Výběr dlát

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Odpovědět
hoku
Příspěvky: 9
Registrován: 27 říj 2016, 16:15

Výběr dlát

Příspěvek od hoku »

Ahoj,
prosím o radu jakou značku dlát si vybrat.?
Jsem hobby kutil, takže nepotřebuji mít to nejdražší na trhu, ale ani nechci nějaký laciný šunt.
Budu dělat hlavně s tvrdým řevem dub, ořech atd., takže aby ta dláta něco vydržela a nemusel jsem co chvíli chodit brousit a obtahovat.
Díky za radu.
matujej@gmail.com
Příspěvky: 25
Registrován: 15 kvě 2011, 17:23
Bydliště: Telč
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dlát

Příspěvek od matujej@gmail.com »

Osobně doporučuju M-Stein. Sám mám pouze stará dláta… a M-Steiny.
Super poměr cena/výkon.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Výběr dlát

Příspěvek od mari_001 »

Musí si je člověk potunit, změnit úhel a pořádně nabrousit, ale používám Narex Premium, je to české dláto a za ty peníze je to dobré. I na některých videích amíci narex chválí a v jednom am. časopise nevyšli jako nejlepší ale poměr cena výkon super. Doporučuji habrovou rukojeť
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Výběr dlát

Příspěvek od kiwi »

to může potvrdit narex taky používám a bez problémů. Slušná kvalita za příznivou cenu.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Výběr dlát

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

já si kdysi pro začátek pořídil taky ten Narex, konkrétně celou tu jejich sadu v kazetě. Nejsou to špatný dláta. Postupem času jsem nicmeně zjistil, že tak širokou škálu šířek dlát málokdy užiju. Proto, pokud dosud žádná dláta nemáš, doporučuju nakupovat spíše zdrženlivě a lepší kousky. Což ostatně platí i pro další vercajk, kterým se právě vybavuješ.

EDIT: U těch Narexů se nedej zmást tim, že je to z výroby údajně nabroušený. Neni to pravda. Ostrý dláto vypadá jináč.

Taky se někdy dá koupit starý solidní dláto z nějaké pozůstalosti nebo likvidace dílny. Může to být bláto, ale spíše nemusí, pokud je opravdu starý. Chce tomu dát většinou nějakou péči, ale pokud to dláto někdo nespálil na brusce, je šance, že bude slušný. A když ne, tak bylo za pár šupek. Ale když jo, zbude víc peněz na šutry, což je snad ještě důležitější.

Honza
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Výběr dlát

Příspěvek od jardako »

jvalik píše: 28 říj 2016, 18:57 já si kdysi pro začátek pořídil taky ten Narex, konkrétně celou tu jejich sadu v kazetě. Nejsou to špatný dláta. Postupem času jsem nicmeně zjistil, že tak širokou škálu šířek dlát málokdy užiju. Proto, pokud dosud žádná dláta nemáš, doporučuju nakupovat spíše zdrženlivě a lepší kousky.
A které jsou třeba ty lepší kousky, které byste doporučil?

A co tato sada ... mohla by být fajn?
https://www.cestadreva.cz/shop/dlata/sa ... t-narex-2/
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Výběr dlát

Příspěvek od Hans »

To je přesně ta sada, co mám :-) Jak píšu výše, počítejte ale i s jejich naostření po nákupu. To se týká nejspíš všech výrobců.


Hans
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Výběr dlát

Příspěvek od jardako »

Díky ... no a co ta lepší dláta ... jaká byste si koupil, kdybyste začínal, ale věděl to, co teď?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Výběr dlát

Příspěvek od Hans »

To je těžké říct, musel bych se tím trochu zabývat. Kromě těch Narexů mám spoustu dlát, co jsem koupil tu a tam spolu se starými hoblíky a tam se dají najít také dobré kousky. Ale upřímně řečeno, při strojní stolařině toho zas tak moc nesekáte, aby Vám Narexy nestačily. Raději investujte do kamenů, bez nich se rozhodně neobejdete a pro začátečníka je jejich zvládnutí důležitější než výrobce dlát. Ono příliš dobré dláto sice ostří drží déle, ale také se daleko hůř ostří. Neplést s broušením, to je terminologicky vzato vytvoření základního tvaru výbrusu, což je ještě náročnější.

Já vím, ostření je hrozně nudné, když je člověk natěšený na dřevo, ale to k tomu holt patří. Jestli si to chcete udělat jednoduché a vypustit orovnávání kamenů, zkuste třeba "diamantovou soupravu na desce," co si udělal Paul Sellers. Tam budou ty peníze utraceny lépe, řekl bych ;-)


Hans
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Výběr dlát

Příspěvek od witt »

tak tak. Pro začátečníka bych doporučil jakékoliv aušusové (to je důležité) dláto. S tím dlátem se člověk musí nejdříve naučit pracovat - a je škoda zničit pěkné dláto - ale hlavně se ho musí naučit brousit. Bez toho to prostě nefunguje. A na měkkém kovu se to učí rychleji, snáž se odstraňují chyby atd. Ostření/broušení solidního dláta bude pro začátečníka utrpení a pravděpodobně se mu to nikdy ani nepovede. A vlastně ani do těch kamenů bych zpočátku moc neinvestoval, protože i ty se dají zničit. Na základní brus mám třeba Tormeka a lamu bych k tomu kotouči nepustil :D
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů