litina vs dřevo

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
Mauví
Příspěvky: 51
Registrován: 03 srp 2011, 22:13
Bydliště: Proseč 53944

litina vs dřevo

Příspěvek od Mauví »

zdravím vás prátelé
chtěl bych se zeptat proč si všichni kupujou litinové hoblíky a ne klasické dřevěné. je na nich něco hodně vyjmečného při práci co nedokáže klasická sada dřevěných hoblíků? pomalu dávám dokupy většinu hoblíků co se mi hodí ( uběrák, klopkař, cidič, macek ) vše ve dřevě. nedělám špatně když to rovnou nekupuju v litině? řekněte mi svůj názor :)
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: litina vs dřevo

Příspěvek od Martin »

Neboj,nekupují "všichni" litinové.Ale u kovového hoblíku se staráš víceméně jen o broušení železa,většinou si můžeš nastavit šířku ústí podle činnosti,kterou chceš dělat a nastavení úběru pomocí šroubu je "rychlejší".Naproti tomu mají litinové hoblíky výrazně větší váhu.A pokud nekoupíš drahý hoblík vystavuješ se nebezpečí,že se na srovnávání plazu dost nadřeš.Dalším tématem by mohly být želízka.Nové(i dřevěné) hoblíky mají železo HSS,takže stále brousíš tvrdý materiál v celé tloušťce.Ale třeba staré rakouské hoblíky(Weiss ...) nebo japonci mají želízka vrstvená.
Morčez!
Mauví
Příspěvky: 51
Registrován: 03 srp 2011, 22:13
Bydliště: Proseč 53944

Re: litina vs dřevo

Příspěvek od Mauví »

no teď sem rozbalil svůj novej hladík - dřevo. na první pohled levná manufakturní výroba, kapky laku na noži. po bližším zkoumání - na plazu těsně za ústy jsou dvě prohlubně. Celý plaz jsem radši zatím neměřil.
rozdíl mezi hss želízkem nebo vrstveným ? není lepší brousit celou dobu tvrdou ocel než kus měkké a ještě menší část tvrdé? takokvej hoblík stejně nemám a asi dlouho mít nebudu xD.
stále věřím tomu, že s dobře seřízeným dřevěným hoblíkem dokáži hoblovat jak s japonským či litinovým. nebo nemám pravdu? :)
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: litina vs dřevo

Příspěvek od Martin »

Mi nepovídej,že zajdeš do železářství a koupíš hoblík :( .Nicméně plaz srovnej na skle(smirek nalepený oboustrankou na silné sklo).Nad tím,že nebudeš mít na hoblík s vrstveným železem nebreč.Na aukru je toho k sehnání dost a kdyžtak se z těch želez dá udělat i pěkné nářadí http://forum.cestadreva.cz/diskuze/view ... 2e59441dde .
Morčez!
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: litina vs dřevo

Příspěvek od krokus »

A kdo nenávidí tovární výrobu dřevěných i litinových hoblíků, co zkusit tu garážovou? http://www.marcouplanes.co.nz/index.php/home
Mauví
Příspěvky: 51
Registrován: 03 srp 2011, 22:13
Bydliště: Proseč 53944

Re: litina vs dřevo

Příspěvek od Mauví »

samozřejmě že jsem si koupil obyčejný hoblík z železářství, nikdo mi zatím neobjasnil v čem je chyba:(
Uživatelský avatar
Onasxxx
Příspěvky: 8
Registrován: 28 dub 2010, 11:57
Bydliště: Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

Re: litina vs dřevo

Příspěvek od Onasxxx »

Já osobně jsem si koupil třeba starý litinový Stanley, který mi vydržel. Za první se mi strasně líbí! :D Ale hlavní důvodem bylo jemné nastavený třísky, komfortní držení hoblíku a následná práce s ním - líbí se mi i váha hoblíku,:) Prošli mi rukou asi čtyři takové hoblíky. Všechny chtěli drobnou péči - ze začátku(srovnat plaz, klopnu, aby dosedala na železo atd.) Nakonec jsem si nechal jeden a jsem spokojený...dřevěný takový komfort asi nenabídne, ovšem má co do sebe - stejně jako odlitek. Kdybych přemýšlel nad dřevěným, tak bych si ho zkusil vyrobit sám, kvalitní železo se dá sehnat bez problémů, jak už bylo zmíněno.:) mimochodem ty dřevěné, nově přidané do eshopu cesty dřeva, jsou překrásné.
''čiň vše s láskou, ať se ti daří
a tvoje dílo pozná tě''
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: litina vs dřevo

Příspěvek od Martin »

Hele Mauví jak širokou štěrbinu má ten hoblík?
Morčez!
Mauví
Příspěvky: 51
Registrován: 03 srp 2011, 22:13
Bydliště: Proseč 53944

Re: litina vs dřevo

Příspěvek od Mauví »

jeden hladík má štěrbinu 6mm a druhý celejch 14
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: litina vs dřevo

Příspěvek od Martin »

Takže se Ti to bude vyštipovat vlákna ze vzdálenosti 6 a 14 mm před nožem,což je třeba u suku docela v prdachu.Nevím jak ostatní,ale na japonci jsou necelé 2mm a na hoblících co jsem si vyspravoval mám tak 1mm.Podívej se jak to funguje http://www.cestadreva.cz/diskuze/viewto ... 943fae8b74
Morčez!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti