Jak na dřevěnou vanu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od Roman »

Už jsem tady kdysi jedno vlákno založil.Letos se na vanu chystám a přivítám rady zdejších truhlářů.Vanu bych chtěl udělat z modřínu,tlouštka určitě aspon 4cm.Chtěl bych to lepit-co by jste zvolili za druh spoje,jaké lepidlo,jestli voskovat uvnitř,navrch olej,jak na zaoblení.Nářadí- ruční frézka,stolní pila a ostatní stolní nářadí.


Přikládám dole model,mělo by to mít ještě takové ozdoby,jak měl Werich ve filmu Sůl nad zlato,ale už jsem zapomněl modelovat.
Přílohy
VANA.jpg
VANA.jpg (54.08 KiB) Zobrazeno 23109 x
lorch
Příspěvky: 54
Registrován: 09 říj 2011, 20:05

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od lorch »

Tohle dělali bednáři , truhláři to neumí a nelepilo se to.
http://www.truhlarime.cz/ web zaměřený na ukázky truhlářských postupů, výrobků naší dílny, vysvětlení použití různých druhů nářadí, nabídky truhlářských kurzů a mnoho dalšího
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od Roman »

lorch píše:Tohle dělali bednáři , truhláři to neumí a nelepilo se to.

Jj to už je rozebrané v prvním vlákně.Spousta lidí dělá více řemesel,jasný asi na tom budu hůře než člověk,který to dělá několik let.Ted se mi líbí nože,tak si jich pár kusů zkusím,proč né.Samozřejmně to obnáší desítky hodin studování a prolejzání diskuzí.Prostě limit neexistuje.
honzaM
Příspěvky: 25
Registrován: 07 led 2012, 19:03

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od honzaM »

Čau,
tohle je teda pěkný sousto. Rád si počkám na tvůj výsledek až se ti to podaří vyrobit. Jediný co mě napadá k této diskuzi a k tvému dotazu je tohle: Podle mýho názoru jediný technologický postup jak to udělat aby to dokonale fungovalo je zvolit technologii,k terou už někdo vymyslel a dovedl k dokonalosti. Jinak to fungovat nebude. Páč oni to zkoušeli a zkoušeli až to prostě fungovalo. Jediná zaručená možnost (a vyzkoušená tisíciletími) je vzít špalek, ten rozštípat na důšky, ta pak pořízem seřezat, modlou vyměřit a hoblíkem udělat boky a pomalu to pasovat do obručí až to bude přesně sedět. Pak zaříznout vrcha a spoděk narvat tam dno, obručama to stáhnout a nalít vodu. Podle mě nic jinýho nefunguje a fungovat nebude.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od Roman »

Vše jsme rozebírali v první diskuzi-štípané dušky a sezázené do obručí.Já zvolím menší zlo a budu to dělat jako ostatní,takže to budu lepit.Snad to taky bude k něčemu vypadat,už se na to těším.
Mauví
Příspěvky: 51
Registrován: 03 srp 2011, 22:13
Bydliště: Proseč 53944

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od Mauví »

bude nejlepší jít cestou nejmenšího zla - naštípat, ohoblovat a vytvarovat důšky do rádiusu. Potom jen seříznout podélné hrany do správného úhlu a slepit nějakým syntetickým lepidlem - kleiberit, Dispercol. Poslední důšek by mohl být do klínu aby to celé v obruči utáhl, to taky není špatný nápad ne ?
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od Roman »

Mauví píše:bude nejlepší jít cestou nejmenšího zla - naštípat, ohoblovat a vytvarovat důšky do rádiusu. Potom jen seříznout podélné hrany do správného úhlu a slepit nějakým syntetickým lepidlem - kleiberit, Dispercol. Poslední důšek by mohl být do klínu aby to celé v obruči utáhl, to taky není špatný nápad ne ?

No přesně takhle to zamýšlím.Hlavně si chci pohrát z disajnem,abych se lišil,takže žádný nerezový pásy co mají okolo,ale kovaný obruče s nějakýmá ozdobičkama atd.
honzaM
Příspěvky: 25
Registrován: 07 led 2012, 19:03

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od honzaM »

Nojo, tak hodně zdaru. Tohle není pro mě. Vymejšlet vymyšlený. Kdo hledá spásu v lepidle nic moc nenajde.Tohle je ta naše vrozená lidská malost. Máme pocit že zrovna my jsme generace mesiášů. Určitá věc se po staletí dělá nějakým způsobem, ale zrovna my jsme si jistý, že náš způsob bude lepší. Ale jsem zvědav jak dopadneš. Spíš jak ti to bude fungovat. Škoda, že tady nemůžem být ještě sto let. Bych se pak na tu tvou vanu podíval po sto letech válení se na půdě a zkusil ji napustit. Tak jak jsem to udělal s naší dřevěnou máselnicí. Po 80 letech na půdě jsem ji umyl, nalil mlíko a udělal si skvělý máslo. Ale uvidíš, třeba zrovna tobě se to podaří, i když já tomu moc nevěřím. ještě jednou hodně zdaru a prosímtě, neber tohle moc vážně, jsem jen obyčejnej blb. Měj se.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od Roman »

Máš pravdu to lepidlo není taky moje gusto,ale na štípanou vanu si zatím netroufám.Všechno se točí v kruhu,ano vymýšlíme vymyšlené.Já byl vždycky rebel v názorech,já lidem nikdy moc nerozuměl.Od 20 mně berou bylinky,léčitelství,magie atd.Přečetl jsem toho celkem dost a snažím se to i praktikovat v praxi.Jsem schopen dopředu zjistit i čísla sportky,ale né všechny.Všechno souvisí se vším,já nechci bejt ovce vláčená osudem.Já ted zkoušel Sankhapraksalanu,na poprvé to nevyšlo a na podruhý to prostě musím dát.Lidi jsou matrouši. ;)A nevěř tomu,že tady nemůžeš být 100 let.Jsme tady zatím naskok,já vím,že fenomém omlazení i nesmrtelnosti existuje.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na dřevěnou vanu

Příspěvek od Roman »

honzaM píše:Nojo, tak hodně zdaru. Tohle není pro mě. Vymejšlet vymyšlený. Kdo hledá spásu v lepidle nic moc nenajde.Tohle je ta naše vrozená lidská malost. Máme pocit že zrovna my jsme generace mesiášů. Určitá věc se po staletí dělá nějakým způsobem, ale zrovna my jsme si jistý, že náš způsob bude lepší. Ale jsem zvědav jak dopadneš. Spíš jak ti to bude fungovat. Škoda, že tady nemůžem být ještě sto let. Bych se pak na tu tvou vanu podíval po sto letech válení se na půdě a zkusil ji napustit. Tak jak jsem to udělal s naší dřevěnou máselnicí. Po 80 letech na půdě jsem ji umyl, nalil mlíko a udělal si skvělý máslo. Ale uvidíš, třeba zrovna tobě se to podaří, i když já tomu moc nevěřím. ještě jednou hodně zdaru a prosímtě, neber tohle moc vážně, jsem jen obyčejnej blb. Měj se.
Tady pěkný video na výrobu dřevěných kol,už to mám stažený.http://toulavakamera.ceskatelevize.cz/a ... sp?id=3382
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů