Konferenčák z dubu

Zde je prostor pro ukázky vašich prací. Prosím fotografie vkládejte max 530 px široké (72dpi).
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Konferenčák z dubu

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

udělal jsem stolek.
WP_20151223_007_540px.jpg
WP_20151223_007_540px.jpg (74.63 KiB) Zobrazeno 15269 x
Honza
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Konferenčák z dubu

Příspěvek od Tim »

ahojky ,

tak to máš hodně dobrý je vidět,že jsi měl čas si s tím pohrát,pěkný detaily hran ,dub se zrcátky i podledově příjemný.
dej sem taky nějaký popis z výroby

tim
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Konferenčák z dubu

Příspěvek od Pepan »

Tohle je hodně populární konstrukce.
Naposledy upravil(a) Pepan dne 12 led 2016, 17:43, celkem upraveno 1 x.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Konferenčák z dubu

Příspěvek od Hans »

Díky. Asi bys byl Time ale překvapenej, že moc času na to zrovna nebylo, do dílny se dostanu jen na pár hodin v týdnu. Ale samozřejmě, příště bych to dal rychlejc. Ostatně už mam objednávku na další kus, akorát že ten sodovanej (viz. vzorky co jsem onehdy ukazoval).

Hrany byly opruz, protože jsem neměl dostatečně malou frézu a nebyl čas kupovat, takže hoblík, dláto a šmirgl. Ale s židákama jsem si dal práci, to zas jo, byla by škoda je schovávat. Celkově jsem kupoval dřevo tak, aby bylo z jedné části konkrétního stromu, v tomto případě ze spodku oddenku, protože zpočátku nebylo jasné zda se bude sodovat nebo ne, tak abych měl zhruba stejnou koncentraci taninu.

Horní deska je pro odlehčení zespodu vybraná. To jsem řešil vyřezáním lamel střední části stolku před klížením. Aby mi to při lepení neujíždělo, nechal jsem to nedoříznutý a řeznou spáru použil jako vedení. Podélnej zanořenej řez jsem udělal malou hvezdicí na spodní frézce. Celé vybrání jsem odřízl až z hotové slepené střední části.
WP_20151031_001_small.jpg
WP_20151031_001_small.jpg (158.17 KiB) Zobrazeno 15236 x
Napojení nohou je na dvojitý čepy a jen v podélným směru:
WP_20151222_008_small.jpg
WP_20151222_008_small.jpg (67.77 KiB) Zobrazeno 15236 x
WP_20151222_010_small.jpg
WP_20151222_010_small.jpg (68.87 KiB) Zobrazeno 15236 x
Čepy jsou sekaný na spodní frézce, hrany sražený jednak pro přebytečný lepidlo a jednak abych nemusel dočišťovat dno dlabu z ostrohranky. Nedoseknutý dřevo mezi čepama je tam proto, že jsem nechtěl riskovat vyštípnutí pohledové plochy (přestože byla vlákna podepřena).

Jak je na fotce možná vidět, povrchovku jsem dělal ještě před skládáním, aby se mi neslepily a pak nepopraskaly spáry. Jinak OSMO tvrdovosk mat, dvě vrstvy. Protože jsem byl omezen množstvím dřeva z toho jednoho špalku, musel jsem použít i kus běli, což odnesla spodní deska ze spodní strany a uprostřed horní plochy. Takže ještě nejdřív impregnováno Lignofix-I.

Horní i spodní deska jsou dělány nejdřív jako středová část a pak přiklížený boční 8 cm šířky. To proto aby se mi to lepší sekalo. Navíc středová část má 40 cm, což je maximum mojeho protahu.

Pepane, konstrukční návod nemam, ale v podstatě mi přijde zbytečný - rozměry podle chuti a čepy jsou po pětinách šířky dílce. Jinak ano, asi je to teď populární, ale velmi často to vídám s lubama. Tohle provedení luby nemá, resp. jen jakoby ty podélné. Takže je vidět čelní dřevo, což bylo také záměrem.

Jo, takhle vypadá ta horní deska zespodu:
WP_20151222_002_small.jpg
WP_20151222_002_small.jpg (75.16 KiB) Zobrazeno 15236 x
Abych nezapomněl - děkuju mari_001 za to že mě přesvědčil na ty dvojitý čepy. Přemýšlel jsem o jednoduchých a to sice na modul lamel (čep 4 cm, stěny kolem 2 cm), ale takhle je to jistější.

Honza
Brehowicz
Příspěvky: 22
Registrován: 30 zář 2015, 21:45

Re: Konferenčák z dubu

Příspěvek od Brehowicz »

Ju tendle je moc pěkny,přesně na mou notu.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Konferenčák z dubu

Příspěvek od truvan »

Pěkný,ale s tím taninem jsem to nepobral nevím nic o tom že by v dubu byl tanin,řád se poučím i o sodování,taky netuší o čem je řeč:)dík
Míru zdar
práci čest
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Konferenčák z dubu

Příspěvek od Hans »

Tanin je tříslovina, je to ta látka která způsobuje v dubu tmavnutí při styku se čpavkovými parami, sodou nebo jinou příslušnou chemikálií. Já soduju, protože mi to přijde jednodušší než čpavkování a výsledek je stejnej. Psal jsem o tom ve vedlejším vláknu, to jsou ty vzorky. Tohohle taninu je v každým stromě i v každý části stromu různý množství, nejvíc ho je údajně blízko pařezu. naopak v běli je ho zanedbatelný množství, proto ty nečekané kontrasty. Tolik moudrost starých knížek.

Jinak se to prý dá sjednotit taninovým roztokem. Taky tu o tom onehdy někdo psal. Ale s tim nemám zkušenost.

Honza
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Konferenčák z dubu

Příspěvek od Tim »

Jo tak je vidět ,že jsi si s tím hodně vyhrál a použil jsi tam spoustu věcí ,které když vezmu z mého pohledu by mi asi nikdo nezaplatil.Ale potrénoval jsi si všechny možný finty a hodně jsi prohnal i mozkovnu.V tom je mezi náma /myslím těma co se tím živíme a těma co to mají jako hoby/ velkej rozdíl jak se na danou věc koukáme.Určitě nemám nic proti tomu jak jsi to dělal ,ale při tomhle postupu by to nebylo na uživení.
Celkový výsledek ti ale chválím finále je pěkný.

Tim
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Konferenčák z dubu

Příspěvek od truvan »

Nechci ti brát iluze,trošku o tom něco vím,ale tanin v dubu není ani kousek,neměl bys nám tady motat hlavy ,ke konstrukci a zvolené technologií se radši nevyjadřuji. Jinak ale stolek pěknej,a myslím že to dalo dost práce,takže smekám klobouk.
Mám hodně podobný názor jako Tím,ale nejsem zas takový diplomat a tak kulantně bych to určitě nenapsal:)
Míru zdar
práci čest
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Konferenčák z dubu

Příspěvek od truvan »

ahoj s tím taninem mi to nedalo spát,tak sem trošku zaguglil ,
já znám tanin jako kyselinu gallovou,jako produkt který se dá koupit v práškové formě a používá se v mnoha oborech,dub má třísloviny,ale tanin (kyselinu galovou)má imho pouze v kůře
ale zjistil sem že se jím všeobecně říká taky Taniny,(tříslovinám)takže jestliže se tě můj příser dotkl,tak se Ti hluboce omlouvám. ;)
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 hostů