Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Vše co se týká truhlářského řemesla.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, jak nastavujete kolmost pravítka vůči kotouči? Používáte metodu 5ti řezů, kdy se odřezek otáčí dokola a pak se měří velikost posledního odřezku šuplerou na začátku a na konci a podle toho se drbne do pravítka?
Nedává mi smysl proč se to 4x otáčí, přijde mi, že to samé mám pokud vezmu na měření hned první kolmý odřezek, jen s menší vnesenou chybou. :?
Nebo používáte jinou ověřenou metodu?
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od JanB »

Nene, první odřezek by ti nepomohl, protože bys měřil proti straně, o které nevíš, nakolik byla kolmá k pravítku. Jedině kdyby jsi nejdřív změřil roh nějakým dobrým úhelníkem a pokud by byl skutečně kolmý, pak by to fungovalo po prvním řezu.
Metoda pěti řezů vychází z toho, že prvním řezem si vytvoříš jeden roh, který je tak pravoúhlý, jak je pravoúhlé tvoje pravítko. A postupuješ dokola a vytváříš další takové rohy a případná odchylka kolmosti pravítka se sčítá. Až dojdeš k hraně, kterou sis sám ustavil prvním řezem - což je pátý řez - můžeš porovnávat, o kolik ses od prvního řezu odklonil. Výsledek pak pochopitelně musíš podělit.

Po pravdě, jednou jsem to tak zkusil, když jsem si dělal to, čemu říkají "crosscut sled". Ale pokud potřebuju nastavit úhlové pravítko, tak to nastavím podle úhelníku a dál neřeším.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

já používám taky metodu pěti řezů. Výhodou téhle kumulované odchylky je taky to, že se dostane do měřitelné oblasti i na malém kousku, na němž by po pouhých dvou řezech patrná nebyla - zato na delších kusech už ano. Jinak na to používám odřezek lamina, dává jasnou a ostrou hranu.

Honza
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od miru01 »

Díky za vysvětlení. Já to taky dělal vždy jen úhelníkem, jenomže teď jsem se pustil do lamina a na 2m to pak hodí třeba milimetr rozdíl a to už pak je dílec skoro do kamen, tak jsem se pustil do hodinářské práce. Pořídil jsem i přesný úhelník, ale i když to nastavím přímo podle něj tak výsledná kolmost není 100%ní, asi mám křivé oko; takže mi nezbývá než se spolehnout na šupleru a 5 řezů - jen mi to přijde časově dost náročné do toho pravítka přesně drbnout.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od Hans »

Lamino do kamen? Ale fuj! Možná tak vystřelit do kosmu :-)

Kolmost podle kotouče nemusí sedět v zásadě ze tří důvodů:
- kotouč nemá rovinu řezu paralelní s posuvem materiálu do řezu,
- tělo kotouče v žádném případě není nutně rovné, kotouč se při výrobě předpíná válcováním kruhové drážky a také se vybouchává do přibližné roviny údery kladivem; pokud tedy něčemu věřit, pak jedině bokům zubů,
- hřídel/příruba švidrají nad obvyklou míru, ale to by neměl být případ nové pily.

Tyhle věci nelze nikdy stoprocentně vyladit, takže jediný čemu se dá pro delší úhlový řezy věřit, je opravdu řez samotný. Pro krátký příčný řezy stačí úhelník, jak psal JanB.

Stran toho drbání do pravítka - Ty nemáš na pile doraz? Já mam na vozejku takovou železnou kostku s červíkem a ten když vyladim (a zafixuju), tak mi sedí pak celkem dlouho.

Honza
Petronilus
Příspěvky: 19
Registrován: 30 pro 2015, 10:01
Bydliště: Ostravsko

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od Petronilus »

Pánové,asi jsem totální trotl.
Můžete mi někdo poradit,co dát do strejdy gegla,aby mi graficky vylezlo o čem je řeč? Metoda pěti řezů?
Furt mi vypadávají fotky z magnetky mozku a jiné "doktořiny", kudla z pudla. Možu tam srat pravítko,cirkulu,kolmost na řezný kotouč,a já nevím co,a furt mi z toho leze ten MGR mozku. Chjo. :evil:
Remcal
Příspěvky: 1
Registrován: 17 lis 2015, 19:26

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od Remcal »

Ahoj

hledej:five cut method
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od JanB »

Petronilus: koukni na toto video https://www.youtube.com/watch?v=uE9f4bp_wm8
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od miru01 »

jvalik píše:Lamino do kamen? Ale fuj! Možná tak vystřelit do kosmu :-)

Kolmost podle kotouče nemusí sedět v zásadě ze tří důvodů:
- kotouč nemá rovinu řezu paralelní s posuvem materiálu do řezu,
- tělo kotouče v žádném případě není nutně rovné, kotouč se při výrobě předpíná válcováním kruhové drážky a také se vybouchává do přibližné roviny údery kladivem; pokud tedy něčemu věřit, pak jedině bokům zubů,
- hřídel/příruba švidrají nad obvyklou míru, ale to by neměl být případ nové pily.

Tyhle věci nelze nikdy stoprocentně vyladit, takže jediný čemu se dá pro delší úhlový řezy věřit, je opravdu řez samotný. Pro krátký příčný řezy stačí úhelník, jak psal JanB.

Stran toho drbání do pravítka - Ty nemáš na pile doraz? Já mam na vozejku takovou železnou kostku s červíkem a ten když vyladim (a zafixuju), tak mi sedí pak celkem dlouho.

Honza
Ahoj, u mne bude problém nejspíš důvod č.1, co jsi uvedl, paralelnost vozíku s kotoučem jsem po koupi ověřil jen hodinkami proti kotouči a ne řezem, to musím napravit.
Pilu jsem bral jen s krátkým 90 cm pravítkem bez výložníku, takže o to je to teď zábavnější, ale zase mám více místa v dílně, k tomu doraz nedávají, ale už se na něm pracuje. Felder má tyhle věci dobře řešené, holt jsem podpořil český průmysl a dál raději bez komentáře :roll:
Docela se mi osvědčilo, dát si k pravítku hodinky a drbat do něj podle nich, je pak dobře vidět o kolik se to hnulo.
P.S. lamino samozřejmě do kamen nepatří, pouze do kosmu, američani prej chtějí do 2020 na Mars, tak to zatím štosuju za domem :)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od Hans »

Počkej, lamino se přece štosuje u Petrova kolegy v dilně, ne? :-)

Pokud hodinkama proti kotouči, tak zase - ne proti tělu kotouče, ale proti boku zubu a to pokud možno jednoho konkrétního zubu. Anebo přiložit dostatečně rovnoběžný ocelový pravítko tak, aby se dotýkalo jen zubů. Tělo kotouče zkrátka není kdovíjaká referenční plocha.

Hele a to máš toho Rojka? Oni tam nemaj fakt žádnou aretaci? Vždyť je to jednoduchý jako facka. To se teda divim...

Honza
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů