Dřevo a konstrukce skleníku.

Vše co se týká tesařského řemesla.
Odpovědět
frantisek
Příspěvky: 14
Registrován: 23 kvě 2013, 16:39

Dřevo a konstrukce skleníku.

Příspěvek od frantisek »

Dobrý den.

Chci postavit skleník ze dřeva. Konstrukci skleníku chci uložit na základ z dřevěných kůlů. Téměř celé kůly budou v zemi. Jen část kůlů asi 20 cm bude vyčnívat ze země. Pro podzemní i nadzemní konstrukci zvažuji použití následujícího dřeva: dub, akát, modřín. Skleník zamýšlím natřít lněným nebo tungovým olejem a dřevným térem.

Konstrukci i volbu materiálu chci zvolit tak aby měl skleník co nejdelší životnost.

Q1. Jaké dřevo by jste zvolili na podzemní a nadzemní konstrukci skleníku?
Q2. Jaký nátěr by jste zvolili pro podzemní a nadzemní konstrukci skleníku?
Q3. Jakou životnost skleníku mohu očekávat?

František
lorch
Příspěvky: 54
Registrován: 09 říj 2011, 20:05

Re: Dřevo a konstrukce skleníku.

Příspěvek od lorch »

1/ Je-li ta možnost, tak pod zem i nad zem dub, pokud možno bez běli

2/ Tungový olej nebo tér, lněný olej nebude moc vhodný

3/ Životnost hodně záleží na údržbě dřevěné konstrukce
http://www.truhlarime.cz/ web zaměřený na ukázky truhlářských postupů, výrobků naší dílny, vysvětlení použití různých druhů nářadí, nabídky truhlářských kurzů a mnoho dalšího
frantisek
Příspěvky: 14
Registrován: 23 kvě 2013, 16:39

Dřevo a konstrukce skleníku.

Příspěvek od frantisek »

Dobrý den.

lorch, děkuji za odpověď.
Venkovní konstrukce dostupné pro natírání je možné po čase natřít znovu. Ale dřevo podzemní konstrukce už ne.

Q1. Bylo by užitečné dřevo napuštěné dřevním térem nebo tungovým olejem „uzavřít“ nátěrem jako je lepenka v kýblu? (http://www.hasoft.cz/specialni-maltovin ... -kyblu.php)

františek
lorch
Příspěvky: 54
Registrován: 09 říj 2011, 20:05

Re: Dřevo a konstrukce skleníku.

Příspěvek od lorch »

Dobrý den, asi by ta lepenka v kýblu nebyla špatná, jen by to chtělo natírat vyschlé dřevo/ cca 14-15 %/
http://www.truhlarime.cz/ web zaměřený na ukázky truhlářských postupů, výrobků naší dílny, vysvětlení použití různých druhů nářadí, nabídky truhlářských kurzů a mnoho dalšího
jiri-k
Příspěvky: 22
Registrován: 21 črc 2013, 08:21

Re: Dřevo a konstrukce skleníku.

Příspěvek od jiri-k »

dřevo a skleník mi nejde dohromady. Kůly v zemi časem vyhnijí na rozhraní vlhka a sucha, nějaká tekutá lepenka jen možná prodlouží čas, ale hnití nezastaví. Konstrukce skleníku to samé. pokud bude kondenzovat vlhkost, tak časem vše shnije, plísní ztrouchniví a bude se skleník dělat znovu. A pokud by nedocházelo ke kondenzaci, nejedná se o skleník... Tak bych to viděl na zemní šrouby, kovovou konstrukci z válcovaného T profilu a skla"co dům dal".. ze dřeva pak vidím zimní zahradu co pasuje k domu, tam na pevných základech vydrží i borovice natřená fermeží...
Životnost hodnotím srovnáním: na zahradním stolku a lavici prohnil nosný sloup z borovice průměr 20cm natřeno 2x Luxolem celkem za 8 let, v devátém roce se to zlomilo samo... Na slkeníku bych použil tenčí profil, tedy životnost tak 5 let. A to by se mi vůbec nechtělo každých 5 let opravovat... kovová konstrukce mi drží letos 35 let...
prdola
Příspěvky: 28
Registrován: 09 led 2011, 12:45
Bydliště: přerov - vidlákov

Re: Dřevo a konstrukce skleníku.

Příspěvek od prdola »

a co ty kůly co budou v zemi zkusit opálit ohněm tak aby bylo dřevo sežehlé jen asi 1 cm hluboko včetně části kůlu která bude čučet nad zemí? už jsem o tom tady něco napsal jen si to najít. :idea: :o
jojo123
Příspěvky: 1
Registrován: 13 říj 2014, 12:03

Re: Dřevo a konstrukce skleníku.

Příspěvek od jojo123 »

Máte už hotovo?? Můžete zveřejnit nějaké fotky? Nezní to vůbec jako špatný nápad a musí to vypadat dobře. Pořizovala jsem si běžný skleník, jsem s ním spokojená, ale zvažuji, že bych si na příští rok nechala udělat nový ještě větší a i s vytápěním.
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: Dřevo a konstrukce skleníku.

Příspěvek od stefanos689 »

Ja delam sklenik zapusteny v zemi. Je to mnohem lepsi vzhledem k udrzeni tepla. Zatim mam hotovou vyzdivku ze ztraceneho bedneni na zahony, schody a ulicku. Pudorys je 6 x 4 m. Horni cast planuju take ze dreva, ale zatim absolutne nebyl cas a hlavne jsem nesehnal material. Snad se k tomu jednou dostanu. Drevena konstrukce bude z dubu. Na bedneni bude ukotvena na zavitovych tycich a mezi bednenim a drevem samozrejme izolace. Drevo bude napusteno drevnim terem. Vyplne budou ze skla. Sklenik budu vytapet pilinakem (neb odpadu je nadbytek) a v zahonech budou teplovzdusne rozdovy. Vyplne budou ze skla.
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Dřevo a konstrukce skleníku.

Příspěvek od Danny »

Zdravím Stefanosi,
kamarád má skleník podobně jako ty zapuštěný v zemi a konstrukci na ztraceném bednění. Má to o dost větší a pár vychytávek které stojí za úvahu. Konstrukce je z modřínu (u mne v zahradě vydržel modřín mnohem dél než dub jako opora ke stromkům) a tvar je lichoběžníkový pro získání co nejvíc energie ze slunce. Ten tvar a dané úhly lichoběžníku má svůj smysl - jinak by to prý nefungovalo. Místo skla má polykarbonát a uvnitř (skleníku) má na zinkovaných lankách zavěšená prkna, přes které má přehozenou bublikovou fólii visící okolo stěn až k zemi. Mezi polykarbonátem a fólií je cca 20 - 50 cm vzduchová mezera, jednak izolační a dalším efekt je, že většina vlhkosti se sráží zespod fólie a stéká dolů. Menší mírou pak trpí konstrukce. Skleník je určen k přezimování citrusových a exotických rostlin kde na některých i v zimě dozrávají plody. Jedna z vychytávek je, že skleník je umístěn nad studnou kde je přes zimu vyšší teplota která stoupá vzhůru a přímotopem dohřívá jen ve velikých mrazech. Možná se víc dovíš na KIWI FÓRU.
Danny
patejl
Příspěvky: 14
Registrován: 22 bře 2016, 10:56

Re: Dřevo a konstrukce skleníku.

Příspěvek od patejl »

Ahoj,
mam uz 8 let foliak u tchana na zahrade.
Je celej delanej z impregnovanejch stresnich lati 3*5.
Na nich jsou nasazeny PE vodovodni trubky.
Folie je izraelska Ginegar, 2x drazsi jak obycejna igelitova ale v zime nepremrzne a drzi tech celejch 8 let.
Navic je nejaka 3 vrstva, soused ma sklenenej sklenik 5 m od myho foliaku a kdyz mu neco obcas namrzlo tak ja jsem byl v pohode.

Rozmer je cca 4*3 metry, 2m vyska.
Ram jsou dve stresni late na sobe.
K nim je prisroubovana lat kolmo, cca 60cm dlouha.
Na jednom konci spicata, to prislo do zeme, na druhym konci jen srzeny hrany, na to sem nasazoval ty PE trubky. Na bocich a vprostredku je takova A konstrukce ze stresnich lati na zavetrovani a nahore je dlouha lat s jednim sroubem do kazde PE trubky na vymezeni roztece.
Folie je jenom zahnuta a huste prisponkovana, Na jednom konci dvere, na druhym okynko na vetrani.
Mam tam nejaky bylinky, na ktery v zime chodim, salvej a tak, vydrzi krasne celou zimu rust.
Salatovy okurky pro celou rodinu a papriky co delaj uplny krovi.
Konstrukce i folie drzi celejch 8 let, jeste jsem na to nesahl, krome dvirek.
Prezilo to i nejaky bourky, vichrice a kroupy.
Tu folii jsem videl na 12ti letym foliaku, jen trosku vybledla.
Stresni late vevnitr ok. Nevim jak vypadaji ty v zemi ale pocitam ze tech 12 let taky vydrzi :)

Nasel jsem jen tuhle jedinou fotku...
Přílohy
foliak.jpg
foliak.jpg (202.95 KiB) Zobrazeno 25401 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 7 hostů