Řezání bukových desek - zasekávání

Vše co se týká truhlářského řemesla.
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od wotaen »

Ahoj všichni,

Mám stolní pilu Bosch GTS 10 XC, v ní tento kotouč (http://www.naradi-pro-firmy.cz/pilove-k ... x-23-mm-60), kotouč je nový.

Nakoupil jsem bukové desky, 3cm, sušené, jestě s kůrou. Desky mám v délce cca 1m. Chci z toho nadělat laťky 10cm širové. Desky mají cca půl metru na šířku

Začal jsem řezat a u některých desek se mi stává, že se deska zasekne a dál to jde velmi, velmi ztuha, většinou od půlky. Kotouč se točí normálně. Pomohlo mi, když jsem pilu obešel a místo tlačení jsem tahal. V místech, kde to šlo ztuha se dřevo pálilo. Moc se mi to nelíbí a tak se chci zeptat co s tím?

Další problém mám s tím, že deska je přirozeně na krajích křivá, takže podél pravítka (fence) to tlačit nejde, takže jsem je řezal bez toho pravítka, ale to taky není ideální.

Díky za rady,

Michal
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od truvan »

Ach jo
příteli kup si rozmítací kotouč,potom nebudeš mít problem s podélným řezem ;)
podélný a příčný řez masivu si žádá na každý svůj kotouč !!!
nebo se hold budeš trápit,
to záleží jestli Ti to stojí za to,jestli už nikdy nebudu řezat podél tak to vydržím :oops:
ještě Ti to taky může svírat -pak Ti udělá službu klínek ze dřeva co vložíš do řezu za klínem(jestli máš)
http://www.pilanamarket.cz/pilove-kotouce-2/5394-2-lfz/

jestli jen tak šmrdláš
tak toto
http://www.pilanamarket.cz/pilove-kotou ... 11-36kv36/
Míru zdar
práci čest
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od wotaen »

truvan píše:Ach jo
příteli kup si rozmítací kotouč,potom nebudeš mít problem s podélným řezem ;)
podélný a příčný řez masivu si žádá na každý svůj kotouč !!!
nebo se hold budeš trápit,
to záleží jestli Ti to stojí za to,jestli už nikdy nebudu řezat podél tak to vydržím :oops:
ještě Ti to taky může svírat -pak Ti udělá službu klínek ze dřeva co vložíš do řezu za klínem(jestli máš)
Paráda, díky za informace. Ten rozmítací kotouč si určitě pořídím. Klínek taky zkusím.

Co byste mi poradil k tomu, jak odřezat jednu část té kůry, abych dostal rovnou plochu aspoň na jedné straně?
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od hylopetes »

wotaen píše:Ahoj všichni,

Mám stolní pilu Bosch GTS 10 XC, v ní tento kotouč (http://www.naradi-pro-firmy.cz/pilove-k ... x-23-mm-60), kotouč je nový.

Nakoupil jsem bukové desky, 3cm, sušené, jestě s kůrou. Desky mám v délce cca 1m. Chci z toho nadělat laťky 10cm širové. Desky mají cca půl metru na šířku

Začal jsem řezat a u některých desek se mi stává, že se deska zasekne a dál to jde velmi, velmi ztuha, většinou od půlky. Kotouč se točí normálně. Pomohlo mi, když jsem pilu obešel a místo tlačení jsem tahal. V místech, kde to šlo ztuha se dřevo pálilo. Moc se mi to nelíbí a tak se chci zeptat co s tím?

Další problém mám s tím, že deska je přirozeně na krajích křivá, takže podél pravítka (fence) to tlačit nejde, takže jsem je řezal bez toho pravítka, ale to taky není ideální.

Díky za rady,

Michal
Ahoj,

mame stejnou pilu :) Deska ma zrejme pnuti a proste se "rozlozi". Tenhle kotouc je lepsi na pricne rezy, zkus pouzit jiny na podelne rezani. Taky si over, ze "fence" je spravne od kotouce. Idealne odchylkomerem. Nejlepsi je udelat prvni orezani nekde jinde - treba ponornou pilou na liste.
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od wotaen »

hylopetes píše:
wotaen píše:Ahoj všichni,

Mám stolní pilu Bosch GTS 10 XC, v ní tento kotouč (http://www.naradi-pro-firmy.cz/pilove-k ... x-23-mm-60), kotouč je nový.

Nakoupil jsem bukové desky, 3cm, sušené, jestě s kůrou. Desky mám v délce cca 1m. Chci z toho nadělat laťky 10cm širové. Desky mají cca půl metru na šířku

Začal jsem řezat a u některých desek se mi stává, že se deska zasekne a dál to jde velmi, velmi ztuha, většinou od půlky. Kotouč se točí normálně. Pomohlo mi, když jsem pilu obešel a místo tlačení jsem tahal. V místech, kde to šlo ztuha se dřevo pálilo. Moc se mi to nelíbí a tak se chci zeptat co s tím?

Další problém mám s tím, že deska je přirozeně na krajích křivá, takže podél pravítka (fence) to tlačit nejde, takže jsem je řezal bez toho pravítka, ale to taky není ideální.

Díky za rady,

Michal
Ahoj,

mame stejnou pilu :) Deska ma zrejme pnuti a proste se "rozlozi". Tenhle kotouc je lepsi na pricne rezy, zkus pouzit jiny na podelne rezani. Taky si over, ze "fence" je spravne od kotouce. Idealne odchylkomerem. Nejlepsi je udelat prvni orezani nekde jinde - treba pokosovou pilou na liste.
Jiný kotouč už radil kolega výše...ten si pořídím. S tím fence je může být pravda, většinou to kontroluju, ale teď ne. Pokosovou pilu mám, ale teda nechápu, jak s tím podelně řezat to metrové prkno...to se nějak dá?
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od truvan »

Možností je víc
1,-pila s vozíkem :D
2,- přípravek který opřeš o podélné pravítko(musel bys si ho vyrobit)
3,-nakreslit rovnou čáru,oříynout do ní,pak hranu srovnat na hoblovce nebo hoblíkem a pak od ní jet od pravítka

k bodu 2 který Tě předpokládám osloví nejvíc Ti něco dohledám když to sám nevygooglíš
Míru zdar
práci čest
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od wotaen »

truvan píše:Možností je víc
1,-pila s vozíkem :D
2,- přípravek který opřeš o podélné pravítko(musel bys si ho vyrobit)
3,-nakreslit rovnou čáru,oříynout do ní,pak hranu srovnat na hoblovce nebo hoblíkem a pak od ní jet od pravítka

k bodu 2 který Tě předpokládám osloví nejvíc Ti něco dohledám když to sám nevygooglíš
Něco takového?
http://www.woodworkersjournal.com/wp-co ... ock-03.jpg

Jak se jmenují česky ty "svěrky", co jsou na tom obrázku?
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od truvan »

jasně
jen trošku používat hlavu+ strýčka googla ;)
100_1747.jpg
Board Straighteners.jpg
p_straightcut.jpg
Tohle asi myslela česka april (o pokosce nepadlo ani slovo :roll:
Tablesawfence004.jpg
Míru zdar
práci čest
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od hylopetes »

wotaen píše: Jiný kotouč už radil kolega výše...ten si pořídím. S tím fence je může být pravda, většinou to kontroluju, ale teď ne. Pokosovou pilu mám, ale teda nechápu, jak s tím podelně řezat to metrové prkno...to se nějak dá?
Sorry :) Ja se prepsala a pak jsem prispevek upravila. Melo tam byt ponorna misto pokosova.
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: Řezání bukových desek - zasekávání

Příspěvek od wotaen »

hylopetes píše:
wotaen píše: Jiný kotouč už radil kolega výše...ten si pořídím. S tím fence je může být pravda, většinou to kontroluju, ale teď ne. Pokosovou pilu mám, ale teda nechápu, jak s tím podelně řezat to metrové prkno...to se nějak dá?
Sorry :) Ja se prepsala a pak jsem prispevek upravila. Melo tam byt ponorna misto pokosova.
Jasně, jsem myslel, že je nějaký přípravek na pokosovou pilu, aby uměla i tohle :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů