Úprava dubové desky stolu

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
Mikshubishi
Příspěvky: 6
Registrován: 18 říj 2011, 10:31

Úprava dubové desky stolu

Příspěvek od Mikshubishi »

Dobrý den všem, kteří se účastní těchto témat, již jsem tu jako začátečník našel řadu neocenitelných rad. Díky
Mám desku stolu sesazenou (přes péra) z dubových prken a tungový olej. Pro konečnou úpravu mám dva spojité problémy:
1. Ztmavit dřevo do medové hnědé (minimum červené), aby se stůl hodil k současnému interiéru.
2. Zaplnit nepatrné spárky mezi prkny desky.

Z přečtených diskusí zde mi vyšlo možné řešení:
Zatónovat tungový olej na požadovanou barvu a přes tento olej spárky přebrousit s tím, že jemné piliny by mohly zaplnit ony spárky a olej to tam vše po vyschnutí udržet a současně dodržet "jednotnou barvu".
Chtěl bych se zeptat:
1. Není to úplná blbost?
2. Z podstaty věci bych musel mít již natónovaný tungový olej. Když jsem se ptal u nás v Trutnově po nějakém mořidle do tungového oleje, tak nikde nic. Je správné shánět práškové mořidlo rozpustné ve vodě? Nevíte případně, kde se dá sehnat?

Děkuji mnohokrát
M.
Mikshubishi
Příspěvky: 6
Registrován: 18 říj 2011, 10:31

Re: Úprava dubové desky stolu

Příspěvek od Mikshubishi »

Když jsem ještě přemýšlel o tom, co jsem se dočetl zde na fórech, napadlo mě následující:
Ve fóru Oleje - Plnič pórů z června 2009 uživatel Martin odpovídal, že je možné použít kostní klih a desku přebrousit. V mém případě se jedná o zatím nijak neupravenou dubovou desku. Znamená to, že když takto použiju kostní klih, desku zarovnám, budu to pak moci ještě standardně namořit a pak napustit tungovým olejem? Jaké mořidlo pod tungový olej případně použít?

Omlouvám se za amatérské obtěžování a předem děkuji

M.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava dubové desky stolu

Příspěvek od Roman »

Čauky.Jestli jsem pochopil,tak máš starý stůl,nahoře desku z několika fošen a máš tam fuky.Já myslím,že to je blbost to spárovat,bych to nechal jak to je.Z úpravou povrchu ti moc neporadím,je to asi na osobním vkusu.Koupil jsem tungový olej a taky zkouším,taky můžeš na nějakých kouscích experimentovat,ostatně všechny postupy,vynálezy,byli zřejmně dílem náhody.Zkus Martina,ten ví určitě hodně. ;)
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Úprava dubové desky stolu

Příspěvek od Martin »

Pokud jsou tam "vlasové" spáry,tak ten klíh pomůže,ale jestli jsou širší tak je lepší špánek.Po délce uřízneš z dubu klínek nahoře tak 2 mm a dole do ztracena.Vlákna půjdou po dlouhé straně.A tím se pak přes lepidlo ty spáry zacpou.A teď ten rozdíl.Pokud budeš dělat klihem,tak po čpavku,ale špánky před tím.
Morčez!
Mikshubishi
Příspěvky: 6
Registrován: 18 říj 2011, 10:31

Re: Úprava dubové desky stolu

Příspěvek od Mikshubishi »

Děkuji za příspěvky, oba mi pomohou.
Ještě jednou objektivním okem přehodnotím, jestli tam spárky opravdu nepatří a nebo použiju metodu dlouhých klínků, která se mi taky moc líbí.
Každopádně díky moc
M.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 97 hostů