Kumiko svícen

Zde je prostor pro ukázky vašich prací. Prosím fotografie vkládejte max 530 px široké (72dpi).
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Kumiko svícen

Příspěvek od kiwi »

Jsem si tak jednou brouzdal po internetu a narazil jsem na zajímavou metodu kumiko, která se používá při výrobě japonských shoji. Tak jsem si řekl že to vyzkouším, a spáchal jsem takový svícen. Rám je z dubu spojovanýho na čep a dlab (docela zábava, dlab má rozměr 6x6mm), mřížky jsou z javoru, polepený zezadu takovým poloprůhledným papírem. Povrchová úprava rámu jsou dvě vrstvy hodně řídkýho šelaku po první vrstvě přebroušený jemnou ocelovou vlnou, drhá vrstva je po zaschnutí přeleštěná hadrem. Mřížky jsou bez povrchový úpravy. Rozměr je zhruba 100x100x110mm
Přílohy
kumiko_svicen01.JPG
kumiko_svicen01.JPG (89.59 KiB) Zobrazeno 21913 x
kumiko_svicen02.JPG
kumiko_svicen02.JPG (100.32 KiB) Zobrazeno 21913 x
kumiko_svicen03.JPG
kumiko_svicen03.JPG (94.04 KiB) Zobrazeno 21913 x
kumiko_svicen04.JPG
kumiko_svicen04.JPG (98.4 KiB) Zobrazeno 21913 x
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Kumiko svícen

Příspěvek od werdio »

krásný, fakt! To si taky spíchnu :-) ale asi zjednoduším tu okrasnou "vitráž" :-D
To je nějaký rýžový papír, bo co???
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Kumiko svícen

Příspěvek od JanB »

Pěkný, moc se mi to líbí. Musela to být spousta úhlů na těch mřížkách, co? :-)
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Kumiko svícen

Příspěvek od Tim »

jo tak to je super, sám se chystám na podobný ale jenom rám s výplní už nějaký pátek ale mám moc aktivit a den má jenom 24 hod.
moc pěkný
chválím
tim
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Kumiko svícen

Příspěvek od kiwi »

díky,
přemejšlel jsem kde vezmu nějaký papír a nechtělo se mi kupovat celou roli papíru na shoji, obyčejný pauzák se mě moc nelíbil. No a pak náhodou při listování starým fotoalbem padlo oko na ten papír který odděluje stránky. Sice na něm je vzorek s nějakou pavučinou a pavoučkama, ale není to vůbec vidět.

Je to fakt samý úhel, ale vlastně se tam opakujou úhly 45°, 22.5°,30°, takže jsem si vyrobil takový tři jednoduchý přípravky a hoblíkem jsem úhly vyhobloval. Nejhorší byly asi rozpěrky který se musely napříč naříznout co nejtenčí pilkou, ale nesměj se přeříznout úplně, musí zůstat vrstva dřeva tenká jako papír a pak to ohnout jako v pantu. Než jsem to dostal do ruky tak jsem jich pár přeříz. Trochu byl problém s pilkou protože nejenčí pilka co mám je dozuki a ta má tloušťku 0,3mm nakonec jsem v modelářský prodejně koupil pilku Zona , hodně jemná 52zubů na palec a tloušťka 0,2mm a tou to šlo skvěle.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Kumiko svícen

Příspěvek od JanB »

Pilky Zona používám rád, mám asi čtyři, i když ta nejstarší už skoro nemá zuby. Jsou skutečně super fajnové :-)
Ale nějak jsem neporozuměl těm rozpěrkám a proč se nesmí doříznout. Tím myslíš těch osum spojů na každé straně, co jsou "uvnitř" mřížky a vždy se tam schází tři hranolky dohromady?
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Kumiko svícen

Příspěvek od kiwi »

Přesně tak z toho popisu to není tak zřejmý, tady je jedna fotka z webu Fine Woodworking a tam je to dobře vidět.
Přílohy
IMG_1669.jpg
IMG_1669.jpg (121.91 KiB) Zobrazeno 21810 x
Juraj
Příspěvky: 86
Registrován: 17 pro 2014, 12:27

Re: Kumiko svícen

Příspěvek od Juraj »

Smekám. Na toto by som nervy nemal. :) Krásna práca!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kumiko svícen

Příspěvek od Petr »

Ahoj Chlapci,
tak se taky pochlubte kdo z vás se nakonec dostal k tomu si kumiko vyzkoušet?
Blíží se vánoce a tak jsem udělal pár podložek pod hrnek jako dárek. Je to z amerického ořechu
a ještě mám nachystané lišty z třešně lesní a javoru, tak zkusím něco nakombinovat.
Vyrobil jsem si jednoduché úhlové přípravky z MDF a s japoncem to jde jedna radost.
Jenom kdyby to nebyly tak mrňavé dílky. Příprava je celkem zdlouhavá, skládání je potom už sranda.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Kumiko svícen

Příspěvek od kiwi »

No ty jsi se rozjel. Moc pěkná práce. Souhlasím že příprava je trochu opruz , ale skládání při kterým to roste před očima to vynahradí. Japonci mají na výrobu dílků takový šikovný hoblíky, kterýma nejen vyhoblujou úhel ale zároveň ten dílek i odříznou.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů