Olej na renovovanou postylku

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
papun
Příspěvky: 19
Registrován: 17 bře 2017, 19:27

Olej na renovovanou postylku

Příspěvek od papun »

Ahoj,

chtěl bych poprosit o radu. Zakoupil jsem starší nalakovanou postýlku. Teď obrušuju lak až na dřevo. Ale samozřejmě je možné, že někde zůstanou nějaké stopové zbytky laku.

Chtěl bych postýlku natřít olejem. Původní verze byla teakový olej, který mám moc rád, ale bohužel nemá certifikát na tyto věci a taky si nesjem jistý jestli to právě díky těm stopovým zbytkům nebude dělat třeba nějké problémy.

No ale v podstatě jsem přeskočil jednu věc. Koupil jsem plechovku barveného oleje od PNZ s cerifikátem. Plechovka, žlutý nápis a lístky a fotka dítěte, odtsín meranti/teak. S tím, že jsem si myslel, že je to vlastně něco jako teakový olej ale nějak přibarvený a že se to normálně natře a pak setře, ale až doma při čtení návodu jsem zjistil, že to funguje jinak. Zatím jsem plechovku neotevřel, kdybych to náhodou vyměňoval, protože přeci jen to není barva za ,,120,-" Přijde mi to spíše jako lazura.

Pak jsem volal do prodejny kde jsem to koupil a ptal se na to prodavačky a ta mi řekla, že se to normálně vytírá. Můj kamarád stolař, který hodně dělá masiv a používá i tyto barvy mi řekl ať to taky vytřu a bude to v pohodě. Ale taky mi řekl, že když udělám moc vrstvev, tak už se to bude chovat víc jako lazura.

Celkově mi jde o to, že nenávidím lakované plochy - jsou dle mě ošklivé, nepřirozené a při poškození neopravitelné. Což nevím jak bude fungovat u PNZ, páč čím více vrstev udělám, tak to bude tamvnout.

Napsal jsem toho asi dost a možná trochu zmateně, ale snad mi někdo zkusí poradit. To broušení je docela fuška a nerad bych to pokazil nátěrem. (Kdybych si koupil novou postýlku bez povrchovky, tak by mě to vyšlo asi i dost levněji, ale teď kní budu mít aspoň hlubší pouto.)
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Olej na renovovanou postylku

Příspěvek od Rudolf »

Ahoj,
a proč na to musíš ausgerechnet plácat tolik vrstev, až ti na povrchu začne vznikat vrstva?
papun
Příspěvky: 19
Registrován: 17 bře 2017, 19:27

Re: Olej na renovovanou postylku

Příspěvek od papun »

Nechi dělat moc vrstec. Psal jsem mail do PNZ, odtud mi volal moc ochotná paní a tvrdila, že se to nevytírá, protože to defakto tak rychle schne, že to v podstatě ani nejde.

Toš uvidíme. Když bude nejhůř, tak to dám natřít tomu kamáradovi stolaři. On je moc šikovný.
papun
Příspěvky: 19
Registrován: 17 bře 2017, 19:27

Re: Olej na renovovanou postylku

Příspěvek od papun »

Tak jsme u kámoše provedli test. Ten vniřní barvený olej je na bázi vody. Zní to šíleně,a le je to tak. I ta paní s PNZ mi řekla, že to můžu malinko naředit vodou. Ono i vzhledově to je spíše taková emulze. Přímominalo mi to nějaký vodní nezávadný lak, který byl jak ,,cukr s bílek" na pohled, ale tohle bylo akorát obarveno na ten teak.

Strašně to zvedalo chlup a chovalo se to né moc dobře.A vzhled nic moc.

Ten kámoš má doma venkovní oleje od PNZ, které jsou taky zdravorně nezávadné, jen se tím výrobce nijak zvlášť nechválí (nechápu proč) a v plechovce to vypadá jako olej, tak se to i chová a dá se to krásně vytřít a celkově to vypadá o moc lépe.

Takže pořídím plechovku venkovní a bude.
papun
Příspěvky: 19
Registrován: 17 bře 2017, 19:27

Re: Olej na renovovanou postylku

Příspěvek od papun »

Olej úspěšně vybraný. Chtěl bych poprosit ještě o jednu radu. jakou hrubostí brousit před nátěrem? (bukové dřevo) Stavět chlupy vodou a pak ještě jednou přebrousit? Připomínám, že postýlka byla předtím lakovaná nějakým voďákem.

Nechci to hrotit do nějakých extrému. není to starižitná komoda, ale ošidit to taky nechci.
papun
Příspěvky: 19
Registrován: 17 bře 2017, 19:27

Re: Olej na renovovanou postylku

Příspěvek od papun »

Škoda, že si tu píšu sám se sebou, ale třeba se můj ,,blog" bude někdy někomu hodit.

Postupoval jsem tak, že jsem všechno obrousil smirkem 120 a pak to vzal houbičkou o stredni hrubosti. Na pohmat to bylo hladké.

No a dnes jsem zatím tři díly postýlky natřel venkovnílm oelejem PNZ v odstínu palisandr. Měl jsem strach co se bude dít, ale moc se mi to líbí. S olejem se skvěle pracuje. Když natíram čelo a později natřu bok, tak se to všechno krásně beze šmouh spojí. Přetoky jdou krásně vytírat. A po nátěru to je hezky hladké. To bude táí, že to je olej a není tam voda.

Jen mě přišlo zvláštní, že dřevo místy v kresbě celkem zčernalo. Nevadí mi to, vypadá to pořád dobře, ale jen mě zajímá jestli někdo tušíte proč k tomu došlo. Abych pobral nějaký rozum.

A taky ještě přemýšlím jestli udělat druhý nátěr. Zkoušel jsem olej na vzorku nikdy nijak nenatíraného dřeva (buku) a ten je o dost světlejší než postýlka, která evidentně už tak nebre, když byla předtím lakovaná.
RxD
Příspěvky: 31
Registrován: 01 dub 2016, 09:26

Re: Olej na renovovanou postylku

Příspěvek od RxD »

Hmm zacernani tezko rict kdyz to bylo stary drevo predtim lakovany. Muze byt treba stare kusy laku zazrane do dreva ktere se takto zbarvily.

Zalezi jak to bude pouzito, pokud to bude vevnitr (coz predpokladam postylka bude) tak bych to asi neresil a jestli mas pocit ze je vysledek takovy jaky si cekal tak bych dalsi nater nedaval. Ja mnohdy vevnitr dam taky pouze jeden nater a pak to treba vezmu voskem nebo to necham uplne jen tak. Kdyz jde o deti tak jde krasa stranou, oni si to uz upravi k obrazu svemu, osobni zkusenost :)
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej na renovovanou postylku

Příspěvek od Ponty »

Exterierove nátěry jsou většinou tixotropní a obsahuji fungicit. Ten bych na postilku nedal ani nahodou. Ale píšeš ze je tam obrazek vhodné pro děti, tak by to mělo být ok. Ale ještě jednou bych si to ověřil.
Černé skvrny mohou byt od původního nátěru, jak píše RxD. Nebo od špatně vybrouseneho mista. Ona ta 120 je dosti hrubá a houbicka střední zrnitosti je dosti široký pojem. Pod olej brousim min 220 a poslední dobou upravuji jen cidlinou. Čím drsnější povrch, tim tmavší odstín.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
papun
Příspěvky: 19
Registrován: 17 bře 2017, 19:27

Re: Olej na renovovanou postylku

Příspěvek od papun »

S normou to je v pohodě viz produktový list:

"Odpovídá normám DIN 53160 (Odolnost proti tekutinám, slinám a potu) a EN 71 oddíl 3 (O bezpečnosti dětských hraček). Klasifikace protiskluzné ochrany R10 dle DIN 51130."

Celé znění zde: http://www.pnz.cz/media/download/PNZ Venkovni olej.pdf

S tím černáním. Jak jsem byl rozjetý, tak už jsem natřel i rošt, který defakto nebyl nikdy moc vystaven UV a nebyl nikdy nijak ošetřen. A tam se to černání objevilo taky.

A to s tím, že čím hruběji broušeno - tím tmavší by to možná mohla být pravda. Protože jsem to zkoušel napřed na vzorku dubu, který byl docela hodně do hladka broušený a tam to je ve finále světlejší. Ale paní od PNZ mi říkala ať to zbytečně nepřeháním, že 220 bohatě stačí.

Nicméně výsledek je super a to je pro mě důležité.

Ještě jedna otázka. U těchto barvených olejů by se při dalším nátěru měl odstín ztmavit nebo ne? protože vzorek jsem zkoušel natřít teď už potřetí a v podstatě mi to přijde pořád stejné.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti