Hoblik Hira Kanna

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Ahoj kolegove. Jak uz se u me stava zvykem, vzdycky napisu o radu, jake koupit naradi a za chvilku uz ho mam doma. :lol: Ne jinak to bylo i s hoblikem. Ve vlakne o rejsku jsem se Martine s tebou bavil o tomto hobliku a ptal jsem se te na tuning plazu. Dneska me prisel muj hoblik od DICKa a mel bych par dotazu.
Docetl jsem se v navodu, ze v idealnim pripade by se mel hoblik nechat 3 mesice aklimatizovat v prostredi, kde se bude pouzivat. :cry: To si snad delaji srandu ne? To urcite nevydrzim a proto se chci zeptat, jak jste to resili v praxi vy co uz ho mate. Na to, ze hoblik budu muset seridit a doladit jsem byl pripraveny, ale myslel jsem, ze plaz hobliku bude rovny. Prikladam fotku detailu, aby bylo videt o kolik je zadni cast hobliku od usti zelizka uskocena. Melo by tam byt vybrani cca 0,025-0,05 a misto toho je to ubrane cca o 1mm!!! proc? Meli jste to taky tak? Docetl jsem se, ze se nema plaz rovnat pomoci brusneho papiru z duvodu moznosti zachyceni brusiva v povrchu plazu, ale jak to mam jinak dostat do roviny s tou zadni casti? Kdyz to budu delat cidlinou, tak neverim ze docilim perfektni roviny. Asi by to chtelo vzit hoblikem, ale kdyz zadny poradny hoblik nemem, jenom maly jednorucni stanley? No a taky mam obavu, aby se mi nezvetsila po ubrani plazu v predni casti mezera mezi ostrim a plazem. Pouzil nekdo z vas papir na skle? Prekvapila me celkova hmotnost hobliku. Kdyz se podivate na fotku zelizka tak ta meka cast oceli vypada, ze zasahuje az do kraje ostri - trosku me to znepokojuje, ale z ploche strany zelizka je tvrzena ocel po cele plose, nevim co si mam o tom myslet. Snad se to po brouseni trosku posune. Zelizko samozrejme neni zapasovan do korpusu na presno a tak se chci zeptat, jak jste resili zapasovani, jestli proste ubrat tam kde to tre tak dolouho az tam zapadne, jestli ubirat z predni casti na bocich nebo v zadni za zelizkem, jak natesno? Vim, ze je to vsechno napsane v navodech, ale rad bych slysel jak to kdo v praxi delal. Nerad bych ho sprasil hned na zacatku. Tak diky za odpovedi ;) Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
caso
Příspěvky: 8
Registrován: 23 úno 2010, 09:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od caso »

Ahoj, tak ja zkusim prispet svou zkusenosti.
Muj zatim prvni japonsky hoblik nebyl novy, mel jsem jej lehce pouzity pres e-bay. Plaz nebyl rovny, vepredu opotrebovany , navic mirne zkrouceny. Srovnal jsem to normalne brusnym papirem na skle. Po srovnani jsem to vzal cidlinou, tak jak se to pise ve vsech navodech, a nikdy jsem nezaznamenal problem ze zbytky brusiva zachycenymi v plazu (navic jsem o tomto zpusobu srovnani cetl i na ruznych forech - napr "sawmillcreek.org - myslim, ze v casti "neandertal haven"). Usti (=mezera mezi ostrim a plazem) se mi sice trochu zvetsilo, ale to jsem vyresil pozdeji tim, ze jsem podlozil zelizko papirem (vizitkou) a to problem vyresilo.

Zadni cast plazu bych na tvem miste nijak zasadne neresil, stejne se hoblovaneho povrchy nedotyka. Navic jak budes casem upravovat predni cast, tak se postupne vsechno srovna.

Pri pasovani zelizka jsem ubiral ze zadni casti (zelizko jsem vzdycky nacernil nad svickou, a potom jsem dlatkem ubiral zacernene plochy). Jeden tip, ktery jsem si nekde precetl - dlatku jsem po nabrouseni "srazil" hranu, tak ze jsem ho postavil kolmo na plochu cepele noze. Tim vlastne vznikla jehla kolma na ostri dlatka a mohl jsem ubirat (seskrabavat) opravdu nepatrne mnozstvi. Udajne je to lepsi nez pilnik nebo rasple, protoze ten vytvari mikrodrazky, ktere se mohou case zatlacit a zelizko se uvolni. S upravami jsem zkoncil, kdyz se zelizko dostalo do usti hobliku jemnym poklepavanim kladivka.

Bohuzel jsem byl netrpelivy, necekal jsem s upravami vice nez dva dny, a pozdeji (tak za dva mesice) se mi zelizko uvolnilo. To jsem vyresil vlepenim papiru - cimz se mi zaroven zmensilo usti.

Jeden trik - klopka by nemela nijak tlacit na drevene steny hobliku, mela by drzet pouze o tu kovovou tycku, takze pokud pasuje prilis natesno, je potreba ji na bocich zbrousit

Jeste jedna vec - hoblik je potreba skladovat se zelizkem (mirne povolenym), jinak budes muset plaz upravovat velmi casto. Puvodne jsem si totiz chtel udelat vice hobliku s tim, ze bych prehazoval zelizka, ale brzy jsem zjistil, ze to dost dobre nejde.

Preju hodne zdaru a hlavne trpelivosti, je to prece jen neco uplne jineho, nez ty litinove hobliky, ktere jsou mnohem jednodussi na nastaveni i udrzovani(teda ty dobre serizene). Omlouvam se pokud nektere terminy ohledne hobliku nepouzivam dobre, s poradnym pouzivam hobliku jsem se seznamil v USA a tady ani neznam nikoho, kdo by s hobliky opravdu pracoval.
Naposledy upravil(a) caso dne 27 úno 2010, 23:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Martin »

Aklimatizovat jsem ho víceméně nenechal,ale musím se přiznat,že se mi poslední dobou zdá,že to železo tam už nejde tak fest.Takže se buď seschnul(v dílně mám 60% vlhkosti!)
anebo si to na sebe zvyklo.Želízko tam zapravíš tak,že to z té rovné strany napatláš měkkou tužkou a lehce ho naťukáš na místo.Hned ho zase vyklepneš a pak obereš ty černý místa.Pozor jde to strašně rychle, takže ubírat dlátem s citem anebo oškrábnout šábrem.Úhel želízka je 2° tak pozor.Podle mé zkušenosti radši to želízko dostat do pracovní polohy míííírným násilím než aby ti čouhalo.Na ťukání do želízka i hoblíku použít radši dřevěnou paličku ať si tu krásu nevomastíš hned na začátku.Ten plaz jsi kontroloval i dlouhým pravítkem nebo jenom cidlinou?Jestli je tam skutečně taková mezera i při použití dlouhého pravítka ,tak si to sjeď na hoblovce(jenom vpředu).Originálně se na to používá malý hoblík s pravoúhle nasazeným železem.Nějaké informace včetně videa můžeš schrastit na http://californiadaiku.com/ .Ale to železo bych snad nacpal panu Dickovi do chřtánu.Zkus to s ním třeba nějak vymailovat.No to je zatím všechno.Tak koukám,že než jsem to naťukal tak už tady leccos je.Jakto,že nepotkal a my jsme virtuální vzduch :lol:
Morčez!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Ahoj panove. Diky za bleskove odpovedi. No tak myslim, ze to zkusim nejak zkombinovat. V prvni rade zkusim pres e-mail vyzkoumat, jestli bych mohl vyreklamovat to zelizko, protoze pri prebrusovani bych opravdu mohl mit casem problem, ze odbrousim to minimum tvrzene, ktere tam je z druhe strany a mel bych velky problem! :shock: No a upravu tela hobliku snad dam nejak dohromady. Nejspis pouziju hoblovku jak rikas Matine. Po prilozeni douheho oceloveho pravitka je v predni casti idealni rovina a pri blizsim zkoumani to vypada, ze fakt tu zadni cast nekdo strouhl strojne na hoblovce o cca 1mm!? tak ja vezmu v predu cca 0,6mm a zbytek srovnam papirem na sklenene podlozce. Zrovna minuly patek jsem si koupil tabulku skla 8x300x350mm. Ten spec. Hoblik "tatekana" by se hodil, ale urcite poslouzi i cidlina na ty vydute. Priladam jeste fotku zadni casti zelizka. Myslite,ze to uznaji jako reklamaci?
Obrázek
Pekne video vyroby kanna hobliku a pouziti hobliku Tatekana.
http://www.youtube.com/watch?v=TVygx0vI ... E7&index=4
ピーター 大工
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od krokus »

Jestli to chceš reklamovat /což by bylo záhodno /, nic s tím nedělej. Použijí to proti tobě a nic nedostaneš. Kdyby se cukali, můžeš vrátit zboží do 14dnů bez udání důvodu...
caso
Příspěvky: 8
Registrován: 23 úno 2010, 09:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od caso »

Myslim, ze jsem zapomnel zduraznit, ze vsechno to srovnavani plazu se musi delat z nasazenym zelizkem. Docela dobry popis (anglicky) je tady: http://www.japanwoodworker.com/newswire ... nth=3/2004
Tak az hoblik vyreklamujes, tak jsem zvedavy na vysledek
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Ahoj panove, tak jsem ten hoblik dneska hezky znovu zabalil, a poslal na reklamaci. Stalo me to 560,-kč!!! Tak jim dneska napisu na e-mail, že bych rad nejakou kompenzaci za poštovné. A doufam, že se nejak dohodnem. Napsal jsem jim v dopise, že reklamuji kvalitu ostri a že jestli nebudou akceptovat reklamaci a vyměnu, tak odstupuji od koupě. Jestli mě nevrati to postovne, tak to bude draha sranda! Diky za ten navod, pozdeji to prostuduju. Petr
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Panove tak dneska me prisel e-mail od DICKa. cituji:
Dear Mr.Kiska,
>
> We made a credit note for the returned plane on
>
> your Visa card.
>
> The Japanese Planes are not ready to use.
>
> The plane iron has to be sharpened and to be adjusted to the
> body.
Jinak receno mi vysvetluji, ze mi vraci penize, a ze japonske hobliky nejsou pripraveny k pouziti,
a ze zelizko musi byt nabrousene a zapasovane do tela hobliku!!! Jako bych to nevedel.
Tak to vypada, ze se na to zelizko nikdo ani nepodival :x A to jsem jim poslal detailni fotku se sipkou ukazujici misto, kde chybi ten tvrzeny material.
No co by jste jim na to rekli? :?:
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Martin »

Ať žije Schmidt!Hoblíky skladem!Vypadá to,že pan Dick bude velkofirma :(
Morčez!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Ahojte, tak to vypada, že reklamační technik pochopil o co mi jde při reklamaci. A dneska mě přišel e-mail s tím, že mi vyberou ve skladu ten nejlepší hoblík a ihned mi ho posílají. :roll: No, ale to odeslaní prvního zpět me už asi nikdo nevrati :( Tak doufam, že aspoň na podruhe to bude OK.
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti