Napuštění pískovce

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
vituerta
Příspěvky: 4
Registrován: 10 pro 2012, 20:00

Napuštění pískovce

Příspěvek od vituerta »

Ahojte,

vím, že je to tu spíše o dřevě. Ale spousta z nás má širší záběr a koníčky než dřevo. A tak bych vás chtěl požádat o radu, pokud někdo má zkušenost nebo znalost čím napustit pískovec.

Jde o toto. Kolem krbu máme sokl z pískovce. Ten je také před dvířky krbu - vím, lepší by z hlediska údrzby byla žula nebo nějaký kompaktní kámen bez pórů, ale kresba pískovce nás uchvátila a taky nemám rád, když se vše leskne. Pískovec má doste velké póry, kam se výborně dostanou prach z uhlíků a dostat jej pryč je skoro nemožné. V kamenictví nám doporučili a dali pryskyřici, kterou se má kámen napustit. Jenže je syntetická, což by nevadilo, ale kámen před dvířky se dosti prohřívá a bojím se, že se pryskyřice bude dlouho vypalovat / vypařovat a v domácnosti bude toxický smrad.

Uvědomil jsem si ale, že naši předci napouštěli sochy a kamenné skulptury nějakým přírodním nátěrem. Napadá mne třeba vodní sklo, ale nemám s tím zkušenosti a nevím, jak povrch bude vypadat a odolávat teplotě. Cíl je tedy udělat povrch, který bude bez pórů zachová si kresbu a nebude se tak moc špinit.

Budu rád za každý nápad či zkušenost.

díky moc
prdola
Příspěvky: 28
Registrován: 09 led 2011, 12:45
Bydliště: přerov - vidlákov

Re: Napuštění pískovce

Příspěvek od prdola »

vodní sklo v žádném případě nepoužívat po cca i 10 letech to začne dělat takové neplechy že to bude na vybourání pokud tam bude vzlínající nebo jiná vlhkost. :evil: a taky záleží na druhu pískovce , jestli je to,, hořičák z lomu Podhorní Újezd , nebo Božanov , případně ,, těšíňák z lomu řeka ,,a nebo jiný druh . syntetickou pryskyřici v tomto případě nepoužívej , bude to furt pušit a taky to časem může degradovat :idea: http://www.aquabarta.cz/zpevnovace.html
tady mají vše potřebné ,u měkkého pískovce doporučuji použít i zpevnňovač a následně hydrofobizaci, prostředky jsou na minerálním základě takže po vyprchání lihu :D už nic pušit nebude a nezmění to barvu povrchu .pokud pod tím máš pořádnou izolaci proti vzlínající vodě tak to problémy dělat nebude mám taky nějaké zkušenosti s restaurováním tak vím jak se určité věci chovají v kameni po delší době,to vodní sklo udělá takovou silnou vrstvu pouze pod povrchem a ta se časem může oloupat a navíc tam vznikají pro kámen nebezpečné ,,vodorozpustné soli .. a ty časem zničí i zdi a většinu měkkých a pórovitých materiálů :!:

vodní sklo je sice odolné proti vysoké teplotě , ale jako impergnace kamene je spíše způsob jak kámen nevratně poškodit ,ale v době jeho vynálezu nikdo netušil co udělají určité chemické reakce po delší době cca více než 10 let jako u první technologie injektáže vlhkého zdiva vodním sklem , která se už delší dobu naštěstí nepoužívá :lol:
vituerta
Příspěvky: 4
Registrován: 10 pro 2012, 20:00

Re: Napuštění pískovce

Příspěvek od vituerta »

Díky moc, to zní moc dobře.
Ten pískovec má velmi jemou strukturu, dosti soudržný, je na soklu v interiéru. V technickém listu (Porosil ZV) se píše, že vytvoření gelu dochází uvnitř interakcí s vlhkostí. A voda právě urychluje tvorbu gelu.
Napadá mne - teď v létě je v interiéru nízká vzdušná vlhkost a netuším, jaká může být uvnitř kamene (je již 2 měsíce na krbu a občas se topilo). Takže bude asi velmi. velmi malá. Nebylo by od věci kámen mírně natřít vodou a druhý den mu dát první vrstvu tak, aby gel reagoval nejdříve se zrny, které mají vyšší vlhkost (jsou hlouběji). Za suchého počasí.
Nebo raději neexperimentovat a prostě pískovec natřít tak jak je?

díky moc, ať se vše daří
prdola
Příspěvky: 28
Registrován: 09 led 2011, 12:45
Bydliště: přerov - vidlákov

Re: Napuštění pískovce

Příspěvek od prdola »

kámen musí být suchý , jinak to neudělá to co má odpovídajícím způsobem, doporučuji zavolat na výrobce a zeptat se , nebo na číslo 731145634, je to na restaurátora kamene s licencí a to vám vše může vysvětlit protože to používá taky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 65 hostů