Jak na dřevěnou vanu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
ANTIN
Příspěvky: 15
Registrován: 07 dub 2013, 09:30

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od ANTIN »

Ahoj,nevím jestli ta moje vana bude fungovat i po sto letech,asi ne,ale to já tady taky nebudu,takže mě to moc netlačí.Vanu jsem dělal z třešně,hrušky a trnky+ořechový sokl.Jednotlivé vrstvy jsou lepené dvousložkovým epoxidem na lepení luků.Sifon je klasický vanový se skrytým přepadem.Povrchová úprava impregnace do vlhka+tvrdý podlahový olej.
P1100197.JPG
P1100197.JPG (176.55 KiB) Zobrazeno 15198 x
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od Roman »

ANTIN píše:Ahoj,nevím jestli ta moje vana bude fungovat i po sto letech,asi ne,ale to já tady taky nebudu,takže mě to moc netlačí.Vanu jsem dělal z třešně,hrušky a trnky+ořechový sokl.Jednotlivé vrstvy jsou lepené dvousložkovým epoxidem na lepení luků.Sifon je klasický vanový se skrytým přepadem.Povrchová úprava impregnace do vlhka+tvrdý podlahový olej.
P1100197.JPG

Ta je supr.Popiš trochu konkrétně výrobu.Podobný někdo vyrábí za 400tis,jestli to tedy nejsi ty.
ANTIN
Příspěvky: 15
Registrován: 07 dub 2013, 09:30

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od ANTIN »

Teď jsem tady hodinu smolil podrobný postup a při odeslání mi to tohle "Úžasné"forum sežralo a ztratilo.Až mě přejde vztek,tak to sem zkusím hodit znova.
ojkos
Příspěvky: 27
Registrován: 31 bře 2013, 15:44

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od ojkos »

ANTIN píše:Teď jsem tady hodinu smolil podrobný postup a při odeslání mi to tohle "Úžasné"forum sežralo a ztratilo.Až mě přejde vztek,tak to sem zkusím hodit znova.
Tak to doufám že Tě ten vztek brzo přejde a zkusíš to znovu!!... ta vana je nádhernej kousek :shock: !
ANTIN
Příspěvky: 15
Registrován: 07 dub 2013, 09:30

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od ANTIN »

Vany nevyrábím na zakazku,tahle byla první,jako dárek přítelkyni.Bohužel nemám žádnou fotku z výroby,ale v brzké době asi s bratrem začnem dělat vanu z ořešáku pro něj,tak bych snad mohl něco nafotit.Pokusím se popsat postup a neudělat v tom chaos.Dno:je slepené ze tří vrstev křížené spárovky-2x olše a vrchní vrstva třešeň.Na tu spárovku je potřeba profi vybavení,takže pokud nevlastníš,tak jedině kooperace s nějakým truhlářem.Rozměr vany jsem měl daný prostorem,ale hlavně se musí počítat se stěhováním.minimálně jeden rozměr musí být pod 80cm a čím je vana tvarovanější,tím je neuchopitelnější-navíc je naolejovaná a těžká.
Ideální je začít výkresy-nejjednodušší je namalovat si příčný a podélný řez 1:1 na nějakou plochu,nejlíp překližku,nebo něco podobného.Ještě dřív,je ale potřeba sehnat sifon-já jsem použil sifon s ovládacím kolečkem a skrytým přepadem.Nevím jestli je to úplně ideální řešení.Každopádně bych u této varianty sháněl co nejdelší sifon-vana má daleko silnější stěny než akrylátová a sifon se tím pádem zkracuje,což při použití přepadu by znamenalo nízkou hladinu vody.Takže pokud tvar a hladina korespondují se sifonem,může se začít s vytvářením vrstev.Při první vrstvě,by přechod mezi ní a dnem měl tvořit rádius max.20mm. Při ostrém rohu se tento nedá vybrousit,ani povrchově upravit a při velmi pozvolném přechodu vzniká velmi tenká vrstva dřeva,která má tendenci se odlupovat.Vrstva je tvořena segmenty-počet segmentů je odvislý od velikosti a tvaru vany a od materiálu,který je k dispozici.Čím větší zakřivení tvaru,nebo délka segmentu,tím širší materiál je potřeba.
ANTIN
Příspěvky: 15
Registrován: 07 dub 2013, 09:30

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od ANTIN »

Síla stěny by měla být aspoň 4cm-záleží na tvaru vany,ale stěna drží celkem velký tlak.Šířka první vrstvy by měla být větší,aby se zvětšila plocha základny.Jednotlivé segmenty je dobré opracovat tak,aby aspoň z vnitřní strany byly co nejblíže finálnímu tvaru,protože na vybrušování vnitřních rádiusů nechá člověk ruce.Segmenty jsem spasoval na tupo k sobě,ale v půdorysu jsou řezané pod úhlem,aby se působením tlaku zevnitř zapíraly do sebe.Vrstva se lepí vždy naráz,po nachystání všech segmentů.Na jednu vrstvu jsem spotřeboval malý kelímek od jogurtu namíchaného lepidla.Použil jsem odzkoušené lepidlo na luky-dvousložkový epoxid.Má lepší míchací poměr2:1-přesněji se dávkuje a to je velmi důležité.Lepené spáry se musí přelepit papírovou páskou,aby lepidlo nevyteklo,jinak by při větším tlaku vznikl suchý spoj.Jednotlivé segmenty se musí zafixovat,ale ne nadměrně stláčet-ideální je zatížit a fixovat páskou.Lepidlo schne min.12 hod.v závislosti na teplotě.Po vytvrdnutí lepidla se ručním hoblíkem začistí spoje na horní straně vrstvy a postup se opakuje.Druhou možností postupu je lepit boky vany vrstvu po vrstvě až do požadované výšky a obvod na dno nalepit až po jeho finálním obroušení-vybrušování vnitřku je o hodně jednodušší když se dá dostat do vany zespoda i zhora.Na přípravu segmentů je potřeba aspoň základní vybavení-srovnávačka,protah pokosová pila a ideální by byla i pásová pila s naklápěcím stolem.Na vybrušování tvaru se mi osvědčil nejvíc řezbářský kotouč na úhlovou brusku,lamelové kotouče brusné a hoblík.
Zapomněl jsem k tomu sifonu :já mám pod vanou otvor 30x30 do sklepa,takže sokl mám pevný a sifon jsem dával zespodu,ale u normálního odpadu musí být sokl oddělávací,aby bylo možno se pod vanu dostat.Vana samotná stojí asi na deseti dubových nohách-špalky 8x8 a asi 15cm na výšku.
Pokud jsem na něco zapoměl,nebo něco není jasné,rád upřesním.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od Roman »

Tak z toho ořechu to bude luxus.Nedalo by se použít jiné lepidlo,vodě odolné polyuretanové.Postup sem si myslel podobný.Ten uběrák na brusku,máš ten plechový děrovaný nebo ten plastový?Kolik na to padlo dřeva zhruba,pro představu.To dno bylo slepený ze spárovky a ty segmenty byly taky ze spárovky,nebo už jen čistě z fošen?
ANTIN
Příspěvky: 15
Registrován: 07 dub 2013, 09:30

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od ANTIN »

Roman píše:Tak z toho ořechu to bude luxus.Nedalo by se použít jiné lepidlo,vodě odolné polyuretanové.Postup sem si myslel podobný.Ten uběrák na brusku,máš ten plechový děrovaný nebo ten plastový?Kolik na to padlo dřeva zhruba,pro představu.To dno bylo slepený ze spárovky a ty segmenty byly taky ze spárovky,nebo už jen čistě z fošen?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Polyuretan by určitě šel použít,ale nemám z něj dobrý pocit a i když vypěnuje mezery,tak je to pak porovité.To už bych viděl spíš na nějaké dobré PVAC D4.
Na brusku mám kotouč kaindl 115mm,je to ocelový disk a má zuby jako na motorovce napůl nahoru,napůl dole-moc fajn věcička,ale stálo to asi 2500,-
Spotřeba dřeva je hodně individuální,určitě se to dá zhruba sčotnout podle velikosti vany.
Já to nedokážu moc odhadnout-měl jsem na to dřevo ještě po otci,zbytek nějakých metrových kusů,fošny-no prostě děsná všehochuť.
Takže jsem tak 50% vyházel do krbu-červi,suky,praskliny,hniloba.
Mělo by stačit tak 0.4-0.6 kubíku.Paradoxně čím dražší tzn.hezčí a širší materiál-tím levněji to vyjde-máš totiž menší prořez a odpad.
Ty segmenty už byly všechno s fošny,délka cca 0.5m a kratší.Jo-vrstvy nad sebou musí převazovat spáry.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od Roman »

Ten brousící disk bych chtěl,ale tu cenu trochu přestřelili. :mrgreen: Mně by se ještě u tý vany líbila taková polička na zaháknutí,pro mýdlo,nebo i na odložení pifka a tak.Já začnu zatím umyvadlem,zkoušel jsem jen malý model ze smrku.
josse
Příspěvky: 13
Registrován: 11 říj 2010, 14:56

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od josse »

Ahoj,
mám taky v plánu něco podobného, jen to zatím nemám kde umístit :) tak se zatím vrhnu asi na umyvadlo :) jen taková poznámka... myslím že to zbytečně hrotíš, dvousložkáč udělá spoj pevnější než okolní materiál takže nějaké úhly jsou zbytečné. A tlak vody taky nebude tak velký. Štípané vany se taky dělají tenké :) to jen takové vsuvky :ugeek:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti