Tungový olej III,

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od Rudolf »

Werdio, jak to děláš s tím padem? Kdysi jsem měl zásobu z bílých prostěradel,ale ta už došla. V Americe se to, koukal jsem, i prodává. Jako všechno. Ale to by byly přes dpd drahý hadry.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od werdio »

na velkou leštičku se to prodává ve fíbru cca 40cm myslim, já kupuju formát A5 přímo PNZ...
http://www.pnz.cz/lestici-pad-1-kus.html
Struktura padu "nasaje" přebytek vosku/oleje a a zaleští povrch...osobně na stolech stáhnu přebytek štětcem a nebo molitan válečkem (za 10kč a pak putuje do kamen), a to málo co zbyde domasíruji tím padem..ono když je tam dost přebytku, tak se to dost tím padem šmrdlá...
strojově resp.tou leštičkou na podlahy se to jede rovnou, ona ta váha stroje to do padu dostane
(pad je cca 15mm tlustý, tak lecos pojme)
Jak jsem psal, ten podlahovej PNZ hadrem nestírám.. je dost lepivej..vyzkoušej,uvidíš
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od truvan »

prosimtě s tím padem to děláš přesně jak???já to zkoušel kdysi a moc mě to nešlo,
tzn NO štětka No hadr??
vyleješ trošku na stůl a roztahuješ tím padem?? jak to z něj pak dostaneš?? za chvilku sem ho měl nacucanej.a byl sem z toho v ).(
když sem to nanes štětkou a pak masíroval padem tak za chvilku byl plnej a jen sem to šmrdlal po dřevě přitom sem to co bylo nevsáklý potřeboval dostat pryč,(měl sem orig bílej pad )

takže sem skončil u štětky a hadru(včas protože pak už to jde těžko utáhnout:)
Míru zdar
práci čest
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od werdio »

přesně jak píšeš..jak se na to jde rovnou padem, tak se to šmrdlá a je to na ocas...před padem to štětcem kraťasem vytřu téměř do sucha (průběžně utírám štětec do hadru) a pak ten zbyteček domasíruju/doleštim tím padem...pak jsou ty správný výsledky, ten pad to parádně zaleští :-)

Postup:
první šichta: naleju na desku, roztáhnu molitan válečkem, nechám cca 15min, zapracuju krátkym štětcem téměř do sucha (co to jde) a pak ten pad...nechám 24 hod schnout
druhá šichta: rounem (fialovej) lehce přejedu a jedu jak u první

Zásadně pod PNZ podlahovej brousim max 120 po směru,žádný zrcadlo 220 a víc
Takže kdyby to vyjelo z protahu ve spirále jak psí koule, tak to tou 120 strhnu

U vlašáku a podobných potvor až 180..a když jsou suky, taky vrypy na suku po 120 stáhnu taky 180-220

On ten pad ty vrypy stejně zaleští, ale jeto spíš taková pocitovka..

ted jsem jel dub dokonce 60hr ve směru, cuclo to PNZ raz dva a před druhou šichtou jsem to přelíz 0,2mm mosaz drátem hrncákem ve flexe (fakt je povrchově zlehounka a mám na to extra vylítanej kartáč..už je dost položenej a vyhlazenej od železa , nedoporučuji novej) ...bylo to jak sklo..druhá šichta šla jen pasta z mix vosků PNZ...krásný na dotek a červený víno v testu nemělo šanci
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od truvan »

joooo takkhle nějak se mě to líbí,až na ten váleček za 10k po každý vrstvě vyhazovat :oops: :o :shock: :D ,neeee ftipkuju,(ale šetřílek sem velkej) jen mě napadlo že bych to příště vyskoušel nějakou stěrkou roztáhnout-plochy, hrany vošmrdlat štětkou :)
určitě s to zkoušel. ?
vždycky ve mě jakoby hlodá kua co to děláš Jardo,Ty to tam dáš a pak zaš sundáš a máš půlku v hadru...co by za to děti v Africe dali !!! nic...protože nic nemaj :(
Míru zdar
práci čest
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od hylopetes »

Zneuziju tohle forum na jeden dotaz ohledne tung oleje a styku s potravinami.
Docetla jsem se, ze 100% tungovy olej je bezpecny pro styk s jidlem. Problem je, ze vyrobci to michaji s redidlem/lnenym (pripadne rafinovanym) olejem/atd atd.
Napr. pri koupi tungoveho oleje od jednoho ceskeho prodejce, ktery inzeruje, ze tungovy olej je cisty a bez primesi, jsem se dozvedela, ze na styk s potravinami to neni. Tak nevim co vlastne prodava... :?

Mate nejakeho prodejce, ktery vam dolozil slozeni cisteho tungoveho oleje a zarucil styk s jidlem?

Jde mi o to, ze bych chtela vyrobit napr. talir. Nasledne nedoporucovat pouze nevysychavy olej z Ikea, ktery se musi pomerne casto obnovovat a na pripadne dotazy ukazat papir se zarukou o bezpecnem styku s potravinami.
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od jiri »

Mám pocit, že čistý tungový mám přímo z cestydreva.:-)
Určitě bych na ošetření dřev.talíře pro styk s potravinami nepoužíval.
Páchne mi, a to dlouho, možná trvale.
Někomu tady na foru Tungový voní.
Je to věc individuální, ale vyplývá z toho, že cítit je, ať již libě nebo nelibě, ale je. Takže ošetření dřevěných misek a talířů je diskutabilní.
jiri
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od hylopetes »

jiri píše:Mám pocit, že čistý tungový mám přímo z cestydreva.:-)
Určitě bych na ošetření dřev.talíře pro styk s potravinami nepoužíval.
Páchne mi, a to dlouho, možná trvale.
Někomu tady na foru Tungový voní.
Je to věc individuální, ale vyplývá z toho, že cítit je, ať již libě nebo nelibě, ale je. Takže ošetření dřevěných misek a talířů je diskutabilní.
jiri
Diky za reakci. Taky mam tungovy z cestydreva, ale jedine co k tomu je, tak je napis na lahvi. Ten druhy tung (ten co mi tvrdi, ze neni pouzitelny pri styku s potravinami) mam od preprodejce od Fischemy. Opet k tomu nemam nic nez nalepku na lahvi.

Ted jsem s tim natrela jednu skrinku, redene pomerancovym oleje a voni to nadherne.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od truvan »

Jooo přesně,když mi nevoní stříknu do toho trošku pomeranče nebo trošku nějakého jiného co mi voní(někomu třeba voní terpentýn :) lidé sou různé :)
Míru zdar
práci čest
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od truvan »

tungový olej není na seznamu nebezpečných látek,není k němu z tohoto důvodu potřeba bezpečnostní list.
Basta fidli.
;)
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů