1uvod 2obchod 3diskuse 4literatura 6odkazy 7kontakty
 
 
MENU OBCHOD: Pily Ryoba / Pily Dozuki / Pily Kataba / Lesnické pily / Stavební pily / Speciální pily / Oleje / Barvy a štětce / Dláta / Hoblíky litinové / Hoblíky dřevěné / Brusné kameny / Pomůcky k broušení / Měřící pomůcky / Úprava povrchu / Ostatní / Zahrada
ručně kovaná japonská pila

 

 
 
   
RUČNĚ KOVANÉ JAPONSKÉ PILY Daizo Mitsukawa
 
mitsukawa take
Při práci se snažte být opravdu přítomní a opatrní na svírání pily v řezu. Dobrou péčí o pilu prodlužujete její životnost.

 
Tyto tradiční japonské pily pocházejí z dílny Mistra Daiza Mitsukawy z Japonska. Je pokračovatelem rodinné tradice v kování pil.

Pily jsou téměř kompletně ručně kované. Tyto pily se v Japonsku těší úctě a používají se při restaurátorství a důležitých historických pracech.
Pila nabírá při mistrovské práci kováře prvotřídní kvality
kombinací tvrdosti a pružnosti. Pily tak dosahují dlouhé životnosti - při správném zacházení.
Upozornění:
Ručně kované pily by neměli používat začátečníci. Než začnete pracovat s ručně kovanými japonskými pilami, je důležité, abyste měli osvojenu techniku řezání s japonskou pilou. Sériově vyrobená pila má tvrzené jen zuby, ale plátek si zachovává relativně svoji pružnost. Při nesprávném použití nehrozí pile tak velké poškození. Ručně kovaná pila je vyrobena pro profesionální "dřevaře", pro které je pila přirozeným prodloužením jejich paže. Má tvrzený celý list a hrozí tak poškození či zlomení plátku či zubu při nesprávném použití.
Je lepší naučit se řezat na levnější pile, která má vyměnitelné listy.
 
 
  Temagari - příčný řez Ručně kovaná pila od Mistra Mitsukawy na příčný řez  
 

Tvar této pily je specielně navržen na náročnou práci při řezání velkých stromů a trámů. Je přednostně určena na čerstvé dřevo.

Je skvěle vyvážená a úhel rukojeti umožňuje pevné uchopení pily oběma rukama při náročné práci. Zuby se směrem od rukojeti zvětšují pro lepší zaříznutí a větší úběr.
Rukojeť je zhotovena z japonského cypřiše.

Tuto pilu je možné brousit mečovým pilníkem na pily.

Délka listu 500 mm, pracovní délka 400 mm, celková délka 650 mm,
šířka listu 65 mm, tloušťka listu 1,1 mm, rozteč zubů 4,6 - 7 mm.

Bez dph 3.636 Kč, s dph 4.200 Kč
 
kód: TB040
 
detail pily Temagari
 
Použitelné na tyto materiály:

- velké kmeny, trámy

 

 
     
  Mečový pilník Pilník na broušení zubů ručně kovaných pil  
 

detail mečového pilníkuTvrdost 67-68 RC

Upozornění: tyto pilníky nelze použít na pily firmy Gyokucho s tvrzenými zuby nad 70 RC.

Pilník velmi jemný délky 75 mm, šířka 17 mm.

Bez dph 223 Kč, s dph 270 Kč
 
kód: P75
 
     
  Diamantový mečový pilník Pilník na broušení zubů pil  
 

diamantový pilníkDiamantový pilník je určen na broušení veškerých zubů pil, zvláště pak velmi tvrzených zubů, jako mají pily Gyokucho, které nabízíme.

Pracovní délka 80 mm, šířka 20 mm.

Bez dph 727 Kč, s dph 880 Kč
 
kód: P100d
 
     
   
 

JAK POUŽÍVAT JAPONSKÉ PILY - jak řezat

S japonskými pilami se řeže tahem k sobě, oproti běžným pilám, na které jsme v Evropě zvyklí. To umožňuje tenčí konstrukci plátku a tím menší odpor. Docílí se tím rychlého a snadného řezání s dokonale přesným a čistým řezem.
Řezejte s co nejmenším použití síly. Čím méně síly použijete, tím lepší a přesnější bude výsledek.
Střídáním úhlu při řezání dosáhnete rychlejšího řezu a zabráníte zanášení zubů..

TAJEMSTVÍ KVALITY A ŽIVOTNOSTI PIL GYOKUCHO – RAZOR SAW

Plátky pil jsou vyrobeny z vysoce kvalitní uhlíkaté oceli. Zuby jsou tvrzené vysokofrekvenčním, bodovým, impulsním zahříváním. Tím se dosáhne tvrdosti přes 70 RC. Takto tvrzené zuby vydrží 3x déle ostré, avšak tělo pily si zachovává svou pružnost. Finální úprava čepelí zabraňuje zanášení a reznutí a spočívá v použití procesu nanášení mikrotenké vrstvy niklu. Tato vrstva zaručuje vyšší odolnost proti reznutí.
Rukojeť je zhotovena z japonského cypřiše, ovinutá ratanem pro pevnější úchop. Listy jsou vyměnitelné.

ÚDRŽBA PILY

Pokud je pila zanesena, tak odstraňte piliny a pryskyřici a natřete plátek olejem - nejlépe přírodním kaméliovým. Pokud dojde k ulpění smoly, je lehce odstranitelná teplou vodou. V případě silnějšího zanesení doporučuji použít terpentýn nebo pomerančový olej a natřít plátek kaméliovým olejem.

PODÉLNÝ ŘEZ

Zuby na podélný řez (jedna strana pil ryoba) mají velikost zubů vzestupnou od rukojeti směrem ke konci pily. To umožňuje snadnější začátek řezu a urychlení práce. Naostřená je pouze jedna strana zubu, takže prakticky fungují skrz vlákna dřeva jako dláto. Rozestup mezi zuby je větší, aby se pila nezanášela. Pily doporučujeme nepoužívat na příčný řez, řez by byl nehezký a náročnější na práci. Při dlouhém podélném řezu vložte klínek proti svírání pily, prodloužíte tak její životnost - viz obr..

PŘÍČNÝ ŘEZ

Rychlého a přesného řezu napříč vláknem dřeva je dosaženo díky způsobu broušení zubů. Zuby jsou ostřeny protilehle. Každý z nich je ostřen na třech stranách, aby se zajistil obzvláště čistý řez. S těmito zuby je možné řezat i podél vlákna dřeva (řez je však pomalejší). Při úhlopříčném řezání dřeva se doporučuje použít spíše zuby na podélný řez.

UNIVERZÁLNÍ ZUBY

Tyto zuby jsou navrženy jak pro podélný, příčný, tak i diagonální řez. Pily opatřeny těmito zuby jsou výborné pro zhotovování truhlářských spojů (ozuby, cinky) a samozřejmě pro speciální japonské spoje. Protože jsou tyto zuby používány na přesnou práci, jsou jimi opatřeny jen některé pily typu Dozuki.