schody

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Pavel64
Příspěvky: 17
Registrován: 10 zář 2013, 13:25

schody

Příspěvek od Pavel64 »

Rád bych si udělal schody do nového podkroví. Možná že vás rozesmněju, ale mám dva problémy. Budou to schody uzavřené mezi zdmi (točité okolo středové zídky). Na zdi přymontuju dřevěné schodnice a jak k nim přychytit stupně tak, aby nebyly z vrchu vidět šrouby? Nalepit? Prostor pod schody nebude přístupný, takže montáž odspodu není možná. A druhá věc, mám stupně montovat už natřené? Vím, že jsou to dotazy jak od pitomce, ale zdědil jsem po dědovi domek a s tím i truhlářské vybavení. Pracuju v zaměstnání na budku a tahle práce mně baví. Dělám si to pro sebe, kazím svůj materiál a tak si můžu dovolit i nějakou tu amatérštinu. (Řežu dobře, řežu rád)
Dík
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: schody

Příspěvek od Petr »

Ahoj Pavle,
par schodu uz jsem delal, tak ti snad mohu poradit. Je to uplne jednoduche. Nejprve si dopasuj kazdy schod na miru do dane pozice a az budes mit vsechny schody na miste a vis ze ti to pasuje, tak je zase sundas a obrousis popr. namoris a nalakujes. - vcetne jedne vrstvy z leve (spodni)strany tak aby se drevo uzavrelo. (jen lak bez brouseni) Potom staci schody nalepit na schodnice s pomoci lepidla treba - tekute hrebiky, Mamut, pattex fix atd... Drzi to spolehlive a ma to pevnost v tahu az 22kg/cm2 = 220 000kg/m2.
Predpokladam, ze budou mit schody i tzv. podstupen, takze budou celokryte, v tom pripade je dobre si podstupen prisroubovat ze zadni strany k prvnimu naslapu a na nasledujicim schodu si vyfrezovat drazku nebo prilepit tzv. "nos" do ktere se podstupen zasadi. Proste neco jako jsem to delal tady:http://pekne-truhlarsvi.blogspot.cz/201 ... diste.html jenom s tim rozdilem, ze nelepis celoplosne, ale na bocnice a bocnice jsou zatocene. Zdravi Petr
ピーター 大工
Pavel64
Příspěvky: 17
Registrován: 10 zář 2013, 13:25

Re: schody

Příspěvek od Pavel64 »

Petře děkuji. Ani nevíš, že jsem fanouškem tvého blogu PEkneTRuhlarstvi. Takže teď jsem si přihřál polívčičku :lol: ale k věci. Podstupnice chci zafrézovat takže alespoň na něco jsem přišel.Ale další špek si vymyslela moje paní, že chce schody bez boční lišty. Já vím špiní se zeď atd. , ale je to moje paní..... Takže mám trochu obavu, že když to musím udělat na těsno, jak tam ty stupně dostanu, bude-li zeď křivá. Ale to už si asi musím poradit sám.
Jen ještě dotaz, tím mamutem to zkusím ale to se nemusí nijak zatěžovat, drží jen tak bez stlačení? Já jsem s tímhle ještě nikdy nedělal
A když už se vyptávám, co nejlépe použít za nátěr?
Tak děkuju za rady a když jsem si četl můj první dotaz zježily se mi všechny chlupy - přychytit atd,
ale psal jsem to na noteboku dcery a jsem s ním trochu na štíru, takže se omlouvám.
Dík, Pavel
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: schody

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
za tu cestinu se neomlouvej, ja pisu jeste hur. Toho tveho "prymontuju a prychytit" jsem si ani nevsiml. :mrgreen: zameruju se spis na obsah nez na gramatiku.
Schody bez list jsou pekne, ale chce to aspon omyvatelny nater kolem steny, jinak to bude za chvilku cerne. Pokud chci aby schod opravdu presne pasoval, tak ho merim na vice bocech s pomoci meho pripravku na mereni naslapu co jsem si vyrobil. Obrázek
V pripade krive steny nebo bocnice schodu, je mozne jeste schod z nepohledovych hran tzv. podrezat primocarkou,maflem, nebo hoblikem aby se dal lip vlozit do prostoru a nezavazela pri vkladani spodni hrana jestli mi rozumis. - casto to hodne pomuze.
Ale stejne se neboj i kdyz ti tam nekde vznikne skvira i 5mm tak pokud to sikovne zamaskujes silikon - akrylem (treba Olive) tak se to ohledi a splyne to s naterem steny, takze to pri beznem pohledu ani nevidis.
U toho mamuta to nemusis ani zatezovat, jak jsem rikal ma obrovskou pocatecni pevnost, takze staci napatlat, polozit naslap a trosku po nem pochodit aby se lepidlo rozjelo, potom uz nechat zavadnout a hotovo. Pokud budes podstupne davat do drazky, tak bych tam dal taky mamut, je trvale pruzny a mel by zabranit vrzani, popripade bych tam dal PUR lepidlo pokud budou podstupne z dychovacky.
Ja pouzivam na schody bud jenom olej (tungovy - cinsky drevni olej) nebo schodistovy prumyslovy lak PUR . Ale delal jsem i schody lakovane na Polyurex mat a taky to bylo v pohode.
ピーター 大工
Sadoyuir
Příspěvky: 2
Registrován: 10 zář 2015, 04:30

Re: schody

Příspěvek od Sadoyuir »

I like them very much because you guys help me solve it.
Pavel64
Příspěvky: 17
Registrován: 10 zář 2013, 13:25

Re: schody

Příspěvek od Pavel64 »

Tak ještě jednou děkuju. Nejdřív jsem si řekl, že udělám schody do podkroví. Pak jsem začal přemýšlet a pojal jistou bázeň. Teď jsem zas o trochu víc optimista.
Jen se chci ještě zeptat a pak už dám pokoj. Ty schodnice (nebo to co je na zdi, furt nevím to správné názvosloví) budou stačit tl 4cm u jak vysoké?
Myslel jsem, že nejlepší bude si přidělat tu schodnici na vnější obvodovou zeď abych zjistil, že je správný úhel sklonu atd. a k tomu pak doměřit ty užší uvnitř, aby to bylo ve váze. Pak změřit stupně a už nařezat spasovat a nalepit. Je to tak z laického pohledu správně?
Na ten nátěr jsem si taky myslel na olej. Mám za sebou pár pokusů s olejem Cyranova, tak že by ten. Tak já jdu na to.
štefan
Příspěvky: 28
Registrován: 24 čer 2015, 08:50

Re: schody

Příspěvek od štefan »

Skúsim prihodiť svoju skúsenosť s obkladom schodiska. Vzhľadom k tomu, že som dovtedy nevidel pekne olištované schody, a vzhľadom k tomu, že mám na schodisku krivú omietku, tak najprv osekal omietku v mieste schodníc a schodnice som do steny zapustil. Omietka bola dosť hrubá, takže schodnica sa dala zasunúť do vysekanej drážky aj v úseku schodiska medzi stenami. Bola to práca naviac, ale vyplatila sa, po začistení omietky sú schodnice pekne zapracované, niš nepraská a ani stena nie je dole špinavá, jednoducho si treba pri umývaní dať pozor.
V zákrute schodiska som si schodnice zameriaval pomocou kartónových šablón - vystrihol som nahrubo tvar schodnice, potom som ju na mieste pripasoval a dostrihol a až potom som podľa šablóny vyrezal tvar schodnice v dreva. V tej dobe som ešte Petrov blog nepoznal, takže ani prípravok na zameranie schodníc som nepoznal... :-)
Pavel64
Příspěvky: 17
Registrován: 10 zář 2013, 13:25

Re: schody

Příspěvek od Pavel64 »

Děkuju hlavně Petrovi za rady a hlavně dodání odvahy. Schody jsou hotové a cítím povinnost ještě jednou poděkovat. Chci přiložit i foto, ale nějak mně zradil můj aparát. Tak jsem si napsal Ježíškovi a jestli budu hodnej.... nafotím a pošlu.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: schody

Příspěvek od Petr »

Ahoj Pavle,
nemas vubec zac. Jsem rad ze jsem mohl pomoct a uz se tesim az uvidime vysledek.
ピーター 大工
Pavel64
Příspěvky: 17
Registrován: 10 zář 2013, 13:25

Re: schody

Příspěvek od Pavel64 »

Přátelé, kamarádi.
Velmi se omlouvám za pozdní dodání fotek, ale jsem totální analfabet co se týče PC kompjůtru. Nějak se mi nedaří vsunout foto. Tak snad teď :oops:
schody1.jpg
schody1.jpg (5.74 KiB) Zobrazeno 16364 x
schody2.jpg
schody2.jpg (6.65 KiB) Zobrazeno 16364 x
schody3.jpg
schody3.jpg (7.1 KiB) Zobrazeno 16364 x
No teď když si to prohlížím, tak jsem to stejně nějak zprasil. Ale aspoň se snažím. Nechci být za blba co jen škemrá o radu a pak si čudlá a nikomu se už neozve. Tak pardon a já to ještě nějak dopiluju.
Tak dík,Pavel
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 98 hostů