Dřevní tér

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
Skvor
Příspěvky: 3
Registrován: 12 kvě 2016, 21:32

Dřevní tér

Příspěvek od Skvor »

Dobrý den,
měl bych dotaz na zde nabízený dřevní tér. Jedná se mi o vhodnost použití.

Skutečný příklad z jiné oblasti:
Ve Skandinávii je řekněme trvale stejná zima, třeba -10, v noci třeba -20, a stále fouká. V Čechách je v noci kolem -15, přes den od -5 až po +10. Záleží také na teplotě okolí - na severu nedopadají paprsky tak kolmo na zem, jako v Čechách. Těmito vlivy může dojít - a dochází - k rozdílnému pnutí materiálu. Třeba Cembrit - střešní šablony - v Dánsku fungoval, v Česku stejná směs praskala. Proč, když jsou na severu "drsnější" teploty?

Odpovědí bylo, že jsou trvale nižší, ale nedochází tolik k lokálnímu zahřívání a vysokému rozdílu teplot materiálu mezi částí osluněnou a ve stínu.

Osobně jsem vyzkoušel českou lazuru, která se vpila do dřeva (není to barva), a po roce se mi začala loupat a odprýskávat. Nechtěl jsem to řešit přetíráním každý rok, a tak jsem pořídil dražší lazuru, a ejhle... tři roky uběhly a nátěr drží i na jižní straně, kde se teploty velmi střídají, prší tam, a je tam větší rozdíl teplot při oslunění mezi stínem a světlem.

Chtěl bych pro exteriér natřít trámy a prkna dřevním térem, a chtěl bych si ověřit jeho fungování v Česku - kdo máte praktické zkušenosti? Předem díky!
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: Dřevní tér

Příspěvek od stefanos689 »

Ja mam natrene drevnim terem prakticky vse v exterieru a zatim jsem po 3 letech naprosto spokojeny. Ziskava to krasnou patinu a drevo vubec nenasava vlhkost. Davam vzdy 2 natery.

Skandinavii neres. Dovazi to odtamtud, protoze tady se to uz nevyrabi. Ale v dobach, kdy tady jeste fungovalo kolomaznictvi, tak se drevni dehet hojne pouzival. Je to 1 z frakci, ktere ti vytecou, kdyz budes palit borovicove drevo bez pristupu vzduchu.

http://www.brdskelisty.cz/historie-a-mi ... dehtu.html

Tady to mas zevrubne popsano a dole mas i video s postupem vyroby.
Skvor
Příspěvky: 3
Registrován: 12 kvě 2016, 21:32

Re: Dřevní tér

Příspěvek od Skvor »

Díky za odpověď, to jsem již samozřejmě viděl a četl :-)
Je rozdíl mezi borovicovým térem - který se nabízí zde, a jiným ze Skandinávie? http://www.michalmolin.cz/oleje-a-vosky/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti