Konec starých STANLEYů v Čechách i Evropě?

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
Waclav
Příspěvky: 28
Registrován: 24 zář 2015, 20:32
Bydliště: Český Kras

Konec starých STANLEYů v Čechách i Evropě?

Příspěvek od Waclav »

... chtěl jsem si dopřát, myslím jako opravdu dopřát...
... eBay... přes měsíc výběrů... platím Stanley Bedrock No. 605, 2 Patent Dates a Stanley Bedrock No. 3, 2 Patent Dates, roky cca 1910, knobs rosewood... sleduju zásilku, jak ke mě jedou... chystám nejlepší místo na policích v dílně... hmm, dva dny ležej někde v Kentucky, status "Undeliverable - Item restricted at Global Shipping Center"... Wots ap?... čtu email from eBay - "Penize vám vráceny"... píšu prodejci a on:

"I mailed the package to you with both planes in it. I got an email message from eBay saying you would get your money back. I called eBay and they gave me the phone number to the global shipping service. I called them and they told me since the handles were made from rosewood, your country has that wood on a no import list and will not let them into your country. The global shipping service is not sending the planes back to me. Where they went to, I have no idea.

I am very sorry about this, but I have no control over it. I did not know that your country will not allow rosewood to be sent there. The planes are old and not new. Again, I wish you could have gotten them. If I ever hear from the service, I will let you know. They are supposed to contact me in 3 to 5 days. We shall see."

Ješ! Šifra je "CITES", heslo "Rosewood"! A nejen v mé kántry, ale v celé Europe!, poučuju američana zatím co tu pláču do pilin... Starý pan Stanley chtěl řemeslníkům také dopřát a ve zlaté éře jeho hoblíků dělal držadla z palisandru. Nějaký čas jsem s ochranou CITES pracoval a vím, že embargo platí na jihoamerické druhy Dalbergie (palisandr) - nemohl by to někdo týpkům v Kentucky říct, a taky, že pan Stanley i Bailey jsou již přes sto let mrtvi?

Tak tu teď s amíkem čekáme, jak to za ty 3-5 dní dopadne... zda už si nikdy nikdo v Evropě se starým stanleyem hoblinu neudělá...

CITES je rozhodně dobrá věc, ale Stanleye jsou lepší! :-)

Pardon za román, ale musel jsem se z toho vypsat...
(... a vtipně jsem předvčírem vydražil dalšího No. 8 a jak jinak než s palisandrem, ale ten zatím jede... tlačím ho tu od stolu...)

Máte někdo podobnou story?, nebo zase jen já za exota.. :-)
Tož!
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec starých STANLEYů v Čechách i Evropě?

Příspěvek od hylopetes »

Rychly nahled do google rika, ze s povolenim by se to melo dat dovezt.

http://www.pbs.org/wgbh/roadshow/storie ... gulations/
Waclav
Příspěvky: 28
Registrován: 24 zář 2015, 20:32
Bydliště: Český Kras

Re: Konec starých STANLEYů v Čechách i Evropě?

Příspěvek od Waclav »

Hylopetes: děkuju za snahu...

A ano, povolení lze získat, pokud věc byla vyrobena, resp. koupena před rokem 1992 a máte to doloženo; můžete ji vlastnit, ale nesmíte prodat; pokud ji převážíte mezinárodně, musíte mít povolení vývozní i dovozní do toho kterého státu (celkem cca 100 dolarů). Majitelé kvalitních a starších hudebních nástrojů, kteří s nimi cestují, vědí své (palisandr je na nástrojích častý a ne jen v množství nějakého držadýlka na hoblíčku) - povolení se správným razítkem na správném místě je nutnost a pokud ho nemáte, tak ti nejagilnější vám věc bez náhrady zabaví (i když budete chtít od odbavení odejít a nikam neletět). Vezete kytaru z palisandru za 60 000,-? - smůla. Rád bych se mýlil, ale takhle nějak to cca je...)

Tak koho zajímá rozuzlení "Rosewood STANLEY Story", tak vězte, že kam se EU hrabe na Amíky, ti jsou právě ti nejagilnější (to ale vím nejen z mého případu) - a to skutečně znamená konec starých STANLEYů v Čechách...
Takže ve výsledku jsem bez hoblíků já (naštěstí s vrácenými penězi - eBay upřednostňuje vždy kupujícího) ale i prodávající, a asi je skutečně už neuvidí a to bez náhrady...
(pokud to tedy z té angliny chápu správně - ale shoduje se mi to s předpokladem)
Takže pozor, kam co posíláte...

Tak sbohem, krásní kvalitní planes BedRock No. 1 až ∞ , s vámi si už u nás nikdy nezalítáme...
w.

(pane Bailey, slyšel jsem o vašich skvělých! hoblících... bohužel jenom na Yuťubku... :( :) )
---------------------------------------------------------------
Koho to zajímá, tak tady korespondence od prodávajícího s jím přeposlanou od eBay bez mé interpreace:

(prodávající)
Hello,
I received this from the Global Shipping people. It seems that they keep the items and recoup all or some of their money. Wish we would have known. Both of us are out of the planes. Too bad they did not have walnut handles.
Geoge H.

(prodávajícímu od eBay)
Thank you for taking the time to contact eBay Global Shipping regarding the Stanley Bedrock 605 plane (301846525127 and 291670781867) I understand that you have some concerns about what happened with your items and you would like them returned. I apologize for any inconvenience this may have caused. I'm more than happy to look into this further.

I looked into this and I found that we could not deliver this item to your buyer because your item has parts or pieces that are considered restricted to be imported into the buyer's country. Items made with rosewood, are regulated by CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Our shipper has an agreement with the sellers that if the items arrive to our shipping center and cannot be forwarded on, either because they are too large for our program requirements or are restricted then our shipper will not return the item because you have been paid. They will refund the buyer from the program and then liquidate the item in order to recoup some of their losses. Unfortunately that liquidation is not something that eBay is a party to so we do not have a way to allow you to re-purchase the item or have it returned to you.

If there was a way to request that an exception be made, I would gladly do so in this situation, but because a third party is involved, we must abide by their policies and procedures, especially where international trade law is involved.

I hope this helps clarify your concerns. I appreciate your patience and understanding. Please let me know if you have any other questions or concerns Have a great day!

Thanks,
Charmayne G.
eBay Global Shipping
Naposledy upravil(a) Waclav dne 12 úno 2016, 09:58, celkem upraveno 1 x.
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Konec starých STANLEYů v Čechách i Evropě?

Příspěvek od Pepan »

Jak přišli na to, že je to rosewood? Co celníkovi neřekneš, to neví, takže pokud to vykáže jako obyčejný hoblík, musí to projít.
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec starých STANLEYů v Čechách i Evropě?

Příspěvek od hylopetes »

Treba na dictum.com (nemecky eshop) prodavaji veci s rosewood od Crown (UK). To nicemu nevadi?
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec starých STANLEYů v Čechách i Evropě?

Příspěvek od JanB »

Jak na to přišli? Asi to bylo v popisu zboží, s něčím takovým se přece každý prodávající rád pochlubí. A agilní celník porovnal s tabulkama a už to bylo.

Stejně ale nevycházím z úžasu z toho, že ty hoblíky prostě zabaví a prodávající má smůlu :?

Ale palisandr je přece označení pro větší skupinu dřevin a na seznamu CITES je jen jeden z nich, jestli jsem to dobře pochopil .....a ostatní se prodávat můžou (já mám kytaru u které výrobce píše "indický palisandr"...jestli je to teda pravda nevím :-) ale 60tis. teda zdaleka nestála :D )
Waclav
Příspěvky: 28
Registrován: 24 zář 2015, 20:32
Bydliště: Český Kras

Re: Konec starých STANLEYů v Čechách i Evropě?

Příspěvek od Waclav »

... tak třeba tohle jsem o tom našel a potvrzuje to to, co se událo - na konci taky píše, že kytaru zabavěj:
http://www.mk-guitar.com/2014/01/31/gui ... -what-not/
http://www.mk-guitar.com/2014/01/31/gui ... -what-not/

I když z toho, co mému prodejci odepsali, plyne, že přepravní společnost si hoblíky nechá na pokrytí nákladů, protože přepravné nebylo zaplaceno - protože všechny peníze vrátili mě - ale ne, že je zabavili kvůli CITES - ale zase už je to přepisovaná odpověď týpkem v ebay. Já to chápu, jako pokus o vývoz zakázaného a tím zabavení je logickým krokem.

Že celník nepozná palisandr je možné, ale z vyčteného na netu jsem pochopil, že s věcí s povolením vývozu musíte jít na spešl místo, kde sedí celníci vycvičení - pro celé USA je to údajně 5 míst.
Jedním z nich je tahle hala v Ketucky, kde ležej ty zabavené Stanleye a na odbavení čeká ten další palisandrový, ta No. 8 (od jiného prodejce):
1850 Airport Exchange Blvd, Erlanger, KY 41018, Spojené státy americké
https://www.google.cz/maps/place/1850+A ... 0ee4063d40

A je pravda, že ty zabavené stanleye měly "rosewood" v popisu; ten další, co tam čeká na odbavení to v popisu nemám, tak napjatě čekám, jak to v tej Kentaky dopadne...

U nástrojů s palisandrem, co psala Hylopetes, předpokládám komerční ošetření/doložení, že se nejedná o jiho či středo americký palisandr.

Ale příjde mi to fakt divný, z palisandru na eBeyi jsou i třeba celelodřevěné hoblíky a i jiné věci, i řezivo jsem objevil a každý prodejce to cpe samozřejmě hned na začátak popisu - to jsem snad jediný, kdo si z Evropy objednává?
(ale zase jsem díky tomu přišel na způsob, jak zbohatnout - pokud mi projde ten třetí hoblík, tak hned pozobjednávám všechny Stanleye z palisandrovým držadlem, dopravce je zabaví, mě peníze vrátí, a až se nad Kentaky rozhostí neproniknutelný kouř z té hromady pálených Stanleyů bude ten můj tady v Evropě jeden z posledních na světě a bude stát $1 000 000; zatím to ale nikomu neříkejte prosím :lol: )

Dám vědět, jak to dopadlo...
tomas0712
Příspěvky: 15
Registrován: 08 lis 2010, 12:00

Re: Konec starých STANLEYů v Čechách i Evropě?

Příspěvek od tomas0712 »

zdravím vespolek,

to je pěkně smutný příběh. Já jsem z US dovezl 2 hoblíky Bailey pattern s palisandrovými úchyty, ale je to už nějaký pátek zpět...

Pan Stanley dával palisandr na tu nejkvalitnější produkci - těla jsou naprosto dokonale pravoúhlá (s nožovým úhelníkem na průsvit nic nevidím), nastavení úběru třísky bez jakýchkoliv vůlí, u jednoho z hoblíků navíc rýhovaný plaz s menším třením. V porovnání s normální produkcí (= bukové úchyty) to jsou dost propastné rozdíly.
Waclav
Příspěvky: 28
Registrován: 24 zář 2015, 20:32
Bydliště: Český Kras

Re: Konec starých STANLEYů v Čechách i Evropě?

Příspěvek od Waclav »

... ten třetí hoblík Stanley No. 8C také s rosewood držadly, ale od jiného prodejce, mi dnes DORAZIL! A šel přes stejnou centrální poštu v Kentucky, kde ty minulé dva Stanleje zabavili. Že má rosewood knoby prodejce nikde neuváděl - takže je to tak, jak jsem si myslel a i někdo tady ve vláknu psal, že dle všeho čtou popisy na eBayi, a nebo to prodejce uvedl na nějaký formulář...

Tak takhle
wac


p.s.: ... a pro fandy starých Stanlejů - tahle No. 8 je typ 8, to jsou roky 1899-1902 a vzhledem k tomu, že STANLEY No. 8C se vyráběl mezi lety 1898-1961, tak je to jeden z prvních vyráběných No. 8 (a je v exceletním stavu). Ale píšu to proto, že ten materiál a to zpracování je na první omak tak úžasný! Mám anglického Stanleye No. 4 cca 1950 a jen dojmem je ten materiál absolutně něco jinýho a páčky a štelování teda taky dost propastnej rozdíl v kvalitě. A to ta poválečná No. 4 je prostě super hoblík. Zatím se mi nepoštěstilo sáhnout si na hoblíky Lie-Nielsen ani Veritas, ale předpokládám, že je to též execelentní kvalita ve všech pohledech (konečne zase po sto letech)
tomas0712
Příspěvky: 15
Registrován: 08 lis 2010, 12:00

Re: Konec starých STANLEYů v Čechách i Evropě?

Příspěvek od tomas0712 »

Stanley 8 - ten musí být těžký jak kráva!
Na kolik vyšlo dneska poštovné, jestli to není tajné??

A předpokládám, doplatek jak DPH, tak i na cle...?
Takže celkově to musel být pěkný ranec...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host