Nátěr a spárování 100let starého domu

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
Josef Kadleček
Příspěvky: 2
Registrován: 24 črc 2017, 09:46

Nátěr a spárování 100let starého domu

Příspěvek od Josef Kadleček »

Stálé zdraví!
Mám v Praze dřevěnou chaloupku, téměř stoletou. V minulosti se natírala (a trhliny a spáry tmelily) čím se dalo, resp. co dala dnes neexistující Státní tiskárna :lol:
Zhruba před šesnácti lety se natírala naposled, a to vodou ředitelným nátěrem (dále VŘN); a ten se záhy začal odlupovat, zejména na slunečních stranách.
Před natřením VŘN se však loupaly staré olejové či fermežové nátěry horkovzduškami & špachtlemi, pak se komplet celý dům natíral louhem a omýval "wapkou". Poté se použil "Katrit" (proti plísním, houbám a dřevokazákům) a již zmíněný, dnes zpola oloupaný VŘN.

Nyní padla volba na fermež & dřevní tér & terpentýn, druhý nátěr s doplněním (benzínem a terpentýnem naředěným) včelím voskem. To proto, aby tento - včelí vosk - zatáhnul i ty jemné trhlinky ve dřevě, kam při deštích zatéká a drží se voda, která, zejména v zimě, destruuje jeho povrch.
Spáry mi bylo doporučeno vyplnit mirelonovou "nití", ale to je nereálně pracné (zbytky sklenářského tmelu) a do těsnějších spár naprosto nemožné. Proto jsem vzal nadrsno montážní pěnu, která se, jsa vyhřeznutá, celkem snadno odstraní (až do přijatelné hloubky, přesně jak chce tmel) spolu se zbytky původního VŘN flexou s rotačním, hrnkovým drátěným kartáčem (otáčky omezuju opět drsně - regulačním 1kW autotrafem). Jinak drátky kartáče děsně rychle ubývají a zapichují se do těla (ochranné brýle naprostá podmínka!!!!). Pozor - kartáč nemá drátky smotané do pramínků (a viděl jsem ho zatím jen a pouze v Bauhausu).
No, potom jsem vzal srubařský tmel Woodchink. Čas na jeho vyzrátí není, ale i tak výše uvedený nynější nátěr dřevo zatmavuje asi o deset odstínů, zatímco woodchink se jím zatmaví tak o odstín pouze jeden.
Teď konečně dotazy:
- Máte někdo nápad, čím na téhle jediné stěně stazit u woodchinku ten děsný kontrast proti dřevu? Na další stěny objednám v Batňovicích tmavší odstín ;)
- Předpokládám, že mnou zvolený postup nikdo zásadně neshodí :lol:
Přílohy
20170730_161956.jpg
20170730_161956.jpg (221.46 KiB) Zobrazeno 5788 x
20170730_162142.jpg
20170730_162142.jpg (121.85 KiB) Zobrazeno 5788 x
20170729_114539.jpg
20170729_114539.jpg (124.54 KiB) Zobrazeno 5788 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů