Napadené trámy

Např. cidliny, smirky, borax...
Hdzk

Napadené trámy

Příspěvek od Hdzk »

Pěkné stránky. Zafunguje borax i pro hodně napadené trámy? Zvrchu sežrané, v jádru dobré. Osekat a napustit? Zdravím a díky. H
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Napadené trámy

Příspěvek od Jan »

Většina přípravků proti houbám a plísním obsahují kyselinu boritou, takže čistý, přírodní borax určitě pomůže. Je však nutné trámy očistit až na zdravé jádro, osobně bych na to použil poříz. V každém případě je zapotřebí zamezit přístupu vody ke dřevu. Pokud se do dřeva dostane voda, borax se vyplaví a tedy přestává účinkovat. Jsme rádi, že se vám naše stránky líbí a budeme rádi, když se podělíte o výsledek použití boraxu. Zdraví Jan Marek
Jirka
Příspěvky: 31
Registrován: 02 črc 2010, 07:25
Bydliště: U Kolína

Re: Napadené trámy

Příspěvek od Jirka »

Zdravím,
když už probíráme napadení, existuje něják přípravek, jestliže už je dřevo prožrané (tzn. nepomůže jen odstranit napadené kusy, je to všude, nicméně není to úplně dramatické a dřevo si zachovává svoje především mechanické vlastnosti) ? Nebo je lepší takové dřevo úplně zlikvidovat?
Jirka
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Napadené trámy

Příspěvek od Martin »

Jestli jsou to zatížené kusy(stropní trámy atp.) tak to červ většinou nesežere víc než je statické minimum.Prostě si to vysvětluju tím,že když do dřeva kousne a ono se mu vytrhne z huby,tak kouše jinam.Alespoň ve varhanách zatížené kusy bývají míň napadené,než třeba píšťaly,které se dají občas i vymést.Ten borax je rozpustný ve vodě a ta bude těmi pilinami prosakovat hluboko.Taky záleží na způsobu aplikace.Natírání je docela zdlouhavé,ale když to není možné ponořit ani navrtat,tak nic jiného nezbývá.Jinak navrtat díry z vrchní strany ,narazit hadičku a zastrčit do děravého víčka obrácené petky.Do ní naliješ roztok a průběžně kontoluješ.Na závěr se doporučuje zatmelit otvory ve dřevě.To dá zpětně kontrolu,jestli nějací brouci vylézají ven(musí si vykousat novou díru)
Morčez!
učeň
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2011, 21:32

Re: Napadené trámy

Příspěvek od učeň »

Dobrý večer! Mám dotaz na přípravu boraxovýho roztoku proti dřevokazům.
1)jak naředit-koncentrace.
2)jaké asi množství namíchat na dřevěný strop 4x4m+5stropních trámů.
Napadení není ještě snad kritické,ale když jsem podlahu pod stropem dočista vymetl,tak jsem 2.den přece jen byl trochu překvapen co pilin brouci nadělali. Děkuji za odpověď.
Zuzana

Re: Napadené trámy

Příspěvek od Zuzana »

Dobrý den,
1) ředění - Vodný roztok 80 g boraxu na 1 l teplé vody. Nelze aplikovat postřikem, ale např. se dobře aplikuje štětcem.
2) u boraxu nevím, ale Kreidezeit nabízí borovou sůl a tam je spotřeba 1 kg na 10l vody = 20m2. (My jsme borax nabízet už přestali, protože jsme nedokázali přes výrobce zaručit jeho nezávadnost.) Borová sůl je přírodní, ale dost drahá.

Je dobré nechat to po natření (napuštění či prolití) otevřené, aby to mohlo větrat.
Tomas.Kolar
Příspěvky: 1
Registrován: 11 zář 2011, 09:30

Re: Napadené trámy

Příspěvek od Tomas.Kolar »

U nás byla spotřeba hodně závislá na dřevě, ještě víc než u oleje. Nové hladké trámky nesály skoro vůbec, stejně jako starý nábytek, zato sežrané trámy bumbají o sto šest.

Přiznám se, že si nejsem moc jistý tím "osekáním" až na zdravé jádro. Rozhodně bych to nehnal do krajnosti, že tam nesmí být ani chodbička! Pokud je to papír, tak není co řešit, ten nic neunese. Ale i relativně prožrané dřevo má až překvapivou nosnost (zvlášť, když jde o staré krovy konstruované ze dřeva, které nebylo vypěstováno moderními lesnickými metodami, protože to obecně mívá větší hustotu – ale u něj vám do toho už dost možná budou mluvit památkáři :-) ).
j.k.
Příspěvky: 1
Registrován: 28 zář 2011, 15:25

Re: Napadené trámy

Příspěvek od j.k. »

dobrý den,
jestli jsem to dobře pochopil, tak se zde řeší (a mám dojem, že místy zcela zcestně, aniž bych chtěl kohokoli z diskutujících osočovat a urážet) likvidace larev dřevokazného hmyzu v trámech použitím chemických přípravků na bázi boritých sloučenin...pokud se vám povede larvy pomocí těchto přípravků zlikvidovat, pak gratuluji. přípravky na bázi boritých sloučenin - borité soli (předně kyselina boritá, borax se používá hlavně k neutralizaci povrchu trámů před aplikací přípravků nátěrem nebo nástřikem) lze použít pouze k prevetivní ochraně dřeva.
k likvidaci dřevokazného hmyzu (v současné době ve všech vývojových stádiích: ovicidní, larvicidní, adulticidní) se v současné době nejvíce upřednostňují insekticidní přípravky na bázi syntetických pyretroidů nebo hormonální insekticidy na bázi derivátů močoviny...
aplikovat tyto přípravky na dřevo lze nátěrem, nástřikem, bandážováním, nízkotlakou injektáží, ale jen výlučně na důkladně mechanicky očištěné dřevo (vyjma technologie nízkotlaké injektáže) - dřevo zbavené destrupovaných vrstev. osobně si myslím, že ošetřovat poškozené dřevo nemá vůbec žádný smysl...
Mauví
Příspěvky: 51
Registrován: 03 srp 2011, 22:13
Bydliště: Proseč 53944

Re: Napadené trámy

Příspěvek od Mauví »

takhle my nahrazujem sežrané a zhnilé konce trámů. tzv protézování - samostřižný spoj s klínem a kolíky. na jedné fotce tedy plát s ozubem. ale hezká práce ne ? :) co říkáte?
Přílohy
IMAGE_062.jpg
IMAGE_062.jpg (154.25 KiB) Zobrazeno 196068 x
IMAGE_063.jpg
IMAGE_063.jpg (140.31 KiB) Zobrazeno 196068 x
Mauví
Příspěvky: 51
Registrován: 03 srp 2011, 22:13
Bydliště: Proseč 53944

Re: Napadené trámy

Příspěvek od Mauví »

tady ještě protéza. jinou fotku jsem tedy nenašel :(
Přílohy
31032011427.jpg
31032011427.jpg (42.26 KiB) Zobrazeno 196068 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti