Tungový olej III,

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Tungový olej III,

Příspěvek od Rudolf »

Na Truvanovu výzvu tady zakládám téma Tungový olej. Protože už jsem tady namastil dva příspěvky na toto téma, nazval jsem to jako trojku. Začnu takhle: četli jste Understanding wood finishes od Boba Flexnera? Tak moje příspěvky tady jsou jen takovým komentářem. Nejsem profík, i když mě to minulo dost o fous, pradědeček byl tesař, sám si postavil chalupu, dědeček byl truhlář, otec byl kolář. Já mám původně taky technické vzdělání, ale živím se něčím jiným. To aby mezi námi bylo jasno, páni profesionálové :)
S tungovým olejem jsem se setkal poprvé u Dicka někdy po roce 2000. Zkoušel jsem něco z borovice a smrku. Dost to zežloutlo a výsledek se na pohled nijak nelišil od fermeže (kterou často používal otec). Pak jsem to začal zkoušet až zase někdy před dvěma lety na dubovém stole, je to popsané tady v tomhle fóru. Vyloženě jsem protokoloval, jako při regulérním experimentu. Výsledek je možná příliš ukecaný, ale je tam všechno.
Teď končím povrchovku šesti židlí, dub, čislý tungový olej.

A teď po zdlouhavém úvodu stručné shrnutí: protože mám rád dřevo (všimli jste si, že se pro dřevo v češtině už vžil paskvilní název "masiv"?) tak se mi líbí i práce a výsledek úpravy tungovým olejem. Ale je to opravdu spíš jen taková zábava. Aniž by se mi stýskalo po dvousložkových polyuretanech, musím být poctivý a prohlásit: pro použití tungovéhé oleje není v dnešní době racionální technický důvod. Přečtěte si, jak to popisuje Flexner. Je to doslova a do písmene přesné.
Tungový olej je nejlepší přírodní polymer na povrchovou úpravu dřeva na Zeměkouli. Bezpochyby. Je základní surovinou pro výrobu kvalitních nátěrových hmot. Je neškodný a mně osobně hezky voní. Ale kdyby měli staří Číňané dnešní polyuretany a olejovo-rozpouštědlové směsi se sikativy, nikdy by nematlali svoje legendární výrobky tungovým olejem. (O fermeži nemluvě, to je vlastně jen taková levná evropská náhražka.)
U mých dubových výrobků je třeba nanést 8 vrstev, než jsem spokojen s výsledkem. Jedna vrstva (ano, Čechové, já vím, že se to stírá :) polymeruje minimálne 10 dní. Ano, teď na mě přijdete se ředidly (pomerančová silice atd.), ale to už budu muset poučovat, a to bych nerad. Nebo až v nějaké drsné diskuzi :)
Víte, co je ale paradox? Mám sen o firmě, která pro snoby dělá echt čistou povrchovku pouze tungovým olejem. Ale nejsem si jistý, jestli v Evropě bude tolik snobů, aby mě uživili :)
Těším se na diskuzi a polemiku. Doufám, že se někdo ozve.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od werdio »

mám kolem sebe hodně snobů a pro pár jsem dělal i zakázky a ujistím tě, že nemaj potuchy co je tung a vůbec je to nezajímá, chtěj aby to bylo trendy, popř. z drahého dřeva a hlavně rychle!!!
Což tung není...hledej zákazníky co maj hodně blízko k přírodě! Hlavně musej mít plno v portmónce, bo produktivita nebude valná :-)
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od truvan »

Rudolfe díky !
tak nějak mi docvakává proč si nechtěl na podlahu tungu :) (čas??)
přidám můj trochu jiný pohled ,když už vidím ten vodopád neg.reakcí : )
máme tady ve hře kupované výrobky a míchanice,
kupované rychle zasychá -namýchané moc neee,
důvod proč to tak je je jasný-sikativ.(imho)
když to dostanou pod kontrolu malíři při míchání svých barev,proč by to nevychytal drevokocůr??
a budu se opakovat poučený zákazník+já míchanice+nebo-sik,
komerce> chem prum.
(ale rozdíl s míchanicí+sik nebude imho tak dramatický ,ale nejsem chemik
a nemám ani elementární znalosti,končím u namíchání v poměru,)
je to imho cesta pro šetřílky a držgrešle jako sem já ;)

třeba ta moje dubová deska stolová(viz.foto tady někde ve výrobcíh)
byl postup takový že sem tam nacpal 1.tung+pom
druý den jenom tung,
za dva dny to ten kamarád odvážel ,(objevil se výpotek-ptal se na to a já mu řek že sem to schválně nechal aby viděl co s tím a následně sem to vytřel do zmizení "výpotku"
dostal lahvičku s olejem+nějaké poučení že kdzž se výpotek objeví musí ho vytřít,a kdzž to po půl roce napustí olejem co ode mne dostal tak to bude na věky(s opakovaným napouštěním) není v tom imho žádná věda, a myslím že kdyby čínani měl dvousl.pu tak bysme si asi žádné staré věci neprohlídli ani náhodou :)
složité si to imho děláme sami(nejen v povrchovkách)
zažil sem hromadu opičáren....vlhčení vzduchu, sušení vzduchu z kompresoru,hlídání teplot jak NH tak vzduchu v lakovně,filtrace...........atd atd
k čemu???? k h....
budu rád když bude hooodně reakci zvláště se těším na negativní,ale potěší mne diskuze spíš plodnější ne výšplechty co předvádím já a v podstatě nic neřeknu :)
Míru zdar
práci čest
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od mari_001 »

Kamarádoj, jsem dělal vestavěnou skříň, lamino a předek masiv ze smrku, šuplíky taky smrk... Na šuplíky jsem dal jen čistej světlicovej... nechal to do ráno a pak jen vytřel hadrem, šuplíky jsou schované za dveřmi tak jsem to nějak neřešil a strašně se pochavalují, že když vezmou ráno šuplík pro ponožky tak berou za dřevo a né za plast:), na dveře jsem dal 10:10:1 tung:svět:terpent. ohřál na 50°vetřel houbičkou... hodinu jsem to nechal, dovytřel hadrem. Přes noc jsem to nechal druhý den jsem to večer odvezl( při montáži jsem si nevčiml žádných skvrn) kamarád je zatím spokojený. Ono se to nezdá ale na tu vestavěnou skřín 2,5m na 3,5m a jen předek je masiv tak by PÚ něco stála. takhle to bylo nula s nulou pošla a kamarád je po půl roce spokojenej. Uvidíme co to bude dělat dál...
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od JanB »

Chcete hodně reakcí, tak přidám svoji, i když s tou negativní moc nemůžu sloužit :-)

Nepřekypuju příliš zkušenostmi, na těch pár skříňkách, co jsem zatím dělal, jsem jich moc nenabral. Rovněž nepatřím mezi ty, kteří budou prosazovat jen "čistě přírodní" prostě jenom proto, že to je "přírodní". Když použiju jednou olej a podruhé lak, tak je to proto, že chci dosáhnout nějakého výsledného efektu, o kterém si myslím, že se k danému kousku hodí. A samozřejmě, že někdo jiný na to může mít odlišný názor a jinou volbu nátěru a je to v pořádku.

Oleje (hlavně lněný) dodají dřevu svůj barevný odstín a zvýrazní kresbu dřeva. To je jeden z důvodů, proč po nich sáhnu - např. smíchám lněný a tungový. Laky to obvykle udělají jen okamžitě po aplikaci, dokud jsou mokré, ale po vyschnutí ten efekt zeslábne. Navíc některé laky časem žloutnou a to se mi už moc nelíbí (třeba na jehličnanech).
No a dalším důvodem pro olej je samozřejmě to, že nedělají na povrchu film. Když ho ale na některém výrobku chci, tak volím lak (obvykle s mořidlem vespod). I když jsem viděl videa na YT, kde postupně nanesli asi 7 vrstev olejového nátěru a bylo lesklé jak vánoční ozdoba - takže asi i tak se dá, i když jsem to dosud nezkoušel.

Když jsem dělal skříňku v historickém stylu, nebo pracovní stoly pro mé děti, tak jsem je stříknul PU lakem. U stolků kvůli odolnosti, u skříňky právě proto, že jsem chtěl vzhled lakovaného nábytku - když se dostanu na prohlídku nějakého zámku, tak vždycky koukám na nábytek a ten je většinou lakovaný, pravděpodobně šelakem. Ale na francouzskou polituru si netroufám, takže lak.

Pochopitelně aplikace laku je mnohem náročnější na vybavení, praxi s pistolí (tady se mám ještě hodně co učit) a pak je tu taky smrad a aerosolová mlha v dílně :(
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od Rudolf »

Tak koukám, že jsem tady rozpoutal obhajobu různých druhů povrchovky. Nemyslel jsem to úplně takhle. Docela chápu někoho, kdo se děsí mirkobů :) a jakýkoli povrch, který není omyvatelný, je "špinavý". (Berte to jako nadsázku pro názornost.)
Já patřím naopak k těm, co si chtějí na dřevo sáhnout (ukradl jsem tenhle termín myslím Pepanovi, nebo někomu, kdo to tady opakovaně používá). Mám problém i s laminem v kuchyňské lince, ale na druhou stranu si pamatuju, jak moje matka každý rok nově vystýlala police ve starém kredenci voskovým papírem. Aby dřevěné police nenasákly a nesmrděly. Holt tohle je těžké.

Tungový olej jsem chtěl hlavně zbavit oparu orientálního tajemství. Největší problém je čas polymerace (ano, Truvane). Olej ve smrkovém dřevě, které si druhý den odvážel kamarád, ještě ani nezačal polymerovat. Vsáknul se do měkkého dřeva a díky tomu nebyl povrch mastný. Ale být to lavice a sedět na ní nevěsta v bílých šatech, asi bys byl terčem vendety, Mari :)
Druhý problém čistého tungového oleje je jeho tvrdost. Je tvrdý jako včelí vosk. A má nectnost, že dělá nápadně bílé vrypy.

Takže:
tungový olej mám velmi rád, když budu mít dost času a "přírodymilovné" zákazníky, budu ho používat. Taky kvůli vlastnímu zdraví, víte, že i nevinný a "zcela přírodní" terpentýn není nic moc? Na stolní desku, po které se nebudou šoupat ostré předměty - super. Ale na podlahu, nezlobte se na mě, to není dobrý nápad. Proto v Tesařině hledám rozhodnutí mezi PNZ a Osmo.
Naposledy upravil(a) Rudolf dne 02 úno 2016, 15:57, celkem upraveno 1 x.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od truvan »

ahoj
trošku sem nepobral "tvrdý jako včelí vosk" imho vč. vosk je spíš měkký,
spíš si myslím že když je (tung)jen napuštěný(pominuly nesmyslnou snahu, mnohonásobnou aplikací o vytvoření filmu,tak zpolymeruje do násobně větší tvrdosti než vč.vosk který imho nepolymeruje(neověřená myšlenka)
s problémem mléčného zbarvení škrábance na dřevu napuštěné tungou sem se ještě nesetkal,s tímto jevem sem se běžně setkával u PUR ůprav ale u oleje nikdy(nikdy sem ale neměl pod rukou upravu tungou do filmu)
Míru zdar
práci čest
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od Tim »

Ahojky ,všeobecně je tu o mně známo , že jsem velký fanda OSMO .přesto mi to nedalo a objednal jsem pár výrobků od PNZ a po zkouškách mohu říct venkovní nátěry tak tam zatím zůstávám u osma ale v interieru pomalu přecházím na pnz osmo oleje barví veškeré dřevo trochu do žluta a to už sice pár zákazníkům vadilo ale vždycky jsem je ukecal ale pnz to nedělá barva dřeva se tolik nemění,u dubu to až tak nevadí ale na smrku je to dost velkej rozdíl osmo a pnz.Navíc se mi líbí pigmentové vosky a pasty od pnz ,velmi jednoducá aplikace a super výsledek.

tim
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od werdio »

Mám to jako Tim,PNZ u mě vede..jen beru na mat povrch Osmo, a vosková pasta PNZ je prostě boží
PS: včelí vosk je samozřejmě mechanicky měký..přidáním dílu karnaubského směs posílí, popř. díl šelaku...
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od Rudolf »

Ježiš já myslel, že ta ironie "tvrdý jako včelí vosk" bude jasná.
Jinak jsem ještě u tungového oleje zapomněl na docela brutální žloutnutí. Na dubu se mi ten odstín líbí, ale u borovice je to taková ta "chatařská zažloutlá". Tedy opět: proti gustu žádnej dišputát :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů