Stůl z masivu - fošna z velkého kmene + úprava

Vše co se týká truhlářského řemesla.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Stůl z masivu - fošna z velkého kmene + úprava

Příspěvek od werdio »

je to fošna, žádná socha..rozříznout, štosnout a slepit..a jak psal Truvan, ani to nebude vidět..trochu se to bortit stejně bude jak "odhaduje" Tim, ale to je daň za široké lamely. V truhlařině se prostě řeže a klíží, tak to je...zločin je z fošny vyhoblovat prkno, občas to musim udělat a při pohledu na pytle hoblin se mi chce brečet co z kmene stoletýho dubu skončí v kotli.
Vše ostatní napsali kolegové nade mnou
PalinoD
Příspěvky: 15
Registrován: 06 čer 2017, 12:42

Re: Stůl z masivu - fošna z velkého kmene + úprava

Příspěvek od PalinoD »

Tak pani ani neviem kde zacat. Sme na diskusnom fore tak diskutujem. Neviem preco mi pisete ze mam svoju hlavu keby som mal len svoju hlavu nepytam sa za rady som podakoval nepovedal som ze ich nevyuzijem. Len som spochybnil ze rez pozdlz neznehodnoti tu dosku. A teraz mi prepacte ale AKO si mozete mysliet ze takyto rez je menej ako zhoblovanie 8,5 cm dosky na cca 7cm ved to je ako by ste cloveku pri probleme z hmotnostou povedali ze namiesto lokalneho odsatia tuku bude lebsie a krajsie ked ho pozdlz rozrezete lebo tak strati len 2mm (hrubka rezu)!? A potom strasne ste pobavili moju zenu ked citala ze taky rez si ani nevsimnem ba vsimnem a rovno mi vypichne oci a spali ocny nerv! Dobre koniec teraz vazne je my jasne ze drevo je zivy material a ten pracuje preto bude mat zo spodu ram z dubovych dosoek 4×10 cm na svlak kazdych 30 cm to ako urcite sa nepohne ved len samotna hmotnost dosky brani jej ohybu ta velka hore je ohnuta len trocu zatial co ta mesia je ovela viac . Dotaz bol ale na lokalne naparenie a ako take vyrovnanie to znamena ze by som spravil tunel pozdl ohybu z hora aj zo spodu a naparoval to. Je my jasne ze sa to bude krutit hoci jako ale na to su ickove nosniky a stahovaky. Cakal som odpoved typu ze to nepojde lebo ... alebo inu nedevastujucu alternativu kludne aj to s tym rozrezanim ako posledna moznost alo to mi prepacte pride horsie riesenie vid hore. To mozem robit rovno stol z cinku alebo priecneho ciku v hodnote cca 700 eur a nie stol s jedneho kusa bez lepidiel za niekolko tisic eur. Alebo este lepsie kupit ko..tinu z ikei. Najviac ma nasrala ta poznam o materiali a inspiracii z USA. Ked uz tak z japonska. Keby ste nahodou chceli vediet doska je od vas bratov cechov a ked som sa rozpraval s dodavatelom smutne dodal ze na tieto dosky chdia vsetci zo zahranicia aj to vase USA a my teda cesi a slovaci ani tuk len hrabeme peniaze (drobne). Preto boli nadseny zo mna a z planou co s materialom planujem. Tak snad som povedal vsetko co som chcel ba nie este didam rec je robeny makitou p 6000 len som v rychlosti nechtiac nechal vysoke otacky preto spaleny rez ale to je len kozmeticka vada nic co sa neda opravit.
PalinoD
Příspěvky: 15
Registrován: 06 čer 2017, 12:42

Re: Stůl z masivu - fošna z velkého kmene + úprava

Příspěvek od PalinoD »

A este to s tym hoblovanim pani keby si tesar povedal pred blokom zuly ze mu je luto odpadu tak by sme tu asi nemali venusu alebo adonisa atd. Zula aj ked je len kamen je tiez z urciteho pohladu zivy material ako drevo. Tiez preslo svojim vyvojom (dokonca dlhsim ako nekolko storocny strom) a ma roznu a krasnu strukturu. Ci? Inac som nikde nepisal ze to bude doska ako sklo rovna prave naopak diery ani netmelim ani nepoxidujem uz mam tak lavicu postel aj polt v kupelke.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Stůl z masivu - fošna z velkého kmene + úprava

Příspěvek od Tim »

no jestli jsi už nějaké věci vyráběl tak by bylo vhodné sem dát pár fotek at máme představu o tom jak tvoříš
a můžeme dál diskutovat

tim
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Stůl z masivu - fošna z velkého kmene + úprava

Příspěvek od werdio »

naparenim to nesrovnaš....tak to zhobluj co to pustí , když ti je rozmitnutí proti srsti, tvá volba.
Já když říznu plotnu středem a slepim k sobě, tak sotva poznáš místo lepení, leda se na to cíleně zaměříš.

Z dubu dělám 90% zakázek a už jsem něco málo poslepil abych skromně mohl poradit :-)
PS: ta spalenina neni otačkama...je to kotoučem a rukama
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Stůl z masivu - fošna z velkého kmene + úprava

Příspěvek od kiwi »

Já se taky přikláním k říznutí a slepení. Když to uděláš pořádně tak to nebude skoro vidět. Tím že to ohobluješ tak změníš tu kresbu ani nebudeš vědět jak. Taky se mi stalo a ne jednou že prkno bylo s pěknou kresbou a zabarvením a po ohoblování kvůli průhybu se kresba změnila a už to nebylo ono a to jsem odhobloval jenom asi 5mm, takže bacha na to. Ale jak rád říkám: Je to tvoje dřevo dělej si s tím co chceš .
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Stůl z masivu - fošna z velkého kmene + úprava

Příspěvek od truvan »

No podle příčnýho řezu to na bůhvíjakou kresbu nevypadá,cca druhá fošna od středu takže spíš poloradiál
a asi i nějaký otevřený dřeňový paprsky(prasátka) no a když to teda nechceš rovinu jak fík
tak co řešíš??? trošku to polítej hoblíkem a je to,nebo to votoč vobráceně (tam už bude trošku lepší kresba a věci se Ti nebodou kutálet dolů ale doprostřed, hlavně už dej nějaký fotky ;)
nebo to srovnej silou a když to prdne tak to prdne když Ti praskliny nevaděj :|
Naposledy upravil(a) truvan dne 28 srp 2017, 18:49, celkem upraveno 2 x.
Míru zdar
práci čest
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Stůl z masivu - fošna z velkého kmene + úprava

Příspěvek od truvan »

a až nějaký fotky pošleš tak mě ještě něco napadlo,jestli By Ti teda nevadilo jak by deska vypadala odspodu :idea: :ugeek:
Míru zdar
práci čest
PalinoD
Příspěvky: 15
Registrován: 06 čer 2017, 12:42

Re: Stůl z masivu - fošna z velkého kmene + úprava

Příspěvek od PalinoD »

Prave koli zmene krezby to ani nechcem hoblovat. Problem nie je ta velka doska tam to naozaj staci zacistit a je relativne ok len ta mrcha mala sa viacej ohla je to zaujimave lebo to bol jeden kus a po rozrezani su v tej istej izbe. Asi to tak spravim ze velku len zacistim a na tu malu to skusim parou. Bude to tak stiahnute traverzami ze bud to nieco spravi s tym ohybom alebo nespravy a zostane to tak aj tak to povodne bol len odpad len ma napadlo z toho spravit konferencny ktory sa bude dat vyskovo nastavit aby sa to dalo dat dokopy pri oslavach. Spaleny rez je otackami lebo teraz som robil sperky a nejake veci a uz to nepalilo. Nehovorim ze by koyuc nepotreboval naostrit.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Stůl z masivu - fošna z velkého kmene + úprava

Příspěvek od werdio »

tak jo, je to otáčkama a párou to srovnáš, máš pravdu :-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 5 hostů