Šelaková politůra

Např. cidliny, smirky, borax...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Martin »

Tleskám!Ještě informaci,jakou barvu šelaku jste použili?
Morčez!
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od krokus »

Krásný velkoformát, Linhof se může jít zahrabat. Budeš s tím fotit? Byla by škoda to mít jen jako dekoračku, takové věci musí žít...
Rosťa
Příspěvky: 7
Registrován: 05 čer 2011, 21:07

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Rosťa »

Martin píše:Tleskám!Ještě informaci,jakou barvu šelaku jste použili?
použil sem rubín
Rosťa
Příspěvky: 7
Registrován: 05 čer 2011, 21:07

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Rosťa »

krokus píše:Krásný velkoformát, Linhof se může jít zahrabat. Budeš s tím fotit? Byla by škoda to mít jen jako dekoračku, takové věci musí žít...
Nó, asi to zůstane jen na okrasu, na focení mám jiný, do tohodle nemám stejně kazetu.
elemer
Příspěvky: 1
Registrován: 10 pro 2011, 08:11

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od elemer »

Ahoj všem,
jsem tu nový a sem rád že jsem našel konečně něco ohledně prácer se šelakem. Já jsem se ho učil u kytyráře Ondry Holoubka a mužu říct že jsem za to rád a jako práce se šelakem patří mezi moje nejoblíbenejší. s toho co jsem tu čet U Zdenka tak to mě moc překvapilo že před nanášením používá sádlo a pak ho vybrousí. To já nedělám já to vybrousím několikrát navlhčím a zas vybrousím a jako první vrstvu nanáším uplně řídký šelak aby se mi plocha zatáhla. Po zaschnutí nanáším další šelak už mím naředěný abych měl nějaku vrstvu na broušení s pomocí olejem. Když to mám vybroušený tak na nějaký propadlinky použiju pemzu, Tu pak vytřu hrdrem a zas nanáším šelak. tak to opakuju několikrát. Nechám to třeby dva dny schnou a pak vybrousím a když se mi to zdá být dobrý tak už jen dělám konečnou vrstvu do lesku pomocí hodně řídkého šelaku a nebo jen už kapkou lihu.
hguitars
Příspěvky: 1
Registrován: 02 dub 2012, 13:29

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od hguitars »

zdenek píše:Ahoj. Jsem tu nový,jmenuji se Zdeněk a mám docela dost zkušeností s používáním šelaku.Pokud bude zájem,mohu sem dát úplný a přesný popis šelakování s vlastním postupem. Šelakovou politůru jsem se naučil u posledního soukromníka v Hradci Králové v osumdesátých létech a používám jí na intarzie a hudební nástroje. Ahoj.
Ahoj, bylo by možné zdělit nějaký kontakt na Zdeňka. Potřeboval bych akutně pomoct s šelakovou politurou!!! Mnohokrát děkuji za info. Pavel
Zipíno
Příspěvky: 8
Registrován: 20 dub 2012, 11:51

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Zipíno »

s toho co jsem tu čet U Zdenka tak to mě moc překvapilo že před nanášením používá sádlo a pak ho vybrousí. To já nedělám já to vybrousím několikrát navlhčím a zas vybrousím a jako první vrstvu nanáším uplně řídký šelak aby se mi plocha zatáhla.
To je velice jednoduché - to sádlo totiž pomáhá zvýraznit barvu a kresbu dřeva! Po zabroušení jsou na něm póry plněny právě tou mletou pemzou. Já jsem si našel starou knihu "Restaurování starožitného nábytku", kterou kdysi za totality vydalo družstvo: Sdružení uměleckých řemesel a tam je návod na politůru asi tak na 8 stran strojopisu. A podle tohoto návodu jsem se jí učil na hlavičkách svých dřevěných dýmek!
Chozsee
Příspěvky: 1
Registrován: 08 lis 2013, 09:22

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Chozsee »

Ahoj Zdenku, jsem tu čerstvě zaregistrovaný člen a rád bych se seznámil s problematikou politůr a šelaku obvzlašť. Nejsem moc zastáncem dopisování, radši bych se přiučil něco v praxi a potom případně doplňoval písemně nějaké detaily. Jsem z Jičína, tak pokud nejsi někde z ruky a budeš ochoten pomoci a poradit, tak budu moc rád. V jednom svém příspěvku uvádíš, že jsi se naučil umění šelaku v HK. Nebyl to pan Bohumil Joo? Děkuji, Pepa
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od zdenek »

Ahoj všichni přátelé dřeva.Po dvou letech absence,kdy se mi převrátil celý život a život mé rodiny jsem opět tady.Bohužel zatím ještě namůžu moc pracovat a tak spíš jenom radou a zkušenostmi,kterých mám za asi čtyřicet let práce celkem dost.Šelak jsem se naučil u pana Oty Koníře,což byl docela pojem v kusovém nábytku v šedesátých a sedmdesátých letech.Sádlo se přea šelakem dává proto,aby se zvýraznila textura,aby se líp ukotvila pemza a prach a taky,aby dřevo tolik nepříjmalo vodu,která je obsažena v politůře a tudíš nechlupatělo.Kdo skusil ví o čem píšu. Zatím ahoj Zdeněk
Čekina
Příspěvky: 1
Registrován: 09 čer 2014, 06:43

Re: Šelaková politůra

Příspěvek od Čekina »

Pane Zdeňku, jsem z Brna. Potřebuji upravit šelakem starý, poškozený ořechový nábytek. Chci se zeptat, jestli by jste se ujal opravy, nebo alespoň ukázal, jak se to správně dělá. Přijeli bychom k Vám na poradu. Děkuji za odpověď. mail: recova.eva@seznam.cz.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů