Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Hans »

Čau Time,

mně to zas tolik nevadí. Ono je to těžký. Kdybych sem už pár let nechodil, nejspíš by mi dělalo trochu potíže některý věci dohledat. Strukturovaný je to tu spíš nahodile a fulltext taky není všechno. A když teď nemůžu do dilny, tak o tom můžu aspoň psát...

Samozřejmě je pravda, že návod na seřízení hoblovky s latěčkama se válí na netu úplně všude a jistě je k tomu i hromada videí, ale vem to čert. Nemá smysl někomu nadávat, když se docela slušně ptá. Když ho to chytne, časem se přestane tolik ptát, bude víc zkoušet a bude o nadšence víc. To mi dává větší smysl.

Hans
Martin86
Příspěvky: 13
Registrován: 18 zář 2017, 16:44
Bydliště: Havířov

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Martin86 »

Vážený pane Time, nebojte, ale umím číst, a to velice dobře.. Pokud vím, tak se toto téma zabývalo seřízením nožů. Já se ptal na to, jestli někdo neví, či nemá radu, jak seřídit hoblovku, která má OBA stavitelné stoly...

Děkuji Martin
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od werdio »

a zkontrolovat stoly jestli nejsou vůči sobě do V nebo do A popř. do vrtule.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Hans »

Vždyť to je buřt jestli seřídíš nože k zadnímu stolu anebo zadní stůl k nožům. Pravidlo s laťkou musí platit pokaždé. Jednodušší hoblovky zadní stůl štelovací nemají a taky to jde seřídit. Štelovací zadní stůl pomůže jen tehdy, když ty kudly usadím blbě, ale musím je usadit konzistentně blbě, třeba že nemam dost rovnou nebo hladkou laťku atd.

Jó a než budeš seřizovat, důkladně ty stoly vydrhni, ať po tom ta laťka jezdí s minimálním odporem. Petrolej, nafta, ocelák, ...

A se zadním stolem nejezdi moc nízko. Mohl by ses s fazetkou nožů dostat pod lamač třísky (to je ten járek v přitlačovacím klínu.)

Jak správně píše werdio, ještě ověř že roviny stolů jsou paralelní. Pokud ne, musí se to seštelovat. Buď na to bývá na jedno ze stolů excentr (v případě paralelogramu) anebo pokud stoly jezdí na šikmých rybinách, tak se tam holt vkládaj plíšky, což je blbý, ale ještě blbější je že to už ve fabrice blbě obrobili.

Pokud to nejde dát do roviny, tak se dá žít se stolama co spolu tvoří kopec. Akorát pak musíš hoblovat důsledně správně, tj. jakmile jde klacek bezpečně chytit za válcem, tlačit a posouvat ho už jen na zadním stolu.

Hans
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Tim »

Ahoj Hans,

co píšeš o stolech a seřízení souhlas,ale k tomu,že jsem tu někomu nadával to si děláš srandu ,pouze jsem napsal něco o čtení...a když je dotyčný ve správným vlákně a je tu vše popsané a myslím že od dost lidí a i dost polopatě tak si myslím ,že to bylo na místě.
a je snad jasné že přední stůl je nastavitelný vždy a zadní stůl je to jedno nastavuje se nůž ke stolu z toho je jasný ,že vše už tu bylo dávno popsáno.....

tim
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Hans »

Nedělám :-)
Martin86
Příspěvky: 13
Registrován: 18 zář 2017, 16:44
Bydliště: Havířov

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Martin86 »

Zdravím,
díky moc za rady. Zítra se pustím do čištění stolů petrolejem a ocelákem, už to dá zabrat. D8le sundání nožů, nabroušení a usazení...

Ještě přikládám né moc kvalitní snímek zmiňované hoblovky. Je to opravdu stará mašina, ale svou práci odváděla dosti dobře...
Přílohy
20170929_113427_2.jpg
20170929_113427_2.jpg (206.23 KiB) Zobrazeno 12920 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Hans »

Na tý fotce toho opravdu není moc vidět, ale je tam náznak kluznýho ložiska. Na to pozor, je životně důležitý aby to dobře mazalo, jinak se to brzo zadře a bude se to muset odlít znovu. To by byl průšvih.

Po odklopení horního krytu ložiska by tam měl být přes hřídel takovej prstýnek, kterej ze spodní půlky krytu naplněné olejem vynáší olej nahoru. Pokud je to suchý, musí se to dolít, příp. vyčistit zaschlý zbytky atd.

Daj se k tomu najít videa, neni to věda, ale nesmí se to podcenit!

Hans
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, to je kus historie.
Namísto oceláku bych na čištění použil takovéto brusné rouno, používám zelenou barvu zrnitost 400 a pěkně ručně. Vzhledem k stáří stroje budou nejspíše příčně vydřené stoly do lavoru a trochu i válec. Seřízení nožů doporučuji provést výhradně proti rovině válce a na laťku seřídit jen výšku zadního stolu (na válci i stolech laťkou měřit vždy ve stejných místech, jinak se ničeho nedobereš a i tak bude výsledkem seřízení nějaká průměrná hodnota). Nože ve válci se utahují od středu ke krajům a mají čouhat asi 1,5 mm max, ale záleží také na válci a tady to bude nejspíš i víc.
Přeju hodně trpělivosti a ať se podaří.
Martin86
Příspěvky: 13
Registrován: 18 zář 2017, 16:44
Bydliště: Havířov

Re: Kdo poradí se seřízením nožů hoblovky

Příspěvek od Martin86 »

Ahoj, rád bych se zeptal na radu zkušenějších.
Dnes jsem celé dopoledne hobloval (protahoval) a hoblovka mi začala dělat jaksi neplechu. Když jsem protahoval prkna, tak po zasunutí prkna do protahu to s prknem ihned škubne a místo toho, aby jelo na přímo protahem (rovně), tak se začne otáčet a jede bokem... Dělá to u menších i vetších prken. Mám udělanou spárovku šířka 48cm, tak aby mi to projelo protahem a po zasunutí to mělo tendenci ihned se spárovkou škubnout, a otáčet se směrem doleva, spárovka se v protahu sekla na boční liště a stolu a byla zaseklá. Musel jsem povolit protah, vypnout a vytáhnout ji.
Přítlačný ozubený válec, který je nejblíže při vsunu do protahu jede a zdá se mi že nijak pokřivený není...
Nesetkal se s tímto někdo, prosím?
Dík za případnou odpověď
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 9 hostů