Koupě starší hoblovky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Havran422
Příspěvky: 10
Registrován: 09 led 2018, 12:57

Koupě starší hoblovky

Příspěvek od Havran422 »

Ahoj,
mám další začátečnický dotaz. Zajímalo by mě, pokud to jde nějak jednoduše shrnout, na co si dát pozor při koupi starší hoblovky? Jde mi o praktické rady, ale s ohledem na to, že nemám moc vlastních zkušeností a neprošel jsem truhlářským učňákem, takže potřebuju krom tipu i trochu návod jak třeba konkrétní vadu poznám. Zatím jsem to ve fóru nenašel (možná blbě hledám, tak připadně připojte link).
Dík moc všem, kteří obětujete svůj čas.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Koupě starší hoblovky

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

už to tu bylo stokrát rozebíráno, zkus projít diskusi trochu důkladněji.

V zásadě:
- zkontrolovat zda jsou přední i zadní stůl v paralelních rovinách, příp. zda to jde seřídit,
- ložiska na motoru a na válci - neměly by hlučet, šustit, škrčet atd.,
- pravítko by měl jít seštelovat na pravej úhel,
- pokud je to hoblovka s nějakým systémem jednorázových nožů, pak musí být stoly seřiditelné na paralelitu s noži,
- pokud by šlo o nějakej zgarp ze stodoly, ověřit izolační stav motoru, spínací skříně atd.,
- dostupnost nožů - mnoho starších hoblovek třeba z první republiky má nože, které se dnes obtížně dostanou, standard je 3 mm tlustý HSS nůž,
- zkontrolovat že dotahovací klíny ve válci všechny dobře sedí a že jejich šrouby/matky nejsou stržené,
- ověřit správnou funkci nastavování třísky - řešeno buď posuvem v rybinách nebo excentry, pokud jde o rybinu, daleko hůř se to šteluje, vlastně jediná možnost je vkládat tam tenké plíšky a doufat že to bude stačit; kromě toho ještě ověřit zda přední stůl při nastavování třísky dobře sedí a nelítá třeba do stran, to pak může vést k nestejnoměrné třísce.

Pokud by šlo o kombíka, pak ještě k protahu:
- zda se protahovací stůl nekývá moc do stran, příp. zda jde seřídit,
- zda je zvedací mechanismus v pořádku - zde jsou zhruba tři nebo čtyři varianty, od nejlepší po nejhorší: trapézové šrouby ve všech čtyřech rozích, trapézové šrouby na dvou stranách uprostřed spolu s nějakým vedením proti viklání stolu, centrální sloup a pantograf. Pantograf může mít problém s čepy na nůžkách, zároveň nebude moc pevný při naložení většího klacku, bude náchylnější ke změně tloušťky vlivem váhy nebo jen různého přítlaku podávacího válce podle rozdílně tloušťky vstupního materiálu. Centrální sloup může mít zase problém s protahováním po stranách, kdy se slabší provedení sloupů viklá a stůl se pak po straně propadá - nutno pak protahovat prostředkem. Trapézy jsou asi nejlepší, ale zároveň i nejméně rozšířené řešení, což je škoda. Tam je pak třeba ověřit zda jezdí všechny rohy dobře, zda není řetěz co je spojuje vytahaný, pastroky oholené, trapézy sjeté atd.,
- zde je pak nutnost mít možnost štelovat paralelitu horních stolů k nožům, protože ty musí být naštelovány primárně k paralelitě se stolem protahovacím.

A konečně u horních i dolního stolů je třeba ověřit rovinnost každého z nich. Pokud nejsou rovné, nebrat - řešením pak je jen strojní přehoblování nebo aspoň přefrézování, na což je málokterej obraběč zvědavej, už kvůli nároku na větší stroj než bývá k dispozici.

Ještě bývají na protahovacích stolech někdy válečky, které jsou naproti podávacímu a výstupnímu válci. Ty mají teoreticky zajistit menší tření zejména mokrých nebo smolnatých dřev. Já osobně s nimi nemám dobré zkušenosti, protože se musí štelovat jinak na různě tvrdá dřeva a i když se člověk rozkrájí, nějakému tomu podhoblování se u tenších klacků, tj. kolem 2 cm podle druhu dřeva, nevyhne. Raději stůl bez válečků, zbytek kostky mýdla ze sprchy a mazat.

Určitě jsem nevzpomněl na všechno, kolegové mě kdyžtak doplní.

Jó, stoletý kusy se čtvercovym válcem nebrat, trhá to prý ruce. A u kombíka si dát bacha na složitost přestavení z jedné funkce na druhou, může to být časem dost opruz. Jo a nezapomenout na odsávací kryty.

Snad ještě jedno obecný pravidlo - čím plechovější to celý je, tím to bývá horší. Tedy u starých strojů. Dnes jsou ty svařence zas úplně jinší...

S učňákem si hlavu nelámej, to je jen cesta k papírům na hlavu, ne nutně k poznání :-)

Hans
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Koupě starší hoblovky

Příspěvek od Avarax »

aký máš cenový strop ?
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Koupě starší hoblovky

Příspěvek od werdio »

když neznáš z praxe, stejně Ti něco uteče...lepší mít po ruce truhláře stejně jak mechanika na auto
Avarax
Příspěvky: 73
Registrován: 28 črc 2017, 18:12

Re: Koupě starší hoblovky

Příspěvek od Avarax »

Nechcem ťa odrádzať od kúpi starej ale radšej by som kúpil niečo nové. Pr ja mám https://naradieshop.sk/hoblovacky/3033- ... &results=2

cena 750€

Kvalitovo je to super cena je tiež normálna na to čo to dokáže. Starý stroj kvalitný dáš viac a môžeš sa okašlať. Toto je minimum kde pravítka sú rovné všetko funguje tak ako má.
Rostej
Příspěvky: 37
Registrován: 18 říj 2016, 13:31

Re: Koupě starší hoblovky

Příspěvek od Rostej »

Aho. Osobně jsem take asi před pul rokem řešil koupi starší hoblovky s protahem. Puvodně jsem pokukoval take po nove ale to metabo mne odradilo svou konstrukcí. Nemusí být špatné ale je to plechařina. Neumím si představit hoblování větších fošen. Ta konstrukce je vachrlatá a hlavně lehká. Nakonec jsem koupil přes bazoš starší poctivou litinovou mašinku s protabem šíře 30 cm výška protahu 18 cm. Pro mne naprosto dokonalá spolehlivá a hlavně ještě poctivě udělaná mašina. Stoly délky 1,25 m vše štelovatelné dvě rychlosti posuvu. Pravítko také liti ové masivní a štelovatelné i náklon. Cena vyšší 27000 ale za kvalitu se platí. Vybíral jsem ji a jel pro ni s kámošem stolařem protože jsem taky věděl prd. Takže přeji hodně zdaru při rozhodování a koupi.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Koupě starší hoblovky

Příspěvek od Hans »

Před řadou let jsem si koupil o něco méně plechový kombinovaný strojek od OPP Polička. Z vlastní zkušenosti musim potvrdit, že na něčem tak krátkém a lehkém je témě vyloučeno hoblovat klacky delší než tak metr. Buď to na krátkém stole nejde udržet, nebo se ten tenkej stůl prohne, nebo se celej strojek převrátí. Těch vlivů je tam celá řada, ke vší smůle se nasčítají a o rovnym klacku si člověk může nechat jen zdát.

Taky bych doporučil něco staršího, ale solidnějšího. Každej samozřejmě nemá kamaráda stolaře, já taky nikdy žádnýho neměl, jenomže když už se člověk vydá tou strojní cestou, dřív nebo později strojům musí porozumět a umět si je servisovat. Málo strojů vydrží jednou provždy vyštelovaných. Takže spoustu věcí si člověk spraví sám, třeba aspoň ložiska, řemeny apod.

Spíš než hoblovka se dá prostorově i materiálově ošidit protah. Ten tak strašlivě robustní být nemusí, dá se koupit takovej ten malej protah třeba od DeWaltu, JETu apod. Dělá to teda i Asist a jemu podobní, ale tam už bych měl vážnou obavu. I ten JET je na hraně. Nicmeně je to skladný a levný. A má to celkem malej nátrubek na odsávání, což je výhoda pro prvotní použití vysavače místo odtahu.

No a pak zbývá hoblovka. Tam bych docela lpěl na litěných stolech, čim delší, tim lepší. A ono pokud to neni vysloveně prošoupaný, tak to plus minus bude většinou nějak chodit. A neni nutný mít ty stoly kdovíjak široký, nějaká třicítka nebo i pětadvacítka úplně stačí. Na běžný nábytky i míň, já mam třeba kromě kombíka jednu takovou příruční patnáctku (litina na plechovym podstavci) a chodí to v pohodě. Je to sice čína (Grizzly), ale nejsou s tim problémy. Totéž u nás prodávala kdysi Proma, před časem to kdosi inzeroval za pět klacků na aukru. Dnes to myslim je k mání pod značkou Bernardo a je to furt to samý. Je to stroj, kterej číňani dělaj už desítky let pro různý značky a tak bych se toho zas tak nebál, už to maj zmáknutý.

Ale tutéž službu udělá i mnohem levnější a starší kus. Stačí projít inzerci.

Jo a na hoblovku (ne kombíka!) ani není odtah nutnej, hobliny prostě padají dolů pod válec nebo na stranu sešupem. Já třeba i když mam centrál, tak na tohle prdítko mam dole hranatej kýbl a úplně to stačí.

Hans
Havran422
Příspěvky: 10
Registrován: 09 led 2018, 12:57

Re: Koupě starší hoblovky

Příspěvek od Havran422 »

Ahoj,
díky za všechny příspěvky. Různě jsem tady dílčí věci ve fóru našel, ale určitě ne takhle pěkně přehledně shrnuté, jako to napsal hlavně Hans.
Chtěl jsem se pro začátek vejít do 15 - 20-ti tis. a nemusí to být nutně i s protahem. Na to Metabo jsem se už taky díval, ale mám podobnou zkušenost jako Hans, měl jsem UMDS a bylo to velké trápení právě kvůli krátkým stolům, tak jsem ho zavrhl. Asi když je někdo zručný, tak to dokáže vychytat i na takovém stroji, ale pro mě to teda nebylo resp. max tak metrové prkýnka. Nepotřebuju hoblovat čtyřmetrové fošny, ale dvoumetrové už třeba jo a i ta šířka aspoň kolem 30-ti cm není k zahození. Jasně, že starý stroj je trochu sázka do loterie. Vzít s sebou zkušeného truhláře je super stejně jako s tím automechanikem, ale musel by to být nějaký známý, který bude ochotný harcovat se jen tak kolikrát kus světa zbytečně a nikoho takového zrovna neznám.
Konečná volba bude samo na mě, ale aspoň budu trochu tušit na co se ptát a dívat no.
livi01
Příspěvky: 1
Registrován: 19 bře 2018, 11:00

Re: Koupě starší hoblovky

Příspěvek od livi01 »

Nebál bych se jít do repasované hoblovky. Jednu takovou už mám pár let a pořád šlape :)
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Koupě starší hoblovky

Příspěvek od Tim »

ahoj,

tak to je trochu mimo mísu /viz odkaz/ a nebo špatná reklama

Tim
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů