba / Pily Dozuki / Pily Kataba / Lesnické pily / Stavební pily / Speciální pily / Oleje / Barvy a štětce / Dláta / Hoblíky litinové / Hoblíky dřevěné / Brusné kameny / Pomůcky k broušení / Měřící pomůcky / Úprava povrchu / Ostatní
 

 
 
 
   
TRUHLÁŘSKÝ KURZ
pro začátečníky v Jeseníku
s Janem Markem a Janem Marečkem

Honza Marek provozuje internetový obchod Cesta dřeva, miluje ruční nástroje a jeho dláta jsou požehnaně ostrá. 
Honza Mareček vede svojí dílnu - Alternativní Truhlářství v Jeseníku, kde vyrábí všemožné věci ze dřeva spíše za pomoci strojů a mašinek. 
A právě z jejich vzájemné spolupráce se jako první zrodily víkendové workshopy truhlářského řemesla, kde má každý možnost vstřebat to, co ho zajímá, vymyslet si vlastní projekt a hotový si ho odvézt domů, společně s hromadou informací, tipů a rad.

Truhlářský kurz začíná v pátek v podvečer a končí v neděli v poledne.
V ceně 2.700 Kč je sobotní snídaně, oběd, dřevo na vlastní projekt, dva trpěliví lektoři a celá dílna k dispozici. Počet účastníků je maximálně 10.

Na každém truhlářském kurzu si budete moci zakoupit cokoliv ze sortimentu Cesty dřeva.

Truhlářský kurz

 
TERMÍNY Truhlářských kurzů v Jeseníku na rok 2015:

  ŘÍJEN 16. - 18. 10. 2015 přihláška ke stažení Informace ke stažení

Protože plánujeme méně termínů truhlářských kurzů v Jeseníku a více termínů kurzů v Merbolticích, není možné zakoupit dárkový poukaz na kurz do Jeseníku. Dárkové poukazy vydáváme pouze na truhlářské kurzy v Merbolticích. Díky za pochopení.

 

REPORTÁŽ Z TRUHLÁŘSKÉHO KURZU, jak ji napsal Honza Mareček

Pátek večer
Pomalu se sjíždějí první účastníci, mlčky, zvědavě pokukují po dílně. Ví, že na otázky bude ještě dost času. Složení? Jako obvykle, nějaký ten "ajťák" (ve vší úctě ovšem) co mu už jedničky a nuly lezly krkem, studentka designu co si přišla osahat o čem ten nábytek vlastně je, pár šikovných domácích kutilů, co chtějí postoupit o level výš, manžel, jež dostal truhlářský kurz jako dárek a pár lidí, kteří berou kurz jako předstupeň pro možnou budoucí rekvalifikaci. Na poslední se už nečeká, však oni dorazí.
Začínáme rychlým seznámením a pouštíme se do velké krabice plné kousků dřeva, kde dva nejsou stejné, ale všechny pochází z naší země. Dub a buk se sice pletou, ale kdo pozná Škumpu, nebo Šeřík? Bavíme se o dřevě, vlhkosti, jeho vlastnostech a použití jednotlivých druhů. Dotýkáme se různých témat a najednou je devátá pryč. Sraz zítra v 8:30 ráno.
 
Sobota
Už před osmou je před dílnou rušno. Všichni se nedočkavě těší co se všechno bude dít. Kafe, čaj a domácí buchty od Zuzanky a babiččin štrůdl jsou první truhlářské nástroje a hned potom se pouštíme do práce.
Ale pěkně od začátku: Honza Marek představuje základní ruční nářadí: úhelník, dláto, japonskou pilu a hoblík. Stejný princip, ale proč je jich tu deset od každého druhu a každý jiný? V neděli je budete znát jménem. A pak už směle do prvních spojů. Každý dostane dva kusy dřeva a radu jak na to. Zbytek je na něm. A nezapomeňte: Dvakrát měř, jednou řež. Zní to tak jednoduše...
Další část tvoří úvod do světa strojů pod vedením Honzy Marečka. Pravidla bezpečnosti a rychlá ukázka na každém z nich vám osvětlí, jak se z hrubé fošny stane hezká hoblovaná deska, kde pravý úhel je opravdu pravý.
Dopoledne je skoro pryč, ale do oběda zbývá jeden podstatný úkol. Rozhodnout se a vybrat si, na čem se bude pracovat po zbytek víkendu. Na výběr je ze 3 projektů různé složitosti. Nejčastější je stolička v mnoha variantách. Vlastní nápad je vítán, stejně jako práce ve více lidech na jednom projektu. Pro dřevo se dá šmejdit ve vedlejším skladu řeziva, kde si každý vybere ten svůj kousek. Kdo má vybráno, dostane za odměnu gulášek se šesti.

Odpoledne v dílně je radost pohledět. Všude kolem je čilý ruch a ve vzduchu visí kromě vůně dřeva také příjemná pracovní atmosféra. Místa je dostatek kolem tří hoblic a dvou dalších stolů. Kdo potřebuje půjčit japonskou pilu, dláto, nebo hoblík? A kdo chce vyzkoušet novou čínskou vlaštovku z ebenu? Celý obchod z Cesty dřeva je vám k dispozici. A nebo dlab za deset vteřin, rybina za dvě minuty, nebo přesné krácení obrobku. Celá profesionální dílna, stačí si ukázat.
V takovém prostředí se člověk ani nenaděje a je deset večer. Lidi by ještě pracovali, ale ti dva Honzové to vidí spíš na jedno v hospůdce. Spláchnout prach a unavené hlasivky. A navíc zítra je taky den.
 
Neděle
Neděle je den ve znamení dokončovacích prací, povrchových úprav, a tak podobně. Kdo nestíhá, tomu pomůžeme. Mezitím vybalí Honza sbírku brusných kamenů a ukáže vám, že bez ostrého nářadí se fakt nehnete ani o krok a poradí jak na to. Začínají se olejovat první hotové výrobky. Tentokrát visí ve vzduchu eufórie z hotového díla a kdo chce, může si domluvit přípravu dřeva na své další domácí projekty. A že vám padla do ruky ta čínská vlaštovka? Ještě že jich má Honza sebou několik na prodej. Hromadné foto a před polednem se dílna pomalu vyprazdňuje.

Pokud vám stačila tato reportáž, rád jsem posloužil. Ale pokud byste to rádi zažili na vlastní kůži a rádi vyrobili vlastní výrobek mrkněte na termíny našich truhlářských kurzů.

Těšíme se na Vás!

Honza Mareček a Honza Marek

 
Truhlářský kurz   Truhlářský kurz   Truhlářský kurz
         
Truhlářský kurz   Truhlářský kurz   Truhlářský kurz
         
Truhlářský kurz   Truhlářský kurz   Truhlářský kurz
         
Truhlářský kurz   Truhlářský kurz   Truhlářský kurz
         
Truhlářský kurz   Truhlářský kurz   Truhlářský kurz
         
Truhlářský kurz   Truhlářský kurz   Truhlářský kurz
         
Truhlářský kurz   Truhlářský kurz   Truhlářský kurz
         
Truhlářský kurz   Truhlářský kurz   Truhlářský kurz
         
Truhlářský kurz   Truhlářský kurz   Truhlářský kurz