Mahagonovo-dubový stůl - povrchová úprava

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
La.DiS
Příspěvky: 37
Registrován: 19 úno 2015, 07:47

Mahagonovo-dubový stůl - povrchová úprava

Příspěvek od La.DiS »

Zdravím všechny příznivce dřeva na tomto fóru. Už si to tu delší dobu pročítám, tak bych rád taky přispěl svými zkušenostmi, i když pro začátek to bude spíš žádost o radu. Vyrobil jsem si jídelní stůl v kombinaci mahagon - dub (viz foto - stůl před nátěrem). Na povrchovou úpravu jsem použil OSMO - tvrdý voskový olej 2 vrstvy dle návodu. Včera jsem ho s velkou slávou dovezl domů a poprvé jsme povečeřeli. K mému zděšení se na povrchu mahagonové desky hned udělaly dvě kolečka od sklenice, které jsou vidět jen malinko při pohledu z určitého úhlu ale jsou tam. Někde jsem četl, že na exotické dřeviny by se měl používat spíš čistý vosk kvůli tomu že tyto dřeva obsahují nějaké speciální látky a přírodní oleje, které brání správné polymerizaci voskového oleje. Myslíte že jsem pochybil ve výběru povrchové úpravy, popřípadě jestli mám přejet desku jedním z mých oblíbených kanna-hoblíků popř ji seškrábnout cidlinou a aplikovat jenom čistý vosk?? Dík za vaše rady a zkušenosti.
Přílohy
IMG_20150405_202552.jpg
IMG_20150405_202552.jpg (242.74 KiB) Zobrazeno 9559 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Mahagonovo-dubový stůl - povrchová úprava

Příspěvek od Petr »

Ahoj La.DiS,
moc pekny stul - ten se ti povedl. Libi se me jak sis pohral s tim rohovym spojem.
Nejsem expert na voskove povrchovky, ale vseobecne vosk neni moc vhodny pri styku vyrobku s vodou, protoze neni tak odolny vode (zanechava stopy) a tak bych byl s voskem opatrny.
Chtel bych se zeptat jestli jsi to treba neuspechal? Podle technickeho listu schne osmo: cca 8-10hodin(při normálním klimatu, 23°C/50% rel. vlhkost vzduchu) Tak bych tomu asi nechal cas treba tyden v konecnem prostoru kde stul bude a potom bych povrch ocistil a zkusil jeste jeden nater a nechal to poradne vyschnout.
Zdravi Petr
ピーター 大工
La.DiS
Příspěvky: 37
Registrován: 19 úno 2015, 07:47

Re: Mahagonovo-dubový stůl - povrchová úprava

Příspěvek od La.DiS »

Ahoj Petře, díky za pozitivní odezvu, jsem rád, že se líbí (mě se taky líbí :) ). Nejsem žádnej zkušenej truhlář, tohle je v podstatě můj první truhlářskej výrobek, kterej je trochu na úrovni. Musím teda říst, že mi to dalo poměrně dost práce, hlavně ty rohový spoje. Předtím jsem dělal jen na pár jednoduchých schodištích, který jsme s tátou dělali přes zimu, když se nemakalo na střechách. Taky jsem dělal kuchyň, botník a nějaký další drobnosti sobě domů z lamina, ale to mě moc nebaví.
Co se týče tématu příspěvku, voskový olej jsem použil přesně podle pokynů výrobce, čili dva nátěry v odstupu jednoho dne a potom jsem měl stůl asi čtyři dny v dílně, takže by to mělo být OK. V návodu se taky celkem důrazně píše, že se mají dělat pouze dvě vrstvy, tak nevím, jestli zkoušet třetí, asi ho prostě budem normálně používat a uvidim co bude po měsíci nebo dvou a pak se rozhodnu, jestli a co dál. L
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 68 hostů