stolek ze syrového dreva

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
LulaLurdes
Příspěvky: 2
Registrován: 18 zář 2017, 23:09

stolek ze syrového dreva

Příspěvek od LulaLurdes »

1.jpg
1.jpg (56.82 KiB) Zobrazeno 13735 x
zdravim všechni
Na začátku uvedu ze mam rada drevo a nejlepe to nejprirodnejší - jak to dotáhnu z lesa tak to mam doma : ) Ale nejsem odbornik a neumim s ním pracovat (lovim info jenom na netu ) tak si jdu pro radu. Precetla jsem i starsi diskuse ale nejsem o nic moudrejší tak se skusim zeptat.
Delam stolek - z platu surového kmene stromu ( je to jasan nebo dub ) - prikladam foto.Nevim si rady s tim jak ho ošetrit.
Vybrousila jsem ho a jenom napustila lneným olejem. A co ted ,?
1 .co jeste aby si drevo zachovalo svuj prírodni vzhled ale aby bylo chraneno ? (rozlití tekutiny,
ušpinení - bude slouzit jak stolek v obýváku ) Nechci to zazdit nejakou vrstvou lesku a netrvam jenom na zcela prirodním osetrení. Jak pisu zatim jsem pouzila jenom olej - po aplikaci byl efekt krasný ale po cca 2 mes. je povrch zase ..bez lesku /vid foto
2. jak ošetrit kůru ? mam drevo ve sklepe - sklep je vetraný ale kura chytila sem tam takovej sedej povlak a nevím jak ho dat dolu ?
3. mam praskliny nejak vyplnit ? nebo je nechat tak ...je mi jasní ze mi tam mohou padat
drobný veci ... Lovila jsem na netu a libi se mi vyplnení takovou pryskyřicí. Zvládla bych to i bez skuseností ?
4. Snazila jsem se povrch rezu vybrousit co nejdokonaleji ale po napusteni olejem vidim ze jsou tam videt zarezi od pili kdyz mi plát na pile rezali ..jinak je povrch na dotek hladky ..jen mne stvou tí zarezy ... ono to uz moc brousit nejde kdyz jsem to napustila olejem ..da se s tím jeste neco udelat ?

Doufam ze to neni moc otazek ale nechci neco pokazit.(omlouvam se ze nedokonalou psanou cestinu ) Na internetu je toho opravdu mnoho a nevim jak postupovat . Nasla jsem si i postup, jenom nevim jaké prípravky ktere jsou pouzite v clanku mam hledat na nasem trhu / clanek je v anglictine . Tak kdyby mnel nekto cas a chut se na to podivat a poradit mi byla bych moc moc ráda !
http://www.17apart.com/2012/10/how-to-d ... table.html

Moc dekuji za ctení a pripadne rady . Lula
Přílohy
2.jpg
2.jpg (58.73 KiB) Zobrazeno 13735 x
3.jpg
3.jpg (52.79 KiB) Zobrazeno 13735 x
4.jpg
4.jpg (63.15 KiB) Zobrazeno 13735 x
Naposledy upravil(a) LulaLurdes dne 04 říj 2017, 22:05, celkem upraveno 1 x.
prdola
Příspěvky: 28
Registrován: 09 led 2011, 12:45
Bydliště: přerov - vidlákov

Re: stolek ze surového dreva

Příspěvek od prdola »

nejlepší způsob uříznutí hladkého povrchu na tomto typu povrchu , mám vyzkoušeno
https://www.youtube.com/watch?v=imasNYR8dp4 :D
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: stolek ze surového dreva

Příspěvek od Ponty »

Ahoj Lulo, Lněným olejem budeš toto dřevo na řezné ploše muset natírat častěji. Olej se do dřeva v pije a povrch pak zmatovatí. Hlavně v řezu, dřevo hodně "chlastá". Na stolek bych spíše použil tvrdší olej. Např. Tungový cca 4 - 6 nátěrů po 14 dnech, nebo Osmo, PNZ a další na pracovní desky.
Kůra šedne pod olejem z důvodů vlhkosti dřeva, které bude delší dobu vysychat.
Pokud jsem pochopil dobře, máš dřevo syrové a nevysušené. S tím souvisí i praskání dřeva. Počítej stím, že praskliny nejsou konečné a dřevo v kulatině bude praskat nadále a více. V síle jaký máš odřezek kmene bych se trochu bál že praskne celý. Zabránit tomu můžeš osazením "mašlí" přes praskliny.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
LulaLurdes
Příspěvky: 2
Registrován: 18 zář 2017, 23:09

Re: stolek ze surového dreva

Příspěvek od LulaLurdes »

cesta je cíl :) Dekuju za radu. Sice nevim co a jak a jak to cele dopadne ale skusit se to musí ..Ano dřevo je syrové, nevysušené. Jo, a ten lnený olej se do dreva uplne nasál :D Kůru jsem lehce zastrikala savem a vykartáčovala - je to ok, povlak je prič. Praskliny budu vyplnovat epoxidovou licí pryskyřicí smíchanou se svíticim práškem. A nakonec to cele zakoncim olejovou lazurou na dřevo ( jesti jsem správne pochopila - tahle lazura nechá dřevo dýchat ale zároven ho chráni a zanechá prirozený vzhled ..) ale pak jsem se docetla i o tvrdým vosku ale uz se v tom zamotávam....Co je prosím to osazení masli cez praskliny ??
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: stolek ze syrového dreva

Příspěvek od werdio »

na mokrý dřevo je epoxid zalivka mimo....dřevo musí být stabilní a to neni, zbytečná práce
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů