1uvod 2obchod 3diskuse 4literatura 6odkazy 7kontakty
 
 
MENU OBCHOD: Pily Ryoba / Pily Dozuki / Pily Kataba / Lesnické pily / Stavební pily / Speciální pily / Oleje / Barvy a štětce / Dláta / Hoblíky litinové / Hoblíky dřevěné / Brusné kameny / Pomůcky k broušení / Měřící pomůcky / Úprava povrchu / Ostatní / Zahrada
přírodní oleje a ředidla na dřevo

 

 
 
 
 
camelia sinensisPŘÍRODNÍ OLEJE NA DŘEVO

Přírodní oleje jsou tou nejlepší ekologickou volbou zdravého ošetření veškerých dřevěných povrchů. Povrch zcela neuzavřou, takže dřevo může dýchat. Každé napuštění dřeva olejem krásně vyzdvihne jeho kresbu, ale více či méně posune jeho barevný odstín.

POSTUP NAPOUŠTĚNÍ DŘEVA (u všech olejů či směsí):
Olej nanášejte nejlépe štětcem, popř. válečkem, houbičkou nebo hadříkem. Po uplynutí alespoň jedné hodiny od aplikace setřete přebytečný olej (či směs) savou tkaninou nebo papírovým ubrouskem. Po více než 1 dni aplikujte další nátěr. Nátěry by měly být minimálně dva. Delšími časovými rozestupy mezi nátěry dosáhnete lepší ochrany dřeva. Ředěním (terpentýnem či pomerančovým olejem) dosáhnete hlubšího proniknutí do dřeva - ředí se hlavně první nátěr.

Srovnání předností námi nabízených olejů: 
HipsTÉR - pouze na venkovní použití - přírodní ochrana dřeva proti vodě, plísním a UV záření. Snadná aplikace - již naředěno. Vhodné pro dřevěné stavby, ploty, lodě, šindelové střechy atd...
Dřevní tér
- pouze na venkovní použití - přírodní ochrana dřeva proti vodě, plísním a UV záření. Vhodné pro dřevěné stavby, ploty, lodě, šindelové střechy atd..
Lněná fermež - dobrá ochrana dřeva na vnitřní i venkovní použití, rychlé vysychání. Používá se na nábytek, dřevěné konstrukce, okna, stoly atd..
Tungový olej- velmi dobrá ochrana proti vodě a oděru na interiér i exteriér. Dřevo vytvrdí a je vhodný i na venkovní nátěry. Vynikající na zátěžové plochy - kuchyňské linky, podlahy, stoly, okna atd..
Světlicový olej - dřevo téměř nezabarví. Vhodný na nábytek, obložení, dekorativní předměty atd.. Téměř bez vůně.
Terpentýn - přírodní ředidlo k olejům. Vhodnější spíše do exteriéru.
Pomerančový olej - přírodní ředidlo k olejům, krásně voní, výborné čistidlo - rozpouštědlo.
Voskový balzám - pro lesk dekorativních předmětů, k mazání plazů hoblíků (kovových i dřevěných).
 

 
  HipsTÉR Tradiční skandinávský nátěr / na exteriér  
 

hipstér
hipstér
 
Natřeno HipsTÉREM: pavlač - nové smrkové dřevo, dveře - staré smrkové dřevo).
 
hipstér
 
BEZPEČNOSTNÍ LIST ke stažení

Český výrobek od Cesty dřevaPřipravili jsme pro vás tradiční nátěr s jedoduchou aplikací - hipsTÉR.
Složení - dřevní tér borovicový, přírodní fermež, terpentýn. Tato směs se velmi dobře nanáší, snadno se vpíjí do dřeva a dává mu skvělou ochranu.


Přednosti:
Ochrana dřeva před povětrnostními podmínkami.
Tato směs je po tisíciletí používána nejen ve Skandinávii k ochraně dřeva proti vodě a slunci (UV záření). Dřevní tér je přirozeně antiseptický, proto se tradičně také užívá jako ochrana před dřevokaznými houbami a hmyzem.
Již namíchaná směs, která se nemusí ředit a lze ji rovnou aplikovat.
 
Použití:
Vhodný pro nátěry dřevěných staveb, které jsou v přímém kontaktu s povětrnostními vlivy (roubenky, sruby, pergoly, ploty, lodě, šindelové střechy, okenice…)
Při natírání je tér intenzivně cítit, po několika dnech však vůně vyprchá. Proto není vhodný do interiéru.
 
Způsob nátěru:
Natíráme štětcem, nejlépe v teplém slunném počasí pro rychlé vsáknutí a zaschnutí. Nátěr provádíme buď jednou a po roce zopakujeme, nebo 2x (každý nátěr aplikujte po zaschnutí předchozího = 2-10 dní) a opakujeme po cca 5 letech. Dřevo před nátěrem musí být suché, jinak může tér dělat skvrny. Pro umývání štětců doporučujeme terpentýn.

Spotřeba:
Vydatnost je 1l HipsTÉRU na 10-15m2 dle savosti a hrubosti povrchu. Na šindelové střechy do 5m2.
 

Cena za 1l
Bez dph 240 Kč, s dph 290 Kč
 
kód: Hip1
Cena za 5l
Bez dph 1.115 Kč, s dph 1.350 Kč
 
kód: Hip5
Cena za 25l
Bez dph 4.917 Kč, s dph 5.950 Kč
 
kód: Hip25
       
  Dřevní tér (dřevní dehet) 100% čistý, přírodní dehtový olej z borovice / na exteriér  
 

borovice

 

ter
 
zvonice Zvonice na Valašsku, natřená ředěným térem z naší nabídky.

Tradiční výroba dehtu zde.

 
BEZPEČNOSTNÍ LIST ke stažení
 
Náš článek o téru v časopise Chatař chalupář ke stažení
 
SLOŽENÍ:
čistý dřevní olej (dřevní tér, dřevní dehet)

Přednosti:
Ochrana dřeva před povětrnostními podmínkami a UV záření. Tradičně se také užíval jako ochrana před dřevokaznými houbami a hmyzem. Oblibě se těší zejména ve Skandinávii, kde je již více než 1000 let používán.
 
Použití:
Vhodný pro nátěry dřevěných staveb, které jsou v přímém kontaktu s povětrnostními vlivy (roubenky, sruby, pergoly, ploty, lodě, šindelové střechy, okenice…)
Ze začátku je tér intenzivně cítit, časem však vůně vyprchá. Dřevní dehet není vhodný do interiéru.
 
Popis:
Čistý dřevní tér je přírodní produkt získaný pálením smolných oddenkových částí borovice (nejlépe kořenů) bez přístupu vzduchu. Je to tmavá tekutina medové konzistence.

Způsob nátěru:
Natíráme štětcem, nejlépe v teplém slunném počasí pro rychlé vsáknutí a zaschnutí. Nátěr provádíme alespoň 2x pro jeho větší ochranu (každý nátěr aplikujte po zaschnutí předchozího). Dřevo před nátěrem musí být suché, jinak může tér dělat skvrny. První obnovení nátěru je vhodné po roce, další pak po cca 5 letech, dle vystavení povětrnostním vlivům. Pro umývání štětců doporučujeme terpentýn.

Spotřeba:
Vydatnost je 10-15m2 naředěné směsi (čistý tér je velmi obtížné aplikovat – nedoporučujeme) dle savosti a hrubosti povrchu. Na šindelové střechy do 5m2.

Ředění - buď použijte HipsTÉR, nebo toto ředění:
Dřevní tér ředíme tradičně terpentýnem a lněnou fermeží. Přidáváním lněného oleje získáváme světlejší nátěr.
puntik Osvědčený nátěr: 1:1:0,5 – tér : fermež : terpentýn. Jednoduchá aplikace a dobrá ochrana.
puntik Tmavšího nátěru dosáhnete zmenšením podílu lněné fermeže a přidáním terpentýnu – například 2:1:1 – tér : fermež : terpentýn.
puntik Světlejšího nátěru dosáhnete zvětšením podílu lněné fermeže – například 1:2:0,5 – tér:fermež:terpentýn.

 
Cena za 1l
Bez dph 256 Kč, s dph 310 Kč
 
kód: Ter1
Cena za 5l
Bez dph 1.198 Kč, s dph 1.450 Kč
 
kód: Ter5
Cena za 25l
Bez dph 4.909 Kč, s dph 6.250 Kč
 
kód: Ter25
       
  Přírodní lněná fermež Přírodní, 2x vařený lněný olej / na interiéry i exteriéry  
 

 len

Technické údaje:
Tento olej není určen ke konzumaci.

Tkaniny nasáklé lněným olejem představují riziko samovznícení! Nasáté tkaniny je třeba sušit ve volném prostoru nebo uchovávat v uzavřené, nehořlavé nádobě.

 
SLOŽENÍ:
Přírodní lněná fermež (pouze vařený lněný olej) s příměsí zanedbatelného množství sušidla. EUH210 - na vyžádání je k dispozici bezpečnostní list.

Přednosti:
Vařený lněný olej (= lněná fermež), dá oproti lněnému oleji dřevu daleko lepší ochranu a rychleji vysychá.
 
Použití:
Lněná fermež je vhodná téměř všude v interiérech i v exteriérech. Nábytek, podlahy, zahradní nábytek, okna, hudební nástroje, dřevěné lodě atd.. Je možné ji použít samostatně nebo do směsí dalších olejů a vosků. Železné předměty chrání před korozí.
 
Popis:
Přírodní lněná fermež (vařený lněný olej) se pro své vynikající zpevňující a impregnační vlastnosti po staletí používala na ochranu dřeva a pro finální úpravu hliněných omítek a podlah. Zvýrazňuje kresbu dřeva, zpevňuje povrch, chrání před vlhkostí a špínou, snadno se nanáší a udržuje. Lněná fermež po čase dává dřevu krásnou jantarovou barvu.

Spotřeba:
1 l oleje (nebo zředěné směsi) vystačí na cca 10-15 m2, podle savosti a hrubosti povrchu. Druhý nátěr méně saje. Nátěr se vpije do povrchu do 1 dne, ale k faktickému vyschnutí dochází cca do 1 týdne v závislosti na podmínkách a typu povrchu. Teplo a sluneční záření (UV) urychluje schnutí.

Ředění a aplikace:
Lněná fermež je poměrně hustá, doporučujeme ředit v poměru 10:1 až 10:2 terpentýnem či pomerančovým olejem.
Přebytečný olej setřít (na slunci i do 15 minut!, v interiéru do 1 hodiny). Po dalších dnech postupně nanášet 2-3 vrstvy čistého či zředěného oleje, nejlépe po zaschnutí předchozího nátěru.

Cena za 1l - plast
Bez dph 132 Kč, s dph 160 Kč
 
kód: Ferm1
Cena za 5l - plast
Bez dph 570 Kč, s dph 690 Kč
 
kód: Ferm5
Cena za 25l - plast
Bez dph 2.685 Kč, s dph 3.250 Kč
 
kód: Ferm25
       
  Tungový olej 100% čistý přírodní olej / na interiér i exteriér ("dřevní olej")  
 

camelia sinensis

 

Technické údaje:

BEZPEČNOSTNÍ LIST ke stažení Tento olej není určen ke konzumaci.

Tungový olej vlivem nízké teploty mění barvu a konzistenci (bělá a tuhne), což není na závadu. Při zahřátí ve vodní lázni nad 40°C se vrátí do původního stavu.

SLOŽENÍ:
čistý tungový olej
Přednosti:
Tungový olej je z přírodních olejů nejlepší na zátěžové plochy. Dává vynikající ochranu proti vodě a oděru, dřevo vytvrdí, proto je vhodný i na venkovní nátěry. Minimálně ztmaví barvu dřeva.

Použití:
Olej je vhodný všude venku i v interiérech. Nábytek (i do koupelny či na kuchyňské linky), podlahy, zahradní nábytek, okna, hudební nástroje, dřevěné lodě atd., dřevo vytvrdí. Při venkovním použití je však třeba nátěr obnovovat, cca po dvou a více letech (závisí na vystavení povětrnostním podmínkám). Zanechává hezký matný povrch a po čase téměř nemění barvu dřeva. Jeho pomocí lze impregnovat i textil a hliněné omítky. Železné předměty chrání před korozí. Je možné jej použít samostatně nebo do směsí dalších olejů a vosků. Jeho nevýhodou je silné ořechové aroma, které v interiéru vyprchá až po delší době (pár měsíců).
Doba vysychání: 1 den na slunci, jinak 3-10 dní.
  
Popis:
Tungový olej se vyrábí z ořechů čínského stromu Aleurites fordii.
 
Spotřeba:
1 l oleje (nebo zředěné směsi) vystačí na cca 10-15 m2, podle savosti a hrubosti povrchu. Druhý nátěr méně saje.
 
Ředění a aplikace:
puntik Použití na venkovní nátěry a interiérové zátěžové plochy: 10:1 až 10:2 - tungový olej : terpentýn (či pomerančový olej). Přebytečný olej setřít (na slunci i do 15 minut!, v interiéru do 1 hodiny). Po dalších dnech postupně nanášet 2-3 vrstvy čistého či zředěného oleje, nejlépe po zaschnutí předchozího nátěru.

 
Cena za 500 ml - plast
Bez dph 149 Kč, s dph 180 Kč
 
kód: Tung05
Cena za 1 l - plast
Bez dph 215 Kč, s dph 260 Kč
 
kód: Tung1
Cena za 5 l - plast
Bez dph 926 Kč, s dph 1.120 Kč
 
kód: Tung5
Cena za 25 l - plast
Bez dph 4.298 Kč, s dph 5.200 Kč
 
kód: Tung25
       
  Světlicový olej (saflorový olej) 100% čistý, přírodní olej - vařený / na interiéry  
 

mák setý 

Technické údaje:
Není klasifikován jako nebezpečná látka,
není povinnost mít bezpečnostní list.
Tento olej není určen ke konzumaci.

 
SLOŽENÍ:
čistý vařený světlicový olej

Přednosti:
Ze všech olejů minimálně zbarví dřevo, prakticky jen vyzdvihne jeho kresbu. Je téměr bez vůně , tudíž je vynikající v interiéru na velké plochy (stropy, stěny, podlahy). Díky tomu, že je olej vařený dává velmi dobrou ochranu dřeva a rychleji schne, než klasický světlicový olej.
 
Použití:
Olej je vhodný téměř všude v interiérech či venku pod střechou. Použijte na nábytek, dřevěné konstrukce (pod střechou), podlahy, stropy, hudební nástroje, dekorativní předměty. Není vhodný tam, kde je dřevo vystaveno povětrnostním podmínkám, hlavně dešti.
 
Spotřeba:
1 l zředěné směsi vystačí na cca 10-15 m2, podle savosti a hrubosti povrchu. Druhý nátěr méně saje.
 
Ředění a aplikace:
Olej je velmi hustý, je potřeba ho naředit pro lepší proniknutí do dřeva a lepší aplikaci. Doporučujeme ředit 5:1 pomerančovým olejem nebo terpentýnem (na litr oleje 200 ml pomerančového oleje).
Přebytečný olej setřít (na slunci i do 15 minut!, v interiéru do 1 hodiny). Po dalších dnech postupně nanášet 2-3 vrstvy čistého či zředěného oleje, nejlépe po zaschnutí předchozího nátěru.
 

Cena za 1 l - plast
Bez dph 181 Kč, s dph 220 Kč
 
kód: Sve1000
Cena za 5 l - plast
Bez dph 867 Kč, s dph 1050 Kč
 
kód: Sve5000
Cena za 25 l - plast
Bez dph 3.925 Kč, s dph 4.750 Kč
 
kód: Sve25
       
  Terpentýn balzámový Nejpoužívanější přírodní ředidlo, 100% přírodní  
 
 borovice
 
BEZPEČNOSTNÍ LIST ke stažení

Použití:
K ředění rostlinných olejů (zmenší jejich viskozitu, aby lépe pronikly do dřeva), olejových barev, vosků, pigmentů, apod. Velmi dobře se uplatní například k čištění nástrojů zanesených smolou, štětců od olejů apod.

Popis:
Nejčistší přírodní terpentýn získávaný parovodní destilací z balzámové pryskyřice různých druhů borovic či pryskyřičnatých stromů (jedle, modřín, řečík terebintový apod).

Tip: Balzám: terpentýn, lněná fermež, včelí vosk v poměru 1:1:1. Dodá nádhernou saténovou podobu povrchu dřeva (vosk se však nehodí tam, kde se dřevo stýká s vodou - tvoří se fleky).

Upozornění: Olej může u citlivých osob podráždit pokožku a sliznice. Tento olej není určen ke konzumaci. Při práci s terpentýnem v místnosti je potřeba dobře větrat.

Cena za 200 ml - sklo
Bez dph 83 Kč, s dph 100 Kč
 
kód: Ter200
Cena za 500 ml - plech
Bez dph 149 Kč, s dph 180 Kč
 
kód: Ter500
Cena za 1 l - plech
Bez dph 264 Kč, s dph 320 Kč
 
kód: Ter1000
Cena za 5 l - plech
Bez dph 1.223 Kč, s dph 1.480 Kč
 
kód: Ter5000
       
  Pomerančový olej Nejpříjemnější přírodní ředidlo, 100% přírodní  
 

 pomeranč
 
BEZPEČNOSTNÍ LIST ke stažení

Použití:
Výborně se hodí k ředění olejů a vosků na dřevo. Velmi dobře se uplatní například k čištění nástrojů zanesených smolou, štětců, ředění olejových barev, výborný do interiéru. Můžete ho přidávat i do vody při uklízení - byt krásně provoní a vyčistí.
 
Popis:
Pomerančový olej je 100% přírodní produkt získávaný ze slupek pomerančů. Díky jeho silné schopnosti rozpouštět mastnotu je perfektním a ekologickým rozpouštědlem čistidlem. Této vlastnosti se využívá hlavně při míchání s rostlinnými oleji a vosky. Sníží jejich viskozitu a dodá jim velmi příjemné a svěží aroma (které však po několika dnech vyprchá).

Upozornění: Kyseliny přirozeně se vyskytující v oleji mohou u citlivých osob podráždit pokožku a sliznice. Tento olej není určen ke konzumaci. Při práci s pomerančovým olejem v místnosti je potřeba dobře větrat.

Cena za 100 ml - sklo
Bez dph 74 Kč, s dph 90 Kč
 
kód: Pom100
Cena za 200 ml - sklo
Bez dph 132 Kč, s dph 160 Kč
 
kód: Pom200
Cena za 500 ml - plech
Bez dph 231 Kč, s dph 280 Kč
 
kód: Pom500
Cena za 1l - plech
Bez dph 396 Kč, s dph 480 Kč
 
kód: Pom1000
       
   
Je spousty možností, jak oleje míchat, ředit, vylepšovat (včelím voskem, karnaubským voskem, atd.), pigmentovat a jinak modifikovat. Je jen na vás, který postup vám bude příjemný a pro vaší práci nejvhodnější. Budeme rádi, podělíte-li se s ostatními o vaše zkušenosti v naší diskusi.