Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Hans »

To může být odlišný přítlak podávacího válce na levé a pravé straně. Někdy je těžké to seřídit, většinou to na straně pohonu táhne řetěz trochu dolů a je tam přítlak větší. Nicmeně seřízení by pomoct mělo. Tentýž problém se může vyskytnout i na výstupním válci.

Důvod proč to začalo dělat tak náhle může být, že štelování pružin není aretováno (např. druhou matičkou.)

Ještě to může být nestejnou kluzností stolu v různých částech, ale to není tak pravděpodobný.


Hans
Martin86
Příspěvky: 13
Registrován: 18 zář 2017, 16:44
Bydliště: Havířov

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Martin86 »

No právě, že to začalo dělat dnes z ničeho nic. Taky jsem si říkal, že to na pravé straně projíždí protahem hůře než na levé. Štelování pružinn je jen zevnitř? Protah musím dát max dolů, abych se dostal k pružinám...
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od werdio »

projed co nejširší spárku, vyndej kudly z válce a projed spárku znova, až vyjede, uvidíš ozuby podávacího válce :-D
Ale raději to nezkoušej, aby ti válec nenafackoval kdyby to podavač nestlačil :D
Martin86
Příspěvky: 13
Registrován: 18 zář 2017, 16:44
Bydliště: Havířov

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Martin86 »

Děkuji, ale do takovýchto pokusů se pouštět raději nebudu :D :D
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Hans »

A v čem je teda problém? Sjedeš se stolem dolů, pošteluješ, vyjedeš navrch, ozkoušíš a tak dokola...
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od miru01 »

Důvodem by také mohlo být opotřebení podávacího ozubeného válce, většinou se u užších kusů používala pravá strana a u tahkhle starého stroje to už bude znát a stejně tak mohou být napravo už namožené pružiny, důvodů může být více.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Hans »

To je pravda, podávací válec na mé někdejší Jaromě jsem taky musel dát přerýhovat. Jenomže to měli z fabriky jaksi šikmo a obraběčovi to nešlo pořádně upnout na stůl, tak to nakonec přerýhoval flexou a chodilo to jak víno. Hlavně to ale nepřehnat, jinak se z toho stane pomaloběžná válcová fréza :-)

Hans
Martin86
Příspěvky: 13
Registrován: 18 zář 2017, 16:44
Bydliště: Havířov

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Martin86 »

Ahoj, tak problém, je zdá se vyřešen. Nejprve jsem šteloval s pružinami přítlačného ozubeného válce, problém však přetrvával a k tomu byl válec moc přitlačený a na prknech mi po ohoblování zůstávaly otlačené ozuby, tak jsem to zas povolil. Nakonec jsem ještě pošteloval s přítlačným klínem (či jak se to nazývá ;) ), který je ihned za ozubeným válcem, a hle ono to pomohlo. Povolil jsem to na té pravé straně a je to oukej. jen je mi divné, že s tím nikdo nic nedělal a takto se to rozhodilo...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů