Hoblik Hira Kanna

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Ahoj kolegove,
tak me dneska konecne prisel hoblik co jsem si objednal na e-bay primo z japonska. Je cca 20 let stary, ale neni popraskany a vypada to, ze byl pouzivany jenom chvilku.
Bude na nem hodne prace, ale ve finale z nej bude super hladik. :mrgreen:
Obrázek
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Zdravim panove, tak jsem se dneska konecne dostal k tuningu meho "noveho" hobliku, tak jsem pri te prilezitosti i natocil video jakym zpusobem to provadim. Tak mrknite kdo chcete. ;)
http://www.youtube.com/user/Ronnjaro1980
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Jano
Příspěvky: 3
Registrován: 01 led 2013, 20:09

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Jano »

Ahojte vsimol som si na fotke od Martina jedneho z lacnejsich kanna hoblikov od Dieter Schmida. Som zaciatocnik chcel by som si kupit nejaku kannu. Ako si s nou spokojny? Zaujima ma ci sa da nastavit tak aby nevythhaval okolo sukov a ci je pouzitelny aj pri hoblovani napriec vlaknami?
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Martin »

Nazdar Janku!Kanna je super.Nastavení hoblíku je tady myslím pěkně popsané.Když se dá malý úběr a jemná klopka,tak je možné hoblovat i proti směru vláken.Jestli myslíš napříč vlákny v ploše,tak pohoda.Čela bych s ní asi nedělal.
Morčez!
Jano
Příspěvky: 3
Registrován: 01 led 2013, 20:09

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Jano »

Dik za odpoved ja ju asi kupim.
Skusali ste niekto objednat z tejto stranky?
http://www.toolsfromjapan.com/store/ind ... 39_514_515
maju celkom dobry vyber aj cena zda byt tiez dobra ked porovnam s Dieter Schmidom 389eur
http://www.fine-tools.com/G310470.htm
ten isty okolo 264eur + clo a dph
http://www.toolsfromjapan.com/store/ind ... ts_id=1534
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Zdravím pánové,
tak jsem si včera a dneska po večerech vyrobil nové dai pro staré japonské želízko co mi leželo na polici snad dva roky i s klopnou a neměl jsem čas dodělat tělo.
V práci nemám žádný hoblík a při výrobě schodů si občas zastesknu po japoncích co mám doma, ale nechtěl jsem je tahata do práce, tak jsem si vyrobil tohoto, který tam budu používat.
Chci vyzkoušet něco jiného než už jsem dělal a tak jsem zvolil pro výrobu těla habrové dřevo, které se běžně používá u dřevěných hoblíků jako část plazu. Uřezal jsem si kus ze špalku v radiálním směru vláken (kolmo na plaz hoblíku), což je u japonců velmi důležité, protože potom se méně kroutí a dosedací plocha déle vydrží "vytuněná".
Oproti tradiční metodě dlabání jsem si práci ulehčil odřezáním krajů hoblíku a opětovným přilepením po vyřezání úhlů pro osazení želízka. Zatím ještě nemám usazenou klopnu a ani želízko ještě není na 100% (bylo hodně křivě nabroušené) taky chybí dodělat kovovou zajištovací tyčku, ale myslím že to bude velmi praktický nástroj a už se těším až ho budu používat.
fotky z výroby zde:
https://goo.gl/photos/SfwL8hbfSLbeipGp7
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Hoblík už mám dokončený a připravený k akci. Jako zajišťovací 4mm tyčku klopny jsem použil tělo dlouhého vrutu do dřeva. Po seřízení a úpravě plazu jsem celý hoblík očistil a napustil směsí olejů - balzám na dřevo.
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Ponty »

Ahoj Petře,tvůj hoblík vypadá výborně. Osobně jsem zatím dával přednost hoblíkům evropského typu a ty jsem si také upravoval, zatím ke spokojenosti. Poslední dobou se začínám ohlížet po "japončíkovi", ale pořád mne zaráží ostří u nože u těchto hoblíků. Koukal jsem že i u tebe na fotce tento "jev" je :) A to na zadní straně, kdy mi přijde že je tělo želízka jakoby probroušené a ostří uprostřed je necelý milimetr. Je to optický klam, nebo se jedná jen o vytvrzenou část ostří? V obou případech mi přijde užitná vrstva ostří hodně malá. Možná je to blbý dotaz, ale jak říkám, japoncům se zatím moc nevěnuji.
Přílohy
želízko.jpg
želízko.jpg (21.57 KiB) Zobrazeno 22224 x
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Ahoj Ponty,
nevím jestli už jsi stihl něco o japoncích nastudovat, ale ke tvému dotazu bych řekl toto:
Ten "jev" jak jsi to nazval je bych řekl charakteristickým prvkem u japonských želízek ať už je to u hoblíků nejrůznějších typů, nebo značkovacích nožíků, dlátek atd...
To podbroušení ostří ze zadní strany má asi hlavní účel v tom, ušetřit práci a čas při broušení. Není to o tom, že by ostří bylo použitelné jenom po ten jeden milimetr a potom ti to bude dělat na ostří žlábek. Japonské želízka jsou kované stejně jako třeba staré Vídeňské želízka ze dvouvrstvé oceli. Spodní část která drží ostří je z tvrdého ale křehkého materiálu a je zpravidla do poloviny délky želízka a horní větší část želízka je z měkkého materiálu, který pohlzuje rázy a jako by nese tu tvrdší část. Celé je to skuté dohromady a tvoří jeden celek. Pokud by tam nebylo to podbroušení, tak bys při tuningu želízka na tom asi nechal ruce a brousil to hodiny. Tím že v kontaktu s kamenem je jenom ta hrana tak je srovnání želízka otázkou pár minut.
Pokud se po několikerém broušení želízka nebo třeba dláta priblížíš třeba na 0,5mm k tomu podbroušenému středu, tak je nutné želízko poklepem na šikminu v měkké části na kovadlince jakoby prohnout v řádu setinek mm a následným srovnáním zadní části se ti zase to podbroušení o kousek posune a tak pořád dokola.
Ještě bych řekl, že japonské želízka se brousí úplně jinak než evropské. Jsou mnohem silnější a tak je vedení po kamenu mnohem snažší a nejlíp se brousí v ruce na vodních kamenech. (king atd.)
Mrkni jak brousím já:
https://www.youtube.com/watch?v=NT9mnngwkPM
ピーター 大工
La.DiS
Příspěvky: 37
Registrován: 19 úno 2015, 07:47

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od La.DiS »

odpověď Janovi:

kupoval jsem svůj první hoblík od Tsunesabura právě na www.toolsfromjapan.com, nákup v pohodě, ale počítej s tím, že to projde celním řízením, čili myslím 180 Kč Český poště za vyřízení celního řízení (pokud nejsi z Prahy a nezajedeš si na Ruzyni osobně) a DPH. Mě to vyšlo celkem něco přes tisícovku navíc. Láďa
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host