japonské hoblíky - použití

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
musamane
Příspěvky: 1
Registrován: 16 bře 2017, 11:55

japonské hoblíky - použití

Příspěvek od musamane »

Zdravím všechny
mám dotaz na správné použití dvou japonských hoblíků, které jsem dostal od manželky :D , bohužel jsem však nikde na netu nenašel video na správné použití těchto hoblíků :( . Díky za všechny rady, hoblíky viz foto.
Lukáš
Přílohy
hoblíky
hoblíky
IMG_0087.jpg (58.02 KiB) Zobrazeno 24223 x
hoblíky
hoblíky
IMG_0084.JPG (72.45 KiB) Zobrazeno 24223 x
hoblíky
hoblíky
IMG_0086.JPG (70.37 KiB) Zobrazeno 24223 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: japonské hoblíky - použití

Příspěvek od Petr »

Ahoj, moc pěkné kousky. Vidím to na speciální hoblíky pro jemné doladění falců např při výrobě Shoji stěn.
ピーター 大工
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: japonské hoblíky - použití

Příspěvek od Danny »

Jen tak z legrace - jeden zajímavý JAPAN hoblík (kovový) https://www.youtube.com/watch?v=eaClhzlpc_0
Danny :o
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: japonské hoblíky - použití

Příspěvek od Rudolf »

Tak to je hustý. Myslíte, že to funguje i na tvrdý dřevo? Myslím tak dub. Kolik se s tím tak ohobluje, než musíte poslat nože nabrousit do Japonska? :)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: japonské hoblíky - použití

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

jasněže to hobluje i tvrdý dřevo. Ale pozor, neplést s hoblovkou. Je to opravdu jen hoblík a je to místo šmirglování, na rovnání to neni. Nebere se víc než cca 5 setin. Do této tloušťky se dá s dobře nastavenou klopnou hoblovat i proti srsti. Rozchodili jsme to tuhle nahrubo u kamaráda a říkal mi pak, že to svede přejet i suk. Jinak jsme na tom hoblovali dub.

Broušení, to je jinší záležitost. Už je to nějakej čas co jsem si podobnej strojek taky pořídil a pořád ho nepoužívám, protože je velkej problém tu kudlu nabrousit, je to o dost tvrdší materiál než normální kudly do hoblovky. Ranařům v brusírnách to rozhodně neni vhodný dávat, nová kudla z Japonska stojí přes tisíc ojro.

Třeba Marunaka k tomu prodává i specielní mašinu právě na broušení. Ale je pekelně mastná a je k mání jen v dálnym zahraničí.

James
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: japonské hoblíky - použití

Příspěvek od Rudolf »

Tak teda uzávám, honzo, že máš přehled. Ale v podstatě jsem měl dobrý odhad. Je to taková alternativní volba pro majitele továrny na skříně z paulovnie.
Měl bych bejt manažer :)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: japonské hoblíky - použití

Příspěvek od Hans »

Můj kamarád ani já nejsme továrníky a ani neděláme s paulownií.

Po mojem soudu je hoblování vždycky lepší, než šmirglování, je-li proveditelné. Snad jen v kombinaci s některými povrchovkami je výhodnější mít povrch trochu zmrzačenej šmirglem, aby lepší držely.

Například kanál ISHITANI FURNITURE je o malym stolaři, kterej tuhle mašinku běžně používá.

Do menažerie raděj nechoď :-)

Butler
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: japonské hoblíky - použití

Příspěvek od Rudolf »

Já už tam bohužel jsem. Hlavně musíš levně a rychle :) Ale to neznamená, že bych nevěděl, že šmirgl není všechno. Třeba Flexner píše, že v podstatě nejlepší povrch je škrábanej (cidlinou). A dokonce tvrdí, že když se to umí, je to i stejně rychlý. No. Budeme mu věřit :)
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: japonské hoblíky - použití

Příspěvek od Danny »

Musamane - omlouvám se, že jsem svým žertem odvedl pozornost od tvých krásných Japonských hoblíků. Ty hoblíky mají účel začišťovací - rozuměno k vyhlazení hrany hluboko v profilu kam se jiným nástrojem těžko dostaneš. Například po nalepení nákližku tak můžeš odstranit malé zbytky lepidla, čímž zahladíš stopy po lepení a ve výsledku pak těžko rozeznáš, že je celý profil skládaný z více kusů. Snad jsem to popsal srozumitelně.
Co se týče toho kovového hoblíku MARUNAKA, tak ten jsem poprvé viděl právě na ISHITANI FURNITURE a začal se pídit co je to zač. Ti Japončíci to používají docela běžně i v malých provozovnách jak psal Jvalík . Takový běžný Japonský standard. Nicméně fajnšmekři povrchy stejně dokončují před povrchovkou ručními škrabáky. Že se mašinky typu MARUNAKA vyskytují i v ČR je příjemné překvapení (alespoň pro mne). Jsem hodně zvědavý na zkušenosti. Dá se hned dělat povrchovka ? Jaké jsou náklady na pořízení a pod ?
Danny :P
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: japonské hoblíky - použití

Příspěvek od Pepan »

Tak ten hoblík je hustej. To se jinak nedá říci. Jestli je to opravdu hladké jak po smirglu, tak to musí ušetřit kvanta práce.
Jinak videa ISHITANI FURNITURE jsou taky super.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host