Jak si upravit litinový hoblík

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
Odpovědět
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Jak si upravit litinový hoblík

Příspěvek od Jan »

Pokud jste si koupili levný hoblík a nejste s ním spokojeni tak nezoufejte, je tu pár tipů.
Můj první litinový hoblík, který jsem si pořídil byl indický Anant. Super cena a vypadal stejně, jako ty dražší hoblíky. Když jsem s ním začal pracovat, tak mi dělalo velké problémy ho nastavit. Hoblík mi nebral, nebo se z ničeho nic zakousl hluboko do hoblovaného dřeva i když jsem měl dobře nabroušené želízko... Takže jsem nastavoval a seřizoval jak to šlo, ale nemělo to valný výsledek. Choval se velice nestabilně a různě se všechno povolovalo a posouvalo :?.
Tak jsem přečetl pár knížek a dal se do úpravy.

Tip pro úpravu hoblíku aby dobře fungoval:


1. Samozřejmě nejdůležitější je mít dokonale naostřené želízko (to zde nebudeme rozvádět, to je kapitola sama o sobě)
2. Plaz hoblíku musí být perfektně rovný – pro dobrou stabilitu, hladký průběh a stejnoměrný záběr. Ten zkontrolujete tzv. “na průsvit” přiložením nožového pravítka nebo jiným rovným předmětem na plaz proti světlu. Mezera by měla být co nejvíce rovnoměrná po celé délce a co nejtenčí. Pokud není, tak na dokonale rovné podložce (použil jsem skleněnou tabulku) upevněte smirkový papír hrubsti cca 80 - záleží na nerovnosti plazu. Zbruste celou plochu plazu až bude povrch stejnoměrný. Pohyb provádějte podobně, jako byste hoblovali. Pokud vidíte, že plaz je všude zbroušen, přejděte na jemnější smirek, nebo rovný brusný kámen. Pokud máte lapovací podložku s pastou či pudrem, tak ji určitě použijte místo smirku a skla.
Měření roviny plazu průsvitem.
Měření roviny plazu průsvitem.
hoblik01_prusvit.jpg (31.71 KiB) Zobrazeno 39821 x
Srovnávání plazu na smirkovém papíře.
Srovnávání plazu na smirkovém papíře.
hoblik02_srovnavaniplazu1.jpg (48.38 KiB) Zobrazeno 39820 x
Jemné dorovnání plazu brusným kamenem.
Jemné dorovnání plazu brusným kamenem.
hoblik03_srovnavaniplazu2.jpg (27.52 KiB) Zobrazeno 39820 x
3. Lože želízka musí být také dokonale rovné pro dobré a přesné seřizování a dobrou stabilitu želízka. Postupujte stejně jako při rovnání plazu hoblíku. Samozřejmě pokud to lze, lože sundejte z těla hoblíku. ;)
4. Klopku želízka (resp. tu část, kde se dotýká želízka u ostří) dokonale slapujte tak, aby mezi klopkou a želízkem nebyla žádná mezera ve které by mohly ulpívat hobliny. Ušetří vám to spoustu času s čištěním zanešeného hoblíku.
Rovnání klopky.
Rovnání klopky.
hoblik04_srovnaniklopky.jpg (20.68 KiB) Zobrazeno 39822 x
Slícovaná klopka se želízkem.
Slícovaná klopka se želízkem.
hoblik05_klopka_zelizko.jpg (13.61 KiB) Zobrazeno 39821 x
Po těchto úpravách se můj Anant nezměnil na Lie-Nielsen :shock:, ale práce s ním je o hodně příjemnější a dovolí dosáhnout dobré kvality povrchu.

Po této zkušenosti jsem pochopil, že u dražších hoblíků se platí hlavně za perfektní provedení, přesné seřizování a dokonale rovné povrchy. Cena je vždy přímo úměrná kvalitě.
Do obchodu na Cestu dřeva jsme vybrali hoblíky nové řady Stanley Premium a KunzPlus, které jsou dobré kvality.

Ještě něco málo k seřízení: Ústa hoblíku by měla být co nejméně otevřená, aby se zabránilo vytrhávání vláken při hoblování. Nastavení klopky želízka se doporučuje u měkkého dřeva 1,5 mm a u tvrdého 0,5 mm. Ale čím menší mezera tím lépe.
Bóřa
Příspěvky: 8
Registrován: 03 led 2011, 21:49
Bydliště: Mladá Boleslav

Stanley Premium 60 1/2 - problém s úhlem lože

Příspěvek od Bóřa »

Díky za skvělý článek. Já teď řeším problém s ložem želízka. V bodě 3 je tam o tom pouze krátká zmínka, tak bych to chtěl rozvinout.

Koupil jsem si Stanley Premium 60 1/2 (1-12-139). Povrchová úpravu všech dílů je super, želízko pěkně silné (přes 3 mm) a dost dobře nabroušené už z výroby, lože je krásně velké a rovné, plaz má pouze mírné prohlubně, boky jsou kolmé na plaz. Zatím tedy vládlo nadšení, které ovšem ochladlo, když jsem zjistil, že pokud nastavím nůž stejnou hloubku úběru, tak mám proměnlivou šířku ústí - rozdíl je 0,4 mm.

Obrázek

Důvodem je, že je skloněné lože asi o 0,15°, což je fakt málo, ale při malém úhlu 12° se to na šířce ústí celkem hodně projeví. Vychází mi to, že těch 0,4 mm odpovídá změně výšky 0,15 mm. Takže jsem pod želízko dal dvakrát přeložený papír z letáku a ústí je pak krásně rovné.

Obrázek

Obrázek

Vím, že při hoblování čela na velikosti úst nezáleží, ale při hoblování ploch vláken malá ústa zabraňují vytrhávání vláken. A taky bych to sakra chtěl mít pěkně porychtované :) .

Napadlo mě několik řešení.
1. Reklamovat. Máte s tím někdo zkušenosti? Myslíte si, že by to vzali?
2. Nechat si někde zbrousit plaz a stěny podle lože.
3. Upravit nějak lože podle plazu. Ale vůbec mě nenapadá jak.
4. Nechat to podložené tím papírem. Ovšem to znamená bodový styk želízka a lože, takže větší vibrace, což se mi subjektivně potvrdilo.
5. Upilovat přední pohyblivou část plazu na jedné straně o 0,4mm tak, aby kopírovala natočení želízka. Což mi přijde jako nejlepší...

Co radíte vy, zkušení?
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Jak si upravit litinový hoblík

Příspěvek od krokus »

Reklamovat je jistě nejjednodušší cesta, ale pochybuji, že pochopí Tvůj problém. Já bych srovnal plaz, želízko do pravého úhlu - ať mám jistotu, že to není něčím jiným. Předpokládám ale, že to máš už vykoumané a na beton víš, že je to lože. Já osobně bych pomalu brousil lože nějakým diamantovým pilníkem a že by to srovnala nějaká firma, tak tomu vůbec nevěřím. 0,15mm není zas tak moc, aby to nešlo ručně. Potom budeš muset ještě snížit ten otočný čep na nastavování želízka Norris. Je to jenom můj názor, dělej co uznáš za vhodné. Ten rozdíl v loži je měřen úchylkoměrem?
Bóřa
Příspěvky: 8
Registrován: 03 led 2011, 21:49
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Jak si upravit litinový hoblík

Příspěvek od Bóřa »

Díky za názor. Želízko do pravého úhlu je a plaz je skoro rovný. Ale finálně jsem ho ještě nerovnal, abych to mohl případně reklamovat. Já se trochu při té úpravě lože bojím, že při ručním broušením neudržím rovinnost. Řekl bych, že je to skoro jistota. Z toho důvodu je zatím můj favorit stále návrh 5 (Upilovat přední pohyblivou část plazu na jedné straně o 0,4mm tak, aby kopírovala natočení želízka.).
Ten úhel jsem zjistil z nákresu ve SketchUpu. Udělal jsem dně roviny s úhlem 12° a jednu pak natáčel, až mi to dalo ten můj rozdíl 0,4 mm.
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak si upravit litinový hoblík

Příspěvek od Jan »

Stanley Premium - no comment. My jsme reklamovali 2x všechny kusy, které jsme od nich koupili! Každý měl dokonce i jinou vadu a tu co popisuješ ty, byla běžná a to máš ještě dobrej kousek.
Být tebou tak to reklamuju a ani nezkouším, ať mi pošlou jiný kus.... Reklamace nám uznali. Christopher Schwarz už na tyto chyby upozorňoval už když tuto řadu vydali a firma tehdy Stanley prohlásila, že ty chyby odstraní... asi se jim do toho nějak nechce.
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak si upravit litinový hoblík

Příspěvek od Jan »

Ještě mě napadlo - mohl bys zkusit ostří k jedné straně zbrousit o tolik, o kolik ti vyčuhuje když dáš želízko kolmo do hoblíku. Tím by se ti měla mezera úst srovnat...
Hezké vánoce! Honza
HonzaB
Příspěvky: 16
Registrován: 19 kvě 2011, 05:49
Bydliště: jihomoravský kraj

Re: Jak si upravit litinový hoblík

Příspěvek od HonzaB »

Zdravím ve spolek.

Pozdě jsem nalezl tuto diskusi - až poté, co jsem si pár těchto hoblíků koupil. Také jsem narazil na stejný problém u dvou hoblíků Stanley Premium. Mírně křivé lože způsobuje při kolmo vloženém noži jeho nerovnoměrné vysunutí z úst v porovnání s rovinou plazu. Já to zatím vyřešil právě tím papírkem. Ale spíš než vibrace (nějak příliš veliké vibrace jsem nezaznamenal) mi vadí, že mezi ložem a nožem je díky papírku malá štěrbinka kvůli které tam mají tendenci ulpívat hobliny. Napadlo mě - podobně jako Honzu, že nůž, až mu budu dělat "generálku", nevybrousím kolmo, ale mírně šikmo. Přijde mi to jako nejvhodnější řešení.

Máte nějaké nové zkušenosti s tímto problémem???

Pěkný den, Honza.
MartinP
Příspěvky: 11
Registrován: 25 čer 2012, 17:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak si upravit litinový hoblík

Příspěvek od MartinP »

Zdravím.
Koupil jsem macka ANANT a jsem s ním naprosto spokojenej. Perfektně rovnej. Fuguju s ním desky a jde to s ním samo.
Po této zkušenosti jsem koupil ještě ANANT AA4. je to vylepšená verze A4. Má navíc silnější želízko a jemnější plaz.
Co se ale nestalo. Tento kousek se jim moc nepovedl. Dnes jsem ho asi po půl roce vytáhl a zkoušel s ním srovnat prkno. Pořád jsem nebyl schopen dosáhnout roviny. Oba konce mě to smetlo. Tak mě to nedalo a přiložil jsem nožové pravítko k plazu a nestačil jsem se divit.
Plaz je prohnutý, a docela dost.
Je možný že se tak prohl po dobu co ležel v šufleti? A nebo jsem si toho na začátku při koupi nevšiml?
Mám se pokoušet to nějak srovnat a nebo to reklamovat? To rovnání na desce smirkem mě nepříjde dostatečně přesný. Abych nesmetl konce. Spíš mě napadlo to nechat někde na magnetce přebrousit. Co vy na to?
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Jak si upravit litinový hoblík

Příspěvek od krokus »

Spíš mu uškodila nedostatečná péče při výrobě, přeci jen odlitek se hýbe ještě pár měsíců po vytuhnutí. Ležení v šuplíku na to nemá vliv. Nejjednodušší bude, to nechat přebrousit, nebo reklamovat. Nebo zkusit skrz opis tušírovací barvy zaškrabat, což je docela dřina, ale dává to uspokojivé výsledky.
Waclav
Příspěvky: 28
Registrován: 24 zář 2015, 20:32
Bydliště: Český Kras

Re: Jak si upravit litinový hoblík

Příspěvek od Waclav »

... myslím, že tohle je odpověď: http://rucni-naradi.blog.cz/1009/pnuti- ... em-hobliku
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host