Míchání olejů se sikativy - zkušenosti?

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
HonzaB
Příspěvky: 16
Registrován: 19 kvě 2011, 05:49
Bydliště: jihomoravský kraj

Míchání olejů se sikativy - zkušenosti?

Příspěvek od HonzaB »

Zdravím vespolek.

Měl bych dotaz ohledně používání sikativ do olejů.

Koupil jsem si z Cesty dřeva lněný olej na nátěr smrkové podlahy. Začal jsem s nátěrem zatím jen v místnostech, kde to není tak vidět - záchod a koupelna. Bohužel jsem byl nucen natírat "za chodu" - tedy při plném provozu domu. A chtě nechtě se na podlaze zkrátka vyskytly znatelné skvrny, protože olej nestihl dostatečně vyschnout. Neudělat v koupelně na podlahu během jednoho měsíce, kdy olej tvrdne, ani kapku vody, to zkrátka není reálné.

Teď mě čeká chodba, pokojík a hlavní místnost - kuchyně. A tak po předchozí zkušenosti zvažuji použití sikativ do lněného oleje (viz. např. zde: http://www.kreidezeit.cz/eshop/ochrana- ... iv#50%20ml). Proces schnutí by měl být urychlen.

Chtěl jsem se zeptat, zda s tím někdo nemáte zkušenosti?
Konkrétně by mě zajímalo:
[*] kolik sikativ přimíchat? Dočetl jsem se o intervalu 1-5%. Kolik tedy přesně?
[*] jaká je doba schnutí při X% sikativ?
[*] Zvažuji opět dva nátěry - první zředěný světlicovým olejem, druhý 100% lněný olej. Mám přidat sikativ do obou nátěrů? Nebo jen do jednoho?
[*] Je nějak ovlivněna doba zpracování?
[*] Fakt je potřeba při práci rouška? Je to fakt tak nebezpečná látka?
[*] A co ta informace v technickém listu od Kreidezeit, že se to míchá i do nátěrů, s nimiž se ošetřují hračky? Blábol nebo pravda?

Budu rád za jakékoliv info.

Hezký den všem,
Honza.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Míchání olejů se sikativy - zkušenosti?

Příspěvek od mari_001 »

Asi ti neodpovím konkrétně na tvoje otázky, ale jen napíšu zjakou mám zkušenost s oleji na podlaze. Já jsem koupil Tungovej a na první nátěr jsem ho naředil 10:2 s pomerančovím olejem, zahřál jsem to na 50° a natíral po hodině jsme to rozleštil a druhej den jsem po tom normálně chodil. Tím světlicovím bych to rozhodně neředil, je pravda že je ridší ale také neodolnej takže na podlahu zbytečny? Co že lněný a né tungový ?
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
HonzaV
Příspěvky: 16
Registrován: 10 bře 2014, 09:25

Re: Míchání olejů se sikativy - zkušenosti?

Příspěvek od HonzaV »

Praktické zkušenosti s mícháním sikativ nemám. Ale přírodní lněný olej schne opravdu veeelmi dlouho. Když jsem to zkoušel tak po měsíci to pořád ještě nebylo zaschlé. Aby se urychlilo vysychání (polymerace a oxidace) tak se lněný olej vaří -- vznikne fermež. Dnes se však spíše než vaření používá právě přídavek sikativ. Vaření lněného oleje může skončit slušným požárem a olej při tom taky strašně smrdí. Vařit venku a alespoň dvacet metrů od budovy... Jinak UV záření by mělo urychlovat polymeraci, to ti ale v místnosti moc nepomůže. Jedině, že bys to ozařoval horským sluncem...

Než se patlat se sikativy koupil bych na podlahu už hotovou fermež. Tedy toho oleje nemáš cisternu. Nejlépe ji ještě smíchat s tungovým olejem. Já jsem dal na starou smrkovou podlahu již hotovou směs olejů (nejspíš lněný a tungový) s přimíchaným karnaubským voskem ("tvrdý" vosk) a zatím jsem s tím celkem spokojen.
HonzaB
Příspěvky: 16
Registrován: 19 kvě 2011, 05:49
Bydliště: jihomoravský kraj

Re: Míchání olejů se sikativy - zkušenosti?

Příspěvek od HonzaB »

>> Mari: Ano, to tungovém oleji a zahřívání jsem se zde dočetl. Věřím, že je to po 24hod pochozí jak píšeš. Ale je to i dostatečně vytvrdnuté a odolné proti skvrnám??? ...Jinak já už mám nakoupeno asi 10kg lněného oleje. Koupil jsem ho tehdy z toho důvodu, že je to tradiční olej v našich končinách. (Byť se u nás len už dneska nepěstuje.) ...U světlicového oleje se zde na eshopu píše, že ho lze použít i na podlahy. Proto jsem ho koupil - na zředění prvního nátěru. Ty ale tvrdíš opak, že není dost odolný. Tak kde je pravda?

>> HonzaV: Jo, UV lampu shodou okolností mám, a tak i o této možnosti uvažuju, byť nevím jak dlouho provést expozici. :) ...Ano, o výrobě fermeže vím. Dnes se dělá uměle přidáním právě sikativ. No a vzhledem k tomu, že už na půdě mám 10l lněného oleje, nechce se mi za dalších hodně tisíc korun kupovat něco vhodnějšího, co schne rychleji. Co bych pak dělal s deseti litry oleje?! Čili bych do toho lněného oleje rád přidal sikativa, čímž dostanu fermež, a to mi pak uschne rychleji. Takový mám plán. Jen nevím přesně kolik, zda to nemá nějaké "vedlejší účinky" atd.

Používal zde někdo sikativa do olejů???

Honza.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Míchání olejů se sikativy - zkušenosti?

Příspěvek od werdio »

osobně sikativa nepoužívám resp.nemám zkušenosti, jelikož používám povrchovky na dané potřeby určené..zkus vzorek a uvidíš, co to udělá...dám hlavu na špalek, že ti tady nikdo na beton neřekne jak to dopadne v dané kombinaci..
A jinak, lněný olej na podlahu,která má ustát vodu a pochozí zátěž bez následků je utopie, kor na smrku (pokud by na to byl rok,možná...)
HonzaB
Příspěvky: 16
Registrován: 19 kvě 2011, 05:49
Bydliště: jihomoravský kraj

Re: Míchání olejů se sikativy - zkušenosti?

Příspěvek od HonzaB »

>> Werdio: Ano, vidím to taky tak, že asi nejlepší bude kousek zkusit a podle toho se rozhodnout.

Jinak ohledně použití lněného oleje. Ano, je mi jasné, že jsou odolnější a vhodnější materiály na podlahu. Jenže mé představy jsou zřejmě dost jiné než u většiny lidí. Použil bych asi následující přirovnání: Někdo má rád anglický trávník bez plevele střižený na 3cm, jiný zase divokou přírodní zahradu. A mé představy o podlaze jsou podobné té divoké přírodní zahradě - nemusím mít z podlahy po dobu deseti let super odolné zrcadlo. Naopak bych řekl, že přirozené opotřebení a patina mě láká a líbí se mi. Podlahové fošny mají 32mm, takže nějakých těch mnoho let určitě vydrží. No a když podlahu v koupelně vyměním dříve, tak mi to nevadí. ...Také počítám s pravidelnou obnovou nátěru třeba každé dva roky nebo tak. To mi nevadí.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Míchání olejů se sikativy - zkušenosti?

Příspěvek od werdio »

tak to je jiná.....goodluck :-)
HonzaB
Příspěvky: 16
Registrován: 19 kvě 2011, 05:49
Bydliště: jihomoravský kraj

Re: Míchání olejů se sikativy - zkušenosti?

Příspěvek od HonzaB »

Zdravím vespolek,

nakonec jsem udělal experiment, a tak bych se s Vámi podělil o nějaké první výsledky.

Koupil jsem si sikativ od Kreidezeit. Viz. zde http://www.kreidezeit.cz/eshop/ochrana- ... iv#50%20ml. Informoval jsem se, že oni do svých olejů rovněž dávají sikativ, ale jen do těch výrobků, kde používají pigment. Prý to s pigmentem schne dost pomaleji, a tak tam také dávají 1% sikativu. Prý 1% pro urychlení procesu vytvrzení je dostačující a 2% jsou s jistotou. Jinde jsem se zase dočetl, že by to nemělo být více jak 5%. S ohledem na množství toho lněného oleje, které mám doma, jsem zvolil kolem 2.5%.

Po přilití sikativu do oleje se tento hodně zbarví do tmavě modro-fialova. Trošku jsem zaváhal, zda i podlahu nebudu mít fialovou, ale není čeho se obávat.

Musím konstatovat, že přidání sikativu splnilo očekávání. Ihned po natření nebyl pochopitelně mezi oběma plochama (s a bez sikativu) žádný vizuální rozdíl. Ale již po několika hodinách bylo patrné, že plocha se sikativem "schnula" rychleji. Po 24 hodinách byly obě plochy vizuálně "zaschlé", ale dotykem suchého prstu bylo jasně cítit, jak plocha bez sikativu byla mastná, zatímco plocha se sikativem byla již pěkně suchá. Po 24 hodinách jsem také zkusil první test s mokrým prstem. Bylo okamžitě vidět, jak je plocha se sikativem nesmáčivá (voda se nevpíjí), zatímco do plochy bez sikativu se voda začala ihned "vpíjet". Viz. obrázek 1. Po minutě se voda z plochy bez sikativu zcela vsákla, zatímco u plochy se sikativem to trvalo cca 10 minut. Foto obou skrn po úplném zaschnutí je na obr 2 a obr 3 - modré kroužky. Je krásně vidět, jak skvrna na ploše se sikativem je sotva rozpoznatelná, zatímco skrvna na ploše bez sikativu je hodně viditelná.
Po dvou a třech dnech jsem provedl tentýž experiment s mokrým prstem. Vždy se stejnými výsledky. Po dvou dnech není skrvna na ploše se sikativem již téměř vůbec pozorovatelná. Jinak je tomu ale na ploše bez sikativu. Tam i po třech dnech je skrvna stále hodně patrná. Plocha se sikativem je mnohem méně smáčivá.

Čili výsledek dobrý, sikativ opravdu funguje a značně urychluje tvrdnutí oleje. Na svou podlahu ho určitě použiji. Po dvou dnech budu ještě aplikovat carnabovou voskovou emulzi a povrch pro moje potřeby tak budu považovat za dokončený. Pochopitelně budu počítat s pravidelnou obnovou jak jsem psal výše.

Snad můj experiment bude k užitku i druhým :-)

Zdar a sílu,
Honza.
Přílohy
Obrázek 1 - vodní skvrny 24hod po nátěru před jejich úplným zaschnutím. Je vidět jak je plocha se sikativem mnohem méně smáčivá, zatímco do plochy bez sikativu se už voda vsákla
Obrázek 1 - vodní skvrny 24hod po nátěru před jejich úplným zaschnutím. Je vidět jak je plocha se sikativem mnohem méně smáčivá, zatímco do plochy bez sikativu se už voda vsákla
obr1.JPG (65.54 KiB) Zobrazeno 28572 x
Obrázek 2 - vodní skvrna 24hod po nátěru po jejím zaschnutí - lněný olej se sikativem. Skvrna v kroužku je málo patrná.
Obrázek 2 - vodní skvrna 24hod po nátěru po jejím zaschnutí - lněný olej se sikativem. Skvrna v kroužku je málo patrná.
obr2.JPG (76.67 KiB) Zobrazeno 28572 x
Obrázek 3 - vodní skvrna 24hod po nátěru po jejím zaschnutí - lněný olej bez sikativu.  Skvrna v kroužku je hodně patrná.
Obrázek 3 - vodní skvrna 24hod po nátěru po jejím zaschnutí - lněný olej bez sikativu. Skvrna v kroužku je hodně patrná.
obr3.JPG (94.82 KiB) Zobrazeno 28572 x
HonzaV
Příspěvky: 16
Registrován: 10 bře 2014, 09:25

Re: Míchání olejů se sikativy - zkušenosti?

Příspěvek od HonzaV »

Ahoj,

díky, že ses podělil o výsledky pokusu. Mohlo by se hodit.

Honza.
HonzaB
Příspěvky: 16
Registrován: 19 kvě 2011, 05:49
Bydliště: jihomoravský kraj

Re: Míchání olejů se sikativy - zkušenosti?

Příspěvek od HonzaB »

Zdravím,

tak podlahu jsem před 3mi týdny natřel a zdá se, že již má finální tvrdost.

Dřevo: smrk vybroušený zrnem 80.
1. nátěr: lněný olej, světlicový olej v poměru 1:1, k tomu 2% sikativu, předehřáté cca na 50 stupňů. Nanášení válečkem. Po několika hodinách nebylo téměř co stírat.
2. nátěr aplikován cca po 18hod po prvním. Složení: pouze lněný olej s 2% sikativu. !!! Dle teploty okolního vzduchu je NUTNO přebytečnou vrstvyu oleje do 0.5 až 4hod setřít hadrem. Jinak dojde k "žvejkačkování" a je to pokažené !!! ...U pece jsem stíral cca po půl hodině, zatímco v chladném pokoji až po čtyřech.
3. nátěr cca po 24hod po druhém. Opět po 30min až 4hod setřít přebytečnou vrstvu.
Cca týden od posledního nátěru jsem ještě aplikoval Carnabovou voskovou emulzi, se kterou budu zároveň podlahu v nějakých intervalech udržovat/vytírat.

S povrchem jsem takto spokojen. Je odolný proti běžným skvrnám (víno ani jinak zbarvené agresivnější látky jsem netestoval). Je lehce do žluta, což je patrně více vlivem lněného oleje a nikoliv sikativu, ale neumím posoudit. ...Kdo se do toho pustí podobně jako já, je nutno počítat po dobu 14ti dní s odérem lněného oleje. Opravdu silně "voní" :-) Prvních pár dní po třetím nátěru je potřeba podlahu velmi šetřit a bránit před vodou. Po týdnu už je to zcela v pohodě.

Vřele tedy mohu tuto metodu doporučit zejména těm, kteří nechtějí investovat do drahých olejů, nebo těm, kteří z principu odmítají oleje z exotických rostlin.

Honza
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti