Jak docílit uvedeného nátěru nábytku

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
dava
Příspěvky: 4
Registrován: 26 zář 2017, 13:29

Jak docílit uvedeného nátěru nábytku

Příspěvek od dava »

Dobrý den, jsem kutil, baví mě práce se dřevem, mám ale malou zkušenost s nátěry nábytku. Pustil jsem se do výroby psacího stolu a komody ze smrkového dřeva, mám přesnou představu jaký by měl finální povrch být, ale protože nemám zkušenosti, tak nevím zda použít olej, vosk či něco jiného. Mou představu přesně ilustruje povrch šuplíkové skříně v přiloženém odkazu. Můžete mi prosím poradit, jak takového povrchu, který by byl zároveň odolnější a použitelný případně i na povrch psacího stolu, docílit?
https://www.1stdibs.com/furniture/stora ... f_3788192/

Také bych byl rád za doporučení kvalitních, nezávadných barev na dětský nábytek a hračky.
Díky Dava
Přílohy
282f4f9fa95185ff928ec560a3534965.jpg
282f4f9fa95185ff928ec560a3534965.jpg (65.09 KiB) Zobrazeno 12945 x
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak docílit uvedeného nátěru nábytku

Příspěvek od Ponty »

Takovýto povrch dosáhneš Anglickým voskem v hnědém odstínu,např ( https://www.acolor.cz/x1863-w001/anglic ... k-na-drevo) ale nebude zase moc vhodný na desku stolu, pokud nebude vadit rychlejší opotřebení a častější údržba. Pokud chceš tvrdý "přírodní" nátěr, tak tvrdý voskový olej přibarvený, nebo namořit a následně transparentní tvrdý olej. To budeš ale muset zkoušet na vzorkách, nebo obejít obchody kde mají vše namíchané a porovnávat s tvou představou. Podle fotky nikdo neřekne přesný odstín.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
dava
Příspěvky: 4
Registrován: 26 zář 2017, 13:29

Re: Jak docílit uvedeného nátěru nábytku

Příspěvek od dava »

Díky za odpověď. Měl bych ještě další dotaz, který z ní vyplývá. Dá se tedy doporučit nějaké mořidlo? Doma máme dveře, které jsou namořeny tak, že je to takový perfektně jednobarevný až umělý povrch. Mě jde spíše o tu barevnou nejednotnost, kterou vystihuje fotka. Je mi jasné, že je to způsobeno i vlivem mořeného dřeva. Ale přece jen, dalo by se doporučit nějaké mořidlo? Ten doporučovaný anglický vosk od Ciranova každopádně vyzkouším, díky.
Na těchto stránkách je často doporučováno Osmo a PNZ. U pnz je široká nabídka odstínů, jistě by se dalo vybrat. Dá se tedy pro tvorbu takového povrchu použít jejich voskové mořidlo s překrytím transparentním PNZ voskem na dřevo nebo antik voskem? A nebo jejich barevný olej a překrytí tvrdovoskovým olejem, jak oni doporučují?

Obecně by mě zajímalo kdy volit nátěr olejem a kdy voskem. Pokud by měl někdo čas a chuť to krátce objasnit, byl bych rád.

Díky Dava
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak docílit uvedeného nátěru nábytku

Příspěvek od Ponty »

Jednotný povrch většinou moridlo udělá, k tomu je určené :) Pokud budes chtít nejednotné zbarvení je třeba experimentovat a vzorovat. Máš možnost nanést vodni mořidlo a následně jemným papírem vybrušovat do vzhledu co se ti líbí. Nebo použít obraceny postup. Brousit dřevo nejednotně. Čím jemnější papír použiješ tím bude mořidlo světlejší a obráceně. Pro tmavší místa můžeš použít např. P160 a pro světlejší P220. A zaklopit tvrdým olejem.
No a pokud je na stránkách u výrobků přímo doporučen nějaký postup, jak se ptáš dále, není duvod tomu nevěřit :D
Hlavně to chce zkoušet, vzorovat, zkoušet, vzorovat, zkoušet, vzorovat....

Nebo koukni sem http://www.barvir.cz/antik-patina-05-lt ... aci-roztok
http://www.barvir.cz/borma-wachs/barviv ... -na-drevo/
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
dava
Příspěvky: 4
Registrován: 26 zář 2017, 13:29

Re: Jak docílit uvedeného nátěru nábytku

Příspěvek od dava »

Ponty, díky moc za objasnění, doporučení i odkazy. Budu tedy mořit, brousit, zkoušet a vzorovat.... :) Ať se Ti daří . Dava
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Jak docílit uvedeného nátěru nábytku

Příspěvek od werdio »

destilovaný ocet+ocel.vlna...vykreslý dřevo...a pak tonovaný olej - Palisandr. Zavřít transparent voskem v pastě, na stul podlahovej a nebo Osmo nestíranej.
Nemořit, zbytečně pracný a bez zkušeností 0 výsledek
15940664_685748351584824_7529971133406672424_n.jpg
15940664_685748351584824_7529971133406672424_n.jpg (151.66 KiB) Zobrazeno 12653 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host