Tungový olej na dubový stůl

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Tungový olej na dubový stůl

Příspěvek od Rudolf »

Tento článek navazuje na starší příspěvek Teakový olej.
O co jde: Máme dubový stůl, který shodou šťastných okolností není natřený průmyslovým lakem nebo lazurou, a rozhodl jsem se tedy, že jej (hlavně desku) ošetřím olejem. Po experimetnu s teakovým olejem jsem se rozhodl dál pokračovat s olejem tungovým.

Výchozí situace
Dubová spárovka již napuštěná dvěma nátěry teakového oleje (viz starší článek), dobře polymerovanými, ale proti tekutinám neodolnými.

Jaký je záměr
Napuštění několika nátěry s hlavním podílem tungového oleje. První nátěr horkým olejem, potom ředěné. Chtěl bych dosáhnout povrchu, který je matný a zachovává texturu dřeva.

Jak to probíhalo v praxi
DSC_8409_popisek.JPG
DSC_8409_popisek.JPG (150.34 KiB) Zobrazeno 30673 x
A: Starý venkovní teploměr, který zde po sejmutí plechového chrániče baňky posloužil k měření teploty oleje
B: Olej v plechovce (od fazolí :) má cca 60 °C
C: Štětec natírací :)


Napouštění horkým olejem za teploty 20 °C jsem nepochopil. Stačí několik tahů štětcem, kdy vám olej tuhne pod rukou a dojde vám, že pokud je masivní kus dřeva temperovaný na 20 °C a nanesete na něj trochu oleje teplého 60 °C, má ten olej ihned teplotu 20 °C :) Technologii horkého oleje si dokážu představit ve dvojím provedení:
1. Namáčení menších kusů dřeva do horké lázně (olej ohřeje materiál a může se vsakovat).
2. Zahřátí materiálu na vyšší teplotu, myslím, že by fungovalo, kdybych počkal na léto a desku nechal na slunci pořádně rozehřát. Pak bude horký olej pořádně sát. Studená deska ne.

V zimě, nebo když nemáme dost výkonný infrazářič, nezbyde nic jiného, než ředit. 10:1, doporučované na eshopu, je málo už od pohledu. Vzpomněl jsem si proto na dobrou vlastnost nešťastného teakového oleje – je řídký jako motorová nafta a vsakuje se fakt bezvadně – a jal jsem se ředit pořádně. Tungový olej na 1. vrstvu odhadem 10:4:0,5 olej:terpentýn:pomerančová silice.
DSC_8411_popisek.JPG
DSC_8411_popisek.JPG (155.28 KiB) Zobrazeno 30673 x
A: Plechovka (fazole Billa, toto NENÍ reklama :) s naředěným olejem
B: Štětec (stále stejný :)
C: Skvělé produkty zakoupené na Cestě dřeva (toto JE reklama :)


Nanášel jsem hodně tvrdým štětcem, a abych co nejvíc nasytil savá místa, nesetřel jsem po 10 minutách, ale pokaždé, když se začala objevovat suchá místa (tak po 10 minutách), jsem štětcem povrchovou vrstvu oleje znovu rozetřel. Přebytečný olej jsem z desky otřel teprve tak po hodině. Správný čas se asi nedá uvést, je třeba pozorovat nanášenou vrstvu v odlesku a když už se neobjevují suché fleky, došlo k nasycení.
DSC_8417.JPG
DSC_8417.JPG (176.64 KiB) Zobrazeno 30673 x
V tuto chvíli to vypadá přesně jak jsem nechtěl :) Takhle by to asi vypadalo natřené matným polyuretanovým lakem. Nicméně to nepovažuju za ztracené, ještě to není polymerované a další vrstvu bych už chtěl nanášet brusnou metodou, kterou radí Martin.

To be continued! :)

(Uběhlo několik týdnů...)

Mezitím se stalo několik věcí. Po předchozím nátěru štětcem jsem zkusil Martinovu brusnou metodu. Na obrázku je vidět výsledek mého dlouhodobého duševního úsilí, tedy hlavně abrazivní rouno :)
(Abych trochu pomohl čtenáři, kterému se nechce absorbovat celý text, Martin radí roztírat další vrstvu oleje brusným materiálem. Výsledkem by měl být hrubý povrch a ucpané póry, což je můj cíl.)
K tomu si neodpustím věc, co mi nejde do hlavy. Martin dobře a poctivě uvádí, že to brousí rounem. Z něj nepadají špony. Ale nejednou jsem na internetu narazil na radu nanášet/brousit ocelovou vlnou. Vzhledem k tomu, že je to můj nejoblíbenější materiál vím, jak moc se drolí a zanechává drobné špony až ocelový prach. Kdybych se řídil těmito radami, budu mít po zaschnutí oleje na povrchu film tvořený polymerovaným tungovým olejem, dřevěným prachem a ocelovými šponami různé velikosti. Toto NENÍ řečnická otázka: opravdu to tak někdo dělá? To nevadí, že tam ten ocelový prach zaschne?
No nic. Po těchto úvahách jsem si připravil brusné rouno a šel na druhou vrstvu tungového oleje.
DSC_8421_cr.JPG
DSC_8421_cr.JPG (200.07 KiB) Zobrazeno 30673 x
Zkušený čtenář již nepotřebuje detailní popisek. Stále stejná plechovka od fazolí atd. :) Změnil se nanášecí nástroj – brusné rouno, zde gr. 180

Metoda skutečně funguje. Respektive to, co Martin popisuje jako (parafráze) „vytvoří se kaše z oleje a pilin“, probíhá. Pes je ovšem zakopán v tom broušení. Měkký povrch moc neobrousíte, ať děláte co děláte. Nanášel jsem po týdnu po první vrstvě (výše) a... Ano, trochu to jde, nějaká kaše vzniká. Ale evidentně by to chtělo počkat, až bude předchozí vrstva zcela vytvrzená. A to tedy ani náhodou.

Zde bych načal novou kapitolu, protože se stalo něco dramatického, byl jsem totiž osvícen :)



Oleje dle Boba Flexnera

Kdo nemáte rádi Američany jako já, nečtěte dál. Nerad bych, aby se to tady zvrhlo v politické hovory :) Kdo máte pocit, že dnešní doba je jen stín pominulé slávy a moudrosti našich velkých předků... taky nečtěte dál.
Tak dobrá. Ale budu se snažit být objektivní :)
Hodně dlouho (měsíce) jsem se potloukal internetem. (Jeden z nejlepších výsledků je mimochodem web Cesta dřeva.) Sháněl jsem informace o olejích, hlavně o tungovém oleji, se kterým jsem experimentoval někdy před deseti lety. Nechci se rozepisovat, co jsem všechno musel přečíst, asi to znáte. Teď napíšu něco, co bude asi vypadat blbě, ale je to tak: drtivá většina informací je bohžel nedostupná v češtině a bez angličtiny (a taky ruštiny) se člověk brzy jen motá dokola.
Výsledek mého prosívání informací je kniha od nějakého Boba Flexnera „Understanding wood finishing“. Myslím, že to nebylo přeloženo do češtiny, ale nepídil jsem se po tom. Kdo můžete, přečtěte, doporučuju. Dost tápání, které je vidět tady na Přírodních nátěrech (mimochodem podle toho, co jsem viděl, jste na špičkové diskuzi) je jednou provždy vyřešeno. A ta špatná zpráva pro romantiky, jak jsem o tom psal v úvodu: bylo to vyřešeno už před 100 lety.
NICMÉNĚ neklesejte na mysli, všechno zlé může být pro něco dobré. Flexner, jako správný Američan, předpokládá, že budu zklamaný, když můj dubový stůl bude po šesti nátěrech tungovým olejem „sice kapalinám odolný, ale hrubého povrchu, se slabou mechanickou odolností, což můžeme snadno vyzkoušet nehtem“. Netuší, že právě takový povrch jsem chtěl, když jsem se pouštěl do olejů.
Co z toho plyne? Přečtěte ve Flexnerovi, nebo čekejte na pokračování :)
Komu se nechce čekat, je to jednoduché: na vytvrzení olejů budete čekat týdny. A není k tomu důvod (když si nechcete vyhrát :)
Naposledy upravil(a) Rudolf dne 12 dub 2014, 06:58, celkem upraveno 2 x.
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Protokoluji další osudy dubového stolu

Příspěvek od Rudolf »

Časový sled vrstev tungového oleje:
1. Tungový olej : terpentýn : pomeranč (odhadem a od ruky) 10:4:0,5. Štětcem. Setření papírovými kapesníky.
2. (Po 7 dnech). Tung zředěný 1:1 minulou směsí. Nanášení brusnou metodou, rounem 180. Setření papírovými kapesníky.
3. (Po 6 dnech). Začala se projevovat místa, která více sají. Přetření celé desky štětcem, původní směs. Setřeno papírovými kapesníky, jen velmi lehce – na povrchu jsem nechal rovnoměrný lesklý film. Záměrně chci nechat na povrchu více oleje, aby se to dobře "nacucalo" a aby bylo případně co brousit, až to dobře vytvrdne.

Zhruba tak po pěti dnech se na desce začaly objevovat fleky suchých míst.
Po 9 dnech už je deska úplně flekatá a pomalu se poměr mění ve prospsěch matné, tedy polymerované plochy. V nerovnostech povrchu jsou zřejmě ještě schované kapky nevytvrzeného oleje, když se matné místo přejede prstem, objevují se tu a tam lesklé flíčky.

(19 dnů po poslední vrstvě) je to už zcela zaschlé, místy zůstaly lesklé fleky. Na omak nepravidelně drsné, občasná větší zrna si vysvětluji chuchvalci z brusného nanášení. Zajímavý jev: čím víc je to vytvrzené, tím víc je cítit typické aroma tungového oleje... (Subjektivní.)

(22 dnů po poslední vrstvě) se na místech, kde jsem nechal silnější film oleje (nebo tam, kde se tolik nevsáknul), objevuje jev, o kterém píše Flexner: tungový olej polymerovaný ve větší vrstvě zbělá. Je to viditelné jen z určitého úhlu. Není to pěkné.
Tento den také nanáším další vrstvu, tentokrát čistý tungový olej. Před tím velmi lehce přebroušeno 60kou brusným papírem, vysáto, ale zůstala jemná mouka, neoprašoval jsem štětkou, aby se prach smíchal s novým olejem. Olej jsem nanášel klasickým způsobem, který se nejčastěji doporučuje: vtíráním látkovým tamponem. Naneseno a cca po 15 minutách přebytečný olej setřen papírovým ubrouskem.

Nyní jsou tedy naneseny 4 vrstvy a podle Flexnera by tedy měly zbývat ještě 2.
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Další vrstva

Příspěvek od Rudolf »

13 dnů po poslední vrstvě (5. vrstva)

Povrch je již zcela zaschlý, brousitelný, místy lesklé fleky.
Přebroušeno 80 papírem, ale obroušený materiál ponechán na ploše. Následně nanesení čistého tungového oleje brusnou metodou (brusné rouno 180). Povrch velmi saje, je třeba olej důkladně vtírat. Dosti pracné.

Podle Flexnera zbývá nanést poslední vrstvu.
jiri-k
Příspěvky: 22
Registrován: 21 črc 2013, 08:21

Re: Tungový olej na dubový stůl

Příspěvek od jiri-k »

Nechtěl bych zavádět nějaké dohady, ale sám ředím oleje přesně opačně: vy máte odhadem 2 díly oleje a 1 díl těkavých látek. Když vezmete Lazurol, je tam 75% těkyvých složek. Neměl by být váš poměr opačně, tedy 1 díl oleje a 2 díly toho, co postupně vyprchá? Pak by se netvořily lesklé plochy... No nevím, třeba někdo jiný přidá své zkušenosti..
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Tungový olej na dubový stůl

Příspěvek od Rudolf »

Děkuji za připomínku, se kterou částečně souhlasím. Ale s výhradou, že hodně ředěný olej bych používal jen na první, případně ještě další vrstvu, a to z důvodu dobré penetrace. Není mi jasné, jak by větší naředění ovlivnilo vznik lesklých ploch. Z mého pohledu to s oleji vypadá tak: jestliže je olej čistý, začne polymerovat hned. Když je naředěný, napřed (poměrně rychle, do max. desítek hodin) vyprchá těkavé ředidlo a pak se olej chová stejně - začne polymerovat. Je tedy v podstatě jedno, jestli byl naředěný nebo ne, viskozita ovlivní jen případné vsáknutí hlouběji do materiálu (to se týká i sporného nanášení horkého oleje).
Vznik lesklých ploch je naprosto jednoznačně způsoben tím, že neotřeme přebytečný olej. Chystám se to podrobněji a sebekriticky popsat v příštím příspěvku.
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Závěr

Příspěvek od Rudolf »

Konečné výsledky a závěr
Abych dlouho nenapínal: dopadlo to dobře.

Oproti původnímu záměru jsem přidal jednu vrstvu navíc.

Přehled vrstev:
1. Tungový olej : terpentýn : pomeranč (odhadem a od ruky) 10:4:0,5. Štětcem. Setření papírovými kapesníky.
2. (po 7 dnech od předchozí vrstvy). Tung zředěný 1:1 minulou směsí. Nanášení brusnou metodou, rounem 180. Setření papírovými kapesníky.
3. (po 6 dnech). Původní směs štětcem. Setřeno papírovými kapesníky, jen velmi lehce – na povrchu ponechán rovnoměrný lesklý film.
4. (po 22 dnech). Lehce přebroušeno 60 papírem. Vysáto, ale zůstala jemná mouka. Čistý olej látkovým tampónem. Setřeno rychle, cca po 15 minutách.
5. (13 dnů). Přebroušeno 80 papírem, ale obroušený materiál ponechán na ploše. Čistý tungový olej brusnou metodou (brusné rouno 180).
6. (11 dní). Přebroušení rounem 180, čistý t. olej nanesený látkovým tamponem. Zde jsem udělal CHYBU, experimentátoři dávejte pozor: Protože jsem chtěl, aby na povrchu vznikla co nejsilnější vrstva k přebroušení (líbí se mi povrch přebroušený brusnou vatou), nechal jsem na povrchu DLOUHO STÁT silnou vrstvu oleje. Setřel jsem až po třech dnech. Výsledkem jsou lesklé kocoury viditelné v odlesku. Nedělejte to, těch kocourů se nezbavíte, leda byste obrousili to, co jste tak těžce nanesli až doteď.
7. (13 dní po nanesení předchozí). Tuto, původně neplánovanou vrstvu jsem se rozhodl nanést kvůli předchozím problémům s kocoury. Přebroušeno střední ocelovou vlnou (kocourů se nezbavíte, museli byste víc do hloubky). Tamponem čistý olej, setřeno po dvou hodinách (zmoudření Ferdiše Pištory, doporučuji :)
Dále neupravováno. V tomto stavu to zrálo až do vinné zkoušky, kterou jsem udělal po měsíci.

Zde vinná zkouška, jak jsem slíbil v příspěvku s teakovým olejem
DSC_8443.JPG
DSC_8443.JPG (171.77 KiB) Zobrazeno 30359 x
Kvalitně přes noc zaschlá skvrna od červeného vína
DSC_8444.JPG
DSC_8444.JPG (192.71 KiB) Zobrazeno 30359 x
Naprosto bez problémů setřená vlhkým měkkým hadrem


Závěr
Co bylo záměrem: dosáhnout povrchu, který je matný a zachovává texturu dřeva. Zároveň musí být odolný tekutinám.
Výsledek: povrch není lesklý, není ale vysloveně matný, jako by vznikl přebroušením ocelovou vlnou*. Asi nejvýstižnější popis je, že povrch je takový... olejovitý :D Není to špatné, až na ty kocoury, které jsou vidět v odlesku. No nic, to mi bude dlouho připomínat, že se někdy vyplatí řídit se radou zkušených a nebýt za každou cenu originální. Olej po nanesení a dostatečném „nacucání“ do několika hodin setřete!
Odolnost proti tekutinám velmi dobrá. Odolnost proti poškrábání velmi špatná (má pravdu Amík Flexner). Stačí šoupnout talířem a máte krásně bílé škrábance.
Vůně: Když přijdu do místnosti, tungový olej je jasně cítit. Než se do toho pustíte, nějaký čas si čichejte k lahvičce, jestli s touhle vůní, co asi nejvíc připomíná buráky, chcete a můžete dlouhodobě žít.

*Oproti původnímu záměru jsem se neodvážil finální vrstvu zmatnit vlnou, takže porovnání s teakovým olejem z předchozího příspěvku není možné. Vědecky přiznávám.

Tedy:
Viděli jste, jaké to je, ošetřovat dubovou stolní desku tungovým olejem. Začal jsem 25. ledna a proti vínu je to prokazatelně odolné 2. května. Nechť se každý rozhodne. Mě to v každém případě bavilo a příště zase :)
rysak
Příspěvky: 1
Registrován: 09 lis 2017, 11:44

Re: Tungový olej na dubový stůl

Příspěvek od rysak »

Zdravím Rudolfe,

děkuji mnohkrát za detailní popis nanášení oleje. V souvislosti s tím mám dotaz - jak dále upravit desku, aby nebyla poškrabatelná a nepoužívat na to chemii? Je něco takového reálné vezmu-li v potaz, že čas nehraje roli...?

Díky a zdravím,

Rysak
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Tungový olej na dubový stůl

Příspěvek od Rudolf »

Ahoj,
myslel jsem, že právě o tom byl celý te zdlouhavý příspěvek. Tungový olej je měkký. Kdysi jsem sice viděl web Američana, co nanášel t.o. ve vysoké vrstvě a leštil to plavenou křídou, ale to neznamená, že do toho nešlo rýpnout nehtem.
Žádná "přírodní" neporýpatelná úprava neexistuje. Příroda je porýpatelná :)
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Tungový olej na dubový stůl

Příspěvek od Rudolf »

P.S.: asi nejtvrdší "přírodní" úprava je karnaubský vosk. Ale pak není jasné, proč raději nepoužít polyuretanový lak, který má určitě lepší vlastnosti.
Já chci ale sahat na dřevo. Ne na vrstvu laku. Proto olej. Cokoli jiného je špatné pochopení funkce olejové úpravy.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů