Včelí vosk - jak na nátěr?

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
Iva Š.
Příspěvky: 1
Registrován: 02 čer 2013, 11:41

Včelí vosk - jak na nátěr?

Příspěvek od Iva Š. »

Hezky den přeji,
chtěla bych někoho moc požádat o radu ohledně užití včelího vosku v takovéto formě - http://www.manahuna.cz/manahuna/eshop/4 ... osk-beleny

Vyrábím šperky ze dřeva a už jsem na jejich ošetření vyzkoušela více možností, ale se žádnou zatím nejsem zcela spokojena. Týká se to jak přírodních olejů (lněný, .. ) tak i kupříkaldu tohoto včelího vosku od firmy Attis (http://www.zelenadomacnost.com/detail/2 ... ku-a-dreva).

Hodně se na šperky chytá prach a málo chrání proti vodě, popř. dělají se fleky.

Proto by mne zajímalo, jak se používá zmiňovaný včelí vosk na nátěry, nevíte prosím někdo, nemáte nějaké zkušenosti? Nikde nemůžu žádný návod najít.. A říkám si, že by to mohlo být to, co hledám. Pokud tedy není poté lepivý..

Popřípadě, zda-li by mi někdo byl ochoten doporučit vhodný nátěr pro dřevěné výrobky (musím ale zmínit, že se nejdená vždy o zcela obroušené, hladké plochy, jelikož jde o frézované šperky s některými místky velmi špatně dostupnými k obroušení, tzn. ani se tam nedá vyleštit nátěr, což je také problém.

Popřípadě, slyšel někdo o tvrzeném včelím vosku nebo je to jen hloupost, co jsem si špatně vyložila :) .. ?

Budu vděčná za jekékoli připomínky či rady, mockrát děkuji!
alkex
Příspěvky: 24
Registrován: 19 úno 2013, 12:28

Re: Včelí vosk - jak na nátěr?

Příspěvek od alkex »

Ten tvrdeny vcely vosk asi celkom nebude vcely vosk ale iny vosk, ale pocul som uz o tom a tiez by ma to zaujimalo. Co sa tyka voskovej zmesy tak tam ide vcely vosk - terpentyn - pivo a zahriat.
Je uz iba na tebe aku koncentraciu zvolit podla toho co ti vyhovuje. ja davam deco piva zo symboliky, pretoze ma to naucil jeden umelecky tesar. inak na tie spreky asi sprav trosku redsi vosk.
alkex
Příspěvky: 24
Registrován: 19 úno 2013, 12:28

Re: Včelí vosk - jak na nátěr?

Příspěvek od alkex »

20130707_185046.jpg
20130707_185046.jpg (78.84 KiB) Zobrazeno 21968 x
Zdravim.
Takze po dlhsom case som si dovolil experiment s vcelym voskom pretoze ma tiez caka impregnacia krovu a zvazujem rozne moznosti impregnacie. Vzhladom na to ze som este stale tazky amater :D a aj ked som predtym voskoval ale len male drevenne sperky a nie strukturovane drevo. Klasicky panensky vosk od vcelara som rozpustil v hrnci s dvojitym dnom, za staleho miesania pridal terpentynovy olej a lanovy olej (nemal som po ruke lanovy olej tak som pouzil fermez, kedze je to iba skuska). Robil som to v pomere vosk, terpentyn, olej 3 : 1 : 2 a este pridal trochu piva na tradiciu... Toto funguje pri normalnom dreve ale pri strukturovanom prebrusenom smrekovom hranole to bolo dost narocne vylestit. Terpentyn smrdi jak fraz pri miesani sa to zniest da ale aj po zatvrdnuti je citit viac terpentyn ako vosk. Neviem v com je chyba, ked pouzijem menej terpentynu tak vosk hned vytvrdne. Holt chybaju mi skusenosti, takze ked nieco robim zle alebo by to mohlo byt o nieco lepsie tak rady nezaskodi :) . fotos:
Přílohy
20130707_185053.jpg
20130707_185053.jpg (58.91 KiB) Zobrazeno 21968 x
vosk sa mi nepodaril uplne vylestit a v skarach je vidiet
vosk sa mi nepodaril uplne vylestit a v skarach je vidiet
20130707_185148.jpg (73.01 KiB) Zobrazeno 21968 x
praskliny sa musia lestit individualne inak sa tam naakumuluje vosk
praskliny sa musia lestit individualne inak sa tam naakumuluje vosk
20130707_185204.jpg (50.41 KiB) Zobrazeno 21968 x
nalavo uprava voskom, napravo uprava fermezou
nalavo uprava voskom, napravo uprava fermezou
20130707_185231.jpg (77.14 KiB) Zobrazeno 21968 x
PetrBruthans
Příspěvky: 1
Registrován: 19 lis 2012, 10:41

Re: Včelí vosk - jak na nátěr?

Příspěvek od PetrBruthans »

Hezký den,
zkusil bych karnaubský vosk. http://www.jatagan.eu/vyrob-si-nuz/vosky/

přeji hodně úspěchů.

Petr
jiri-k
Příspěvky: 22
Registrován: 21 črc 2013, 08:21

Re: Včelí vosk - jak na nátěr?

Příspěvek od jiri-k »

Karnaubský vosk by mohla být dobrá volba. Jinak včelí vosk rozpuštěný v benzínu (asi 1 díl vosku na 40 dílů technického benzínu, jak je vosku moc, sráží se a špatně rozpouští). Na drobné předměty pak používám vosk + horkovzdušnou postoli...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 hostů