Srovnávací a tloušťkovací frézka.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
frantisek
Příspěvky: 14
Registrován: 23 kvě 2013, 16:39

Srovnávací a tloušťkovací frézka.

Příspěvek od frantisek »

Dobrý den.
Pro vlastní potřebu chci vyrábět profesionálně provedené výrobky z masivu jako jsou nábytek, dveře, schody ... skleník a podobně. Při výrobě z masivu je důležitou operací přesné srovnání a tloušťkování truhlářského popřípadě stavebního řeziva.

Na srovnávání a tloušťkování chci vybrat stroj, který bude dostatečně přesný ale robustností konstrukce nemusí být navržen pro každodenní užívání v truhlářské dílně. Domnívám se, že vhodný by mohl být kombinovaný stroj srovnávací a tloušťkovací frézka s šířkou stolu 400 mm. Zvažuji, že bych pořídil jeden ze strojů FS 41 CLASSIC, FS 41 ELITE nebo FS 41 ELITE S. Všechny uvedené stroje vyrábí společnost MINIMAX z SCM GROUP.

Podle mého názoru jsou frézky FS 41 ELITE S a FS 41 ELITE dostatečně přesné a robustní stroje pro každodenní užívání v truhlářské dílně. Frézka FS 41 CLASSIC je podle výrobce z kategorie D.I.Y. (hobby stroje) a proto je cenově dostupnější ale nevím jak je přesná. Myslím si, že po srovnávání a tloušťkování prken nebo hranolů na pravé či levé straně stolu by neměl být naměřen větší rozdíl v tloušťce než +- 0.1 mm.

Q1. Má někdo zkušenost s kvalitou povrchu a přesností rozměrů prken nebo hranolů po srovnávání a tloušťkování na frézce FS 41 CLASSIC?

Q2. Jaké parametry by měla mít srovnávací a tloušťkovací frézka pro výše uvedený účel?

František
pavelkraus
Příspěvky: 30
Registrován: 09 kvě 2013, 23:58

Re: Srovnávací a tloušťkovací frézka.

Příspěvek od pavelkraus »

Dobrý den Františku,
myslím, že byste byl dobrý copywriter :-D Ten příspěvek je jak skrytá reklama od MINIMAX z SCM GROUP. :-D

Ale abych Vám odpověděl na Q1, je fakt, že FS 41, CLASSIC, ELITE jsou určitě dobré stroje a 3nožový válec 40cm je moc pěkný zařízeníčko. Ale za 70tisíc aby né! Tady se platí především za kvalitu stroje, 40cm šířku a použité materiály.

Nicméně z praxe vím, že jsem se na měřítko protahovačky nikdy moc nespoléhal, vždy se člověk spolehl víc na vlastní metr. Podle mě vždy záleží na dostatečné robustnosti stroje a především na seřízení. Rozhodně si myslím, že masiv má tu výhodu že přesnost +- 0.1mm nehraje téměř žádnou roli a stavební řezivo už vůbec né. Takže s Vaší druhou větou moc nesouhlasím..., ale Vy zas nemusíte souhlasit se mnou. ;-)

Ještě poznámka: každý máme jiné nároky, ale kdo doma využije 40cm protah... Já osobně bych už hodně ocenil 30cm 3nože... a tam se cena pohybuje do 50tis za hodně rozumné stroje... Obzvlášť, když píšete, že ten stroj nepojede denně a nebude na sebe ani vydělávat.

Q2: Pro mě jsou hodně důležité tyto parametry: dostatečně dlouhý stůl vpředu i vzadu, 3nože, šíře minimálně 30cm, dostatečně robustně upevněné pravítko, výkon motoru a při kombinaci hoblovky/protahovačky je taky důležité, kolik úkonů budete muset udělat abyste z hoblovky udělal protahovačku.

Pavel
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávací a tloušťkovací frézka.

Příspěvek od JanB »

Já FS41 mám a jsem s ní velmi spokojen. Dělám jen jako hobby, přesto výběr skončil u tohoto stroje, protože ostatní dostupné našem trhu mě nepřesvědčily.

Mimochodem, k té přesnosti - nemyslíš, že to, jaký bude rozdíl v tloušťce na okrajích prkna, ovlivní dost zásadně přesnost nastavení nožů?
frantisek
Příspěvky: 14
Registrován: 23 kvě 2013, 16:39

Re: Srovnávací a tloušťkovací frézka.

Příspěvek od frantisek »

Dobrý den Pavle, dobrý den Jane.

Oběma Vám děkuji za odpověď. Nejsem skrytý agent společnosti MINIMAX. Bude to snad patrné z dalšího textu. Protože jsem chtěl diskusní příspěvek napsat věcně nezabýval jsem se uváděním důvodů proč se ptám právě na výrobky společnosti MINIMAX. Podobnou otázku jakou jsem formuloval zde jsem položil i zástupcům společnosti SCM GROUP v ČR, Itálii i v USA. Protože jsem zatím nedostal odpověď tak jsem se obrátil na Vás na uživatele dřevoobráběcích strojů v ČR. Od jiných výrobců vím, že toleranční interval +-0.1 mm je dosažitelný.

Nejsem truhlář ale čas od času nějaké věci ze dřeva vyrobím. Když jsem se rozhodl, že také vyrobím stůl, dveře, schody, okno a tak dále z masivu tak jsem musel dojít k závěru, že když z truhlářského řeziva vyrobím nepřesné polotovary jako jsou prkna nebo hranoly tak se s touto nepřesností budu potýkat v dalších operacích jako je například výroba spárovky nebo rámu okna či dveří.

Pokud frézka kterou si pořídím nebude mít číselné odečítání polohy tloušťkovacího stolu tak chci postupovat tak, že nastavení polohy tloušťkovacího stolu provedu pomocí měřítka dodávaného s frézkou do rozměru, který je asi o jedem milimetr větší než je rozměr požadovaný. Pak polotovar změřím posuvným měřítkem a potřebnou dráhu tloušťkovacího stolu potřebnou k dosažení požadovaného rozměru polotovaru změřím úchylkoměrem.

Pokud srovnávací stoly a tloušťkovací stůl nemají dobrou rovinnost tak nikdy neseřídím jejich rovnoběžnost. Pokud není seřízena rovnoběžnost srovnávacích stolů a tloušťkovacího stolu tak mi nepomůže seřizování hoblovacích nožů. Podle mého názoru by srovnávací a tloušťkovací frézka měla mít dostatečně rovinné stoly, seřiditelnou a seřízenou rovnoběžnost srovnávacích stolů a tloušťkovacího stolu, seřízenou výšku a rovnoběžnost hoblovacích nožů vzhledem k pevnému srovnávacímu stolu, dostatečně tuhé uložení tloušťkovacího stolu bez vůlí a mechanismus otvírání a zavírání srovnávacích stolů, který zaručí, že se vždy po zavření dostanou do stejné polohy.

Otázky na které jsem se ptal v SCM zněly takto.
Řekněme, že máme dobře seřízenou srovnávací a tloušťkovací frézku. Na takto připraveném stroji provedeme srovnávání a tloušťkování jednoho prkna na pravé straně stolu a následně srovnávání a tloušťkování jednoho prkna na levé straně stolu. Pak změříme tloušťku obou prken ve více místech.

Q1. Jaký rozdíl v naměřených tloušťkách můžeme očekávat pro stroje FS41 ELITE S, FS41 ELITE a FS41 CLASSIC?

Q2. Jaká je hodnota tolerance rovinnosti srovnávacího stolu a tloušťkovacího stolu strojů FS41 ELITE S, FS41 ELITE a FS41 CLASSIC?

Pane Pavle, parametry, které u srovnávací a tloušťkovací frézky považujete za důležité mi znějí dobře. Souhlasím s Vámi.

Pane Jane, kterou frézku máte FS 41 CLASSIC, FS 41 ELITE nebo FS 41 ELITE S?

František
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávací a tloušťkovací frézka.

Příspěvek od JanB »

Mám Classic.

Pokud jde o tu přesnost, souhlasím s Pavlem, že to trochu ženeš do extrému. Polotovary z protahovačky rozhodně nebudou mít povrch, který bys přijal jako finální, takže bude následovat další operace - buď broušení nebo v duchu tohoto fóra ruční hoblík.
Když slepíš spárovku a přejedeš prstem přes spoj, ucítíš mnohem menší "schod" než je 0,1mm, takže ani tady tě přehoblování nebo broušení nemine.

Použití úchylkoměru na nastavení stolu je taky trochu přehnané, ale budiž. Podle nalepeného pravítka na stroji se dá dostat velmi blízko požadovanému rozměru a pokud jde o třeba o desku stolu, desetiny nehrají roli. A pokud potřebuju větší přesnost, proženu strojem odřezek dřeva a změřím šuplerou.
silent
Příspěvky: 3
Registrován: 06 kvě 2013, 20:22

Re: Srovnávací a tloušťkovací frézka.

Příspěvek od silent »

Zdar chlapi 8D

jak to tak čtu tak ze seřízení srovnávačky se tu stává docela slušná schizofrenie :lol:
Zásadní je správné osazení nožů vuči stolu ale pokud na to nahlížíš takhle nech si ho seřídít servisákem :lol: :lol:
frantisek
Příspěvky: 14
Registrován: 23 kvě 2013, 16:39

Re: Srovnávací a tloušťkovací frézka.

Příspěvek od frantisek »

Dobrý den pane Jane.

Děkuji za odpověď.
Podle toho co píšete "Když slepíš spárovku a přejedeš prstem přes spoj, ucítíš mnohem menší "schod" než je 0,1mm, takže ani tady tě přehoblování nebo broušení nemine." se mi zdá se, že FS 41 CLASIC je dobrá volba.

František
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Srovnávací a tloušťkovací frézka.

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

řeším teď taky hoblovku (resp. náhradu staré hoblovky, která je až příliš hobby a pod čímkoliv delším jak metr se zkroutí) a mám otázku na zkušenější - jak moc kritická je délka stolů? Na staré hoblovce nejsem schopen pořádně srovnat třeba 2,5 metrové prkno, musím dávat kolem toho válečkovou dráhu atp. a je to celkově opruz. Nakonec to raději srovnávám ručním hoblováním, ale to není moc rychlá záležitost, aspoň ne pro mě, o kolmosti nemluvě.

Nejraději bych pořídil starší 2,5 metrovou litinovou hoblovku, jenže zase mám málo místa v dílně a při téhle délce to jsou všechno 60 cm šířky, což mi přijde zbytečný, nic tak širokýho u nás neroste a spárovku raději slepím pečlivěji, abych nemusel hoblovat. Ty třicítkové hoblovky mají zase třeba jen 1,5 metru. Myslíte, že na tom srovnám na jeden zátah "standardně křivé prkno" a nebudu muset pořád něco kolem podkládat?

Díky

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Srovnávací a tloušťkovací frézka.

Příspěvek od JanB »

Delší stůl je rozhodně fajn, ale jestli fakt potřebuješ 2,5 metru, to nevím. V každém případě by se stroj neměl pod vahou materiálu kroutit, ale to už asi není problém délky.
Já mám celkovou délku asi 1,8m a přijde mi to dostatečné. Je ale pravda, že téměř všechny díly, které hobluju, mají pod 2 metry (nejčastěji pod 1m), u nábytku je 2,5 metru asi dost výjimečný rozměr. Pokud chceš dělat schodiště nebo něco podobného do baráku, asi to bude jinak :-)

A pokud jde o podkládání - i u stolu 2,5m pokládáš na začátku materiál jen na polovinu stolu a tak ti zhruba půlka materiálu visí ve vzduchu. V takových případech tam podpěru raději vždycky dám.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Srovnávací a tloušťkovací frézka.

Příspěvek od truvan »

:shock: :shock:
standartně křivé prkno dost dobrá hláška :)
řek sis o to tak tady to máš
-čím delší stůl tím lepší
-jestli to uděláš na jeden zátah záleží hlavně na té standartní křivosti a tlouštce nastavené třísky
(např.položíš na rovinu standartní prohnutí do luku vpřostřed bude mezera 4 mm
dáš třísku 5 mm a teoreticky bys to měl srovnat na jedno projetí,čím delší kus a kratčí stůl o to větší přídavek na třísku musíš dát!!!
osobně jsem na krátkých stolech orovnával i 4m prkna ale udržet to na stole je horší
pak pomůže budto kamarád a nebo váleček(dle mého nejlepší řešení)
spíš bych řešil nože!!! nejlépe čtyři!
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 92 hostů