Tungový olej III,

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od werdio »

já Ti rozumím Rudo :-) ale včelý vosk není ani tvrdý ani měký co vyzrálý tung...tung je mechanicky oddolnější
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od jiri »

Tim píše:Ahojky ,všeobecně je tu o mně známo , že jsem velký fanda OSMO .přesto mi to nedalo a objednal jsem pár výrobků od PNZ a po zkouškách mohu říct venkovní nátěry tak tam zatím zůstávám u osma ale v interieru pomalu přecházím na pnz osmo oleje barví veškeré dřevo trochu do žluta a to už sice pár zákazníkům vadilo ale vždycky jsem je ukecal ale pnz to nedělá barva dřeva se tolik nemění,u dubu to až tak nevadí ale na smrku je to dost velkej rozdíl osmo a pnz.Navíc se mi líbí pigmentové vosky a pasty od pnz ,velmi jednoducá aplikace a super výsledek.

tim
Osmo oleje barví dřevo trochu do žluta....je to lněným olejem v obsahu.
Složení PNZ neznám, kdo by zjistil...asi lněný olej vynechali, z výše uvedených důvodů,
stejně jako to udělal Saicos. Osmo okopčil do písmene, jen vynechal lněný olej, kvůli tomu zažlutnutí.
Osmo je super, ale osmo top olej na kuch.desky mat mi vyšel v testu odolnosti proti červeném vínu a vodě hůř, než tvrdý olejový vosk na podlahy osmo.? Taky ale jsem ten test nemusel dělat správně. Ale na základě toho jsem upřednostnil na jídelní stůl tvrdý olejovosk, před top olejem na kuch.desky.
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od Rudolf »

Tak co je lepší na dubovou podlahu?
Osmo:
http://www.osmo.cz/tvrdy-voskovy-olej-o ... 0-112.html
nebo
PNZ:
http://www.pnz.cz/produkty-pnz/podlahy- ... 0-75l.html
?
Vidím to na plichtu. Ale pochopil jsem, že Tim a možná i jiní zaregistrovali rozdíly v odolnosti mezi lesklým a matným provedením. To lesklé bude asi odolnější, co? Hledám co nejodolnější povrchovku, ale nerad bych, aby to bylo lesklý jak psí koule. Máte někdo zkušenosti s rozdílnou odolností (voda při častém úklidu) u lesklého / pololesklého provedení?
Díky za názory.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od werdio »

Osmo top mat je v oblasti skvrn resp.odolnosti pro mě zklamání,používám jen v nezbytných případech.
PNZ - ano, neobsahuje lněný olej.
Lesk u PNZ se dá ovlivnit použitím / nepoužitím bílého padu resp.zaleštěním
Odolnost záleží na x faktorech

Pokud se bude chodit v botech bez rohožky u dveří v kombinaci se psem hrabačem, tak neobstojí bez následku žádný vosk/olej
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od Tim »

ahojky plně souhlasím s werdiem včetně té poslední věty

tim
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od Rudolf »

Myslel jsem samozřejmě odolnost v rámci dřeva. Doma se zouváme a psy nesnáším :) To bych si pořídil modní dlažbu, co vypadá jako dřevo.A za dva roky bych ji měnil za pvc,co vypadá jako dlažba.
Vážně: tak to podle vašich referencí vypadá na pnz. Nějaký pololesk a samozřejmě vetřít hadrem.
Díky.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od truvan »

Imho myslím spíš nanýst štětkou nechat stát,a ponějaký době vytřít hadrem,ale to je jen jedna z metod ost.třeba napíšou jiný postup ;)
Míru zdar
práci čest
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od werdio »

on ten tvrdý od PNZ so doporučuje vmasírovat padem (bílá barva), já to tak dělám,získám vyšší lesk..v případě potřeby nižšího lesku stírám/vtírám do sucha krátkým suchým štětcem, který průběžně vytírám do hadru aby byl pokud možno stále "suchý".
Je důležitý nenechat nesetřenou vrstvu, co nevezme dřevo,musí pryč..od vrstvy jsou laky.
Osobně PNZ hadrem nevytírám, ale když už, tak to nesmí chlupatit, on ten PNZ dost "lepí"...ale to je jasný...

Vše co píšu, ale dělám v rozměrech stolových desek,u podlahy jsou jiné metry a v rámci ušetření práce bych použil nějakou mechaniku, podlaháři budou vědět.
A samozřejmě tím to nekončí, podlahu je potřeba průběžně ošetřovat "leštidly/politurami"
např.:http://www.obi.de/decom/product/PNZ_Pfl ... _l/6462006

Pokud je dřevo utažené/husté, tak první šichtu bych nahřál na cca 50°...občas to dělám abych snížil viskozitu..nemám pro to žádnou studii, ale je to obecné pravidlo a myslím že je to k prospěchu...
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od Rudolf »

Ohledně toho zahřívání si dovolím amatérsky oponovat profíkům. Když vezmu štětku a na povrch velké těžké desky nanesu trochu oleje teplého 50 °C, co se stane? No olej bude mít rázem teplotu 22 °C. Tahle tradovaná technika může fungovat jen tehdy, když je možné pořádně ohřát napouštěnou plochu. Třeba v létě na slunci. Což je u podlahy dost blbě realizovatelné. Imho je to alchymie :)
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od werdio »

to je otázka, no...tak to nahřej fénem :-D...já takhle občas masíruju do dřeva směs vosků..ona ta viskozita povolí, za jak dlouho to chytně zpět cca 21 je otázka...pokud nechceš vařit, tak můžeš první šichtu říznout lakovým benzínem popř. doporučeným ředidlem v tech.listu..a zbytek rovnou z plechu
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti