Dělaná válcová bruska

Vše co se týká soustružení dřeva.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Dělaná válcová bruska

Příspěvek od Petr »

Zdravím vespolek,
tak už není cesty zpět. Myšlenka na výrobu válcové brusky mi hlodá tak v hlavě, že jsem musel jít dneska nakupovat. Mám shlédnuto snad 20 videí na youtube od různých stavitelů válcových brusek a od každého jsem si vzal to co se mi zdálo dobré, takže teoreticky by moje bruska měla být opravdu "vymazlená" no uvidím jak to nakonec dopadne. :mrgreen:
Moje představa je: cena stlačena na minimum. parametry válce aspon 12 - 13cm průměr na 50cm délka, spodní stůl se zvedacím mechanismem a pásovým podavačem na ruční pohon s možností pozdějšího překopání na motorický, možnost broušení i s horní strany válce, kompaktní rozměry cca 60x70x90cm-výška, mobilita (kolečka), odsávání, průchod egalizace max. aspoň 15cm. Motor mám 1,1kw, 1450ot. Válec bude klasika skládaný s BK prekližkových koleček. Hřídel jsem koupil dnes a rovnou ji nechal stočit na domečky u táty na soustruhu. Chtěl jsem průměr 25, ale ten maník se přehmátl a nařezal mi 26mm což jsem zjistil až u taty na soustruhu, pěkně mě naštval, protože jsem chtěl kolečka vrtat sukovníkem 25mm, teď abych sehnal vrták 26mm. :roll:
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělaná válcová bruska

Příspěvek od JanB »

Tvoje nadšení je nakažlivé, ale přestože bych takový strojek taky chtěl, jsem momentálně tak zavalen rozdělanými projekty, že na nějaký další není ani pomyšlení. (navíc teď bojuju s nějakou chřipkou, takže v dílně je pusto a prázdno).
Ale budu zvědavě sledovat, jak se ti bude dařit ;)
Dotazy: motor je 3f? A ta hřídel je jaký materiál? Běžná "hlazenka"?
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Dělaná válcová bruska

Příspěvek od kiwi »

To já než se k něčemu podobnýmu dokopu to je vždycky doba.
U tý hřídele mě napadlo jestli by teda nebylo lepší ji na soustruhu stáhnout na těch 25mm, než shánět 26 sukovník ?
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělaná válcová bruska

Příspěvek od Petr »

Ahoj, Honzo hřídel je obyč. Hlazenka, ale je pěkně rovná. Myslel jsem že bych použil 20mm závitovou, ale toto je mnohem lepší a když udělám slepenec na Pur lepidlo, tak to bude navěky. Motor mám 3f a myslím že při rozumném zatížení to bude ok.
Kiwi:
Ono by to určitě šlo stočit, ale ne na tátově soustruhu. Je to starý stroj a potřeboval by repas. Na tu délku už by to bez lunety asi vybrovalo. Ale není to problém, použiju plochý vrták do dreva, který když tak upravím na 26,2mm. Válec stejně budu napřesno kalibrovat až po celkové montáži stroje podle spodního stolu s pásem. ;)
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělaná válcová bruska

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
nakonec jsem to vyřešil uplně jednoduše. Pujčil jsem si z práce nastavitelný vrták a na stojanovce to šlo krásně vyvrtat. Takže už mám na hrubo válec hotový. průměr 14cm 51cm délka.
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělaná válcová bruska

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
bylo to sice na rozvod, ale za sobotu jsem sfouknul projekt a jak rozkreslím nářezáky, tak už to pofrčí. Mám danou poptávku na brusný pás P120 na podavací stůl na míru,tak jsem zvědav jestli to klapne. Potom bych rád kompletní dokumentaci za úplatu nebídnul jako to dělají amíci.
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělaná válcová bruska

Příspěvek od hylopetes »

Obrazky nejsou videt.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělaná válcová bruska

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
fakt to nechápu, dělám to pokaždé stejně a vidím je vždycky, ale ostaní někdy ne a někdy jo. Nejak to googlu blbne.
Posílám odkaz na sdílené album s fotkama tak snad se to zobrazí:
https://goo.gl/photos/oREmMBi7RUz6URHC9
ピーター 大工
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělaná válcová bruska

Příspěvek od hylopetes »

Uprimne, ja ty google alba nenavidim. Porad mi tam vyskakuje jestli nechci pridat komentar a vubec je to takovy cely odpudivy. Jinak teda koukam, ze te ceka pekna zabava :)

Neco pro inspiraci, predevcirem to vydal. Je to sice na soustruh, ale mozna se ti tam neco bude hodit.
https://www.youtube.com/watch?v=UYdACMB2sEQ

Puvodne jsem chtela udelat valcovou brusku podle tohohle pana.
https://www.youtube.com/watch?v=oKM3-sFXEIM
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělaná válcová bruska

Příspěvek od Petr »

Tak po večerech pomalu makám na té válcové brusce a už se to začíná rýsovat. Poptal jsem na netu výrobu podavacího pásu, ale bohužel v atypickém rozměru v jednom kusu nejsem schopný sehnat pás za rozumnou cenu. Brusný pás na plátně dělají jenom do šírky 300mm (na brusky na podlahy) a gumový pás by mě vyšel na 1700,-kč. V práci máme starý brusný pás na plátně, tak jsem si ho nachystal, a zkusím ho slepit jestli to bude držet. Pokud se foto nezobrazí, tak mrknite do alba co mám v odkazu z předchozího příspěvku.
Obrázek
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů