krásné řezivo

Vše ostatní, co se nehodí do zadaných témat.
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: krásné řezivo

Příspěvek od Pepan »

Díky moc chlapi. :) Koukám, že je to docela věda. Asi si zaplatím nějakou individuální konzultaci na Truhlarime.
Další lamerský dotaz.
Když si slepíte spárovku, tak jak jí dohoblujete, když je třeba metr široká?
Já bych to teda jel třeba po 30cm a pak je slepil k sobě, ale třeba je v tom nějaký trik.

Tak si říkám, z čeho se to učíte ve škole? Seženu si učebnice. ;)

edit:
Tak uložto nezklamalo a už mám něco ke čtení. :)
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: krásné řezivo

Příspěvek od werdio »

když dělám desku stolu třeba 900, tak lepim na lamely (ale já mám cca 10-20 prkna široký,tak mě to nijak časově/finančně nerujnuje), a pravou/pohledovou stranu mám slícovanou na "chlup"...
pak střih v hraně líznu hoblikem a nebo rovnou cidlinou/brousim/kartáčuju.
Popř. dám na egalizaci (mám vedle u truhláře 100cm)..
Záleží jak / z čeho lepíš spárku, pokud vlysy cca 4-7 cm, tak je v objemu blbost lamelovat a jet to na 2x (podle toho co máš šíři na hoblovce) a pak ty dva dílce srovnat/protáhnout a pak slepit třeba na lamelky k sobě,uvidíš...
A lepí se na střídačku levá pravá strana,běl k běli, jádro k jádru (u širších prken) a samo musíš zohlednit směr fládru , kresbu a tisíc jinejch věcí
ono jet cca 900 desku z vlysu cca 5cm v jedný šichtě je celkemhonička s ohledemna otevřený čas lepidla..
Jo, neni to prča, když to má vypadat a vydržet...
Knížek je plná zadnice a googel ti taky poradí...
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: krásné řezivo

Příspěvek od JanB »

Přesně tak, čím kratší a užší díl, tím větší je šance z prkna vytěžit co nejvíc dřeva. Na druhou stranu když je ve fošně velké vnitřní pnutí, tak se to rozmítnutím může ještě hodně zkřivit :-(

Rozdíl je taky v tom, co se vyrábí. Na postel, dveře apod. potřebuješ zhruba dvoumetrové kusy, zatímco na malou skříňku nebo komodu ti budou stačit cca metrové díly. A to se potom ta vrtule srovná mnohem rychleji a s menším odpadem. Proto já vždy začínám nakrácením na potřebné délky, je to vidět i na začátku mého videa. (stejně bych se čtyřmetrovou fošnou nebyl schopen v mé malé dílně manipulovat :-) ).

Pokud je to tvůj dotaz na spárovky - já mám protah 41cm. Takže nařežu na délku, srovnám a protáhnu jen tak, abych měl obě strany rovné. Slepím tak, abych se vešel do protahu, protáhnu už na finální tloušťku a slepím - na metr šířky bych tedy potřeboval tři díly (dva slepy). Při tom finálním lepení si někdy pomáhám lamelkami, pokud je to delší - snáz se to potom srovnává při stahování, ale jde to samozřejmě i bez nich. No a ten spoj se pak už snadno přebrousí. Např. v mém druhém videu, v čase asi 0:50 je vidět spárovku, která je celkem ze čtyř kusů, vždy dva a dva byly slepeny, protaženy a poslední spoj uprostřed jsem už jen přebrousil.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: krásné řezivo

Příspěvek od Petr »

werdio píše:to petr: dělám spárky minimálně 7cm a výše....samozřejmě sto lidí sto chutí a někde je užší lepší (borcení) ale za cenu 0 kresby
Ahoj,
to přece nejde tak říct "dělám spárky min. 7cm"
přece když mám prkno v nejužším místě 21cm a prasklinu v půlce šířky k tomu, a potřebuju vytěžit maximum, tak logicky udělám 4ks 5,5 cm vlysu a slepím to na střídačku, když je to na výpln a budu to mořit na tmavo a nedám tam dva kusy šířky 10cm protože by to moc pracovalo.
Samozřejmně když dělám stolovou desku třeba z dubu 4cm tak si můžu dovolit tam dát štyři fošny řízlé v půlce a budu mít 15cm přířezy s pěknou kresbou. neřekl bych že je to o chuti, ale o jakémsi zhodnocení co si můžu a nemůžu dovolit pro nejlepší výsledek a podle toho se rozhodnout.
ピーター 大工
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: krásné řezivo

Příspěvek od werdio »

stolové desky u mě min.7cm, jde to říct :-)
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: krásné řezivo

Příspěvek od Petr »

Zdravím kolegové,
tak jsme v tomto týdnu přivezli várku vysušeného "Juglans nigra" - Ořešák černý. Je toho přes 1,5 kubíku +nějaký dub celkem za 53 tis. kč. Už se těším na práci s ním. Budou z toho masivní komody, jídelní a konferenční stůl, židle atd....nejšírší fošna má 70cm :mrgreen:
https://goo.gl/photos/7W2ekMfav86fpeqv9
ピーター 大工
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: krásné řezivo

Příspěvek od werdio »

parádní klacky, koukám že to může jít rovnou do protahu :-D Což se nedá říct o kubíku dubu co jsem
včera boural, hrbatý že 53 vydá 40 na 180cm max
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: krásné řezivo

Příspěvek od truvan »

U mě to bude trošku nadýl
příležitost na třešeň sem využil, cca 5m3 kulatiny sem nechal pořezat na 50+ a 30+(56+35)
dokonce jsem přesvědčil ty moje pubertáky at mi natřou čela,a dokonce zbyl čas i na proložení
(myslel sem že prokládat budem až druhej den,ale byli sme tak rozjetý že sme ty 50 dali ještě večer(proto sme tak zasviněný vod latexu) no a prkna sme proložili až druhej den
https://goo.gl/photos/j8pXMrNFyf3xtekL8
Míru zdar
práci čest
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: krásné řezivo

Příspěvek od JanB »

Ořech i třešeň máte moc pěkné, kluci, to bude radost s tím pracovat. Trochu třešně budu brzo taky potřebovat, musím zjistit, jestli ten prodejce, co jsem u něj bral třešeň naposledy, ještě funguje. Už je to přece jenom nějaký ten pátek.
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: krásné řezivo

Příspěvek od Rudolf »

Truvane, jak je to s tím pnutím u třešně? Ty už asi můžeš vědět, jak vypadají tvoje třešňový práce třeba po 15 letech :) Říká se, že třešeň dělá hrozný naschvály... Co největšího jsi z třešně dělal?
Prosím o mistrovskou odpověď, nikoli filosofii :)
Díky.
R
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů