Barvení olejem s pigmentem

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
jackdaw
Příspěvky: 1
Registrován: 31 pro 2016, 17:31

Barvení olejem s pigmentem

Příspěvek od jackdaw »

Zdravím, snažil jsme se na webu nalézt odpověď na následující otázky, ale nezadařilo se, tak to zkusím zde - snad se někdo slituje. Plánuju natřít smrkovou desku od stolu olejem smíchaným s pigmenty ze zdejšího e-shopu, konkrétně bělobou. Rád bych, aby stůl vypadal zhruba jako na fotce, kde je ukázka výsledku po natření s poměrem 1:5. Pochopil jsem, že při natírání čistým olejem je třeba nanést několik vrstev, ale nevím, jak postoupovat, je-li v oleji barva. Nanáší se jen jedna vrstva nebo několik, ale s tím, že je barva přimíchaná jen v některé z nich (první, poslední?) Záleží na typu oleje, co se zvýraznění kresby dřeva týče, nebo barva rozdíly mezi oleje zakryje? A poslední dotaz, v návodu u barev se vůbec nezmiňuje terpentýn, respektive pomerančová silice, je to záměrně?
RadekCernoch
Příspěvky: 4
Registrován: 16 led 2017, 12:03

Re: Barvení olejem s pigmentem

Příspěvek od RadekCernoch »

jackdaw píše:Nanáší se jen jedna vrstva nebo několik, ale s tím, že je barva přimíchaná jen v některé z nich (první, poslední?)
Shodou okolností jsem nedávno dělal malý test se smaragdovým lakem (ne těmi “Přírodními olejovými barvami”, na které padl dotaz). Skoro bych řekl, že na postupu nezáleží.

Snad jediný poznatek jsem získal. Na vzorku, který jsem mezi nátěry přebrousil, barva trošičku zesvětlala. Rozdíl však byl minimální, olej i s pigmentem evidentně vnikly poměrně hluboko do dřeva, takže brusný papír většinu pigmentu ve dřevu nechal.

Samozřejmě čím víc nátěrů s pigmentem, tím byla barva výraznější. Překvapivě. :-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů