soustružnická dláta

Vše co se týká soustružení dřeva.
Odpovědět
jir
Příspěvky: 1
Registrován: 13 lis 2014, 14:29

soustružnická dláta

Příspěvek od jir »

jsem mírně pokročilý a používám koupená dláta sada cca 700,- kč a doma vybroušené pilníky a doma udělané držáky na "radeko" plátky. poraďte jaké dostupné nářadí používat. jir

v příloze je to co se mi povedlo, ale příloha je velká
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: soustružnická dláta

Příspěvek od mari_001 »

Mrkni na http://www.rezbarstvo.sk/diskusia/viewforum.php?f=4 a ptej na gurt dělá super dláta za super peníze ;) sem tam chodí i sem
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
gurt
Příspěvky: 41
Registrován: 31 kvě 2011, 21:37
Bydliště: u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: soustružnická dláta

Příspěvek od gurt »

no super vercajk, je ten s kterým víme robit a není to o ceně (cena je nějaké marketingové vyjádření, ale určitě né jeho hodnoty)
pilníky jsou fajn, jen je potřeba dát pozor u novějších pilníků (poválce vyrobených), neboť jsou dnes pilníky i rašple tvrzeny tzv. cementováním, což je povrchové nasycení uhlíkem a zakalením do hloubky kolem 0,7mm, takže jak se to odbrousí, je to měkota.
RADECO-polotovary jsou bezva a dá se z toho nadělat ledasco, včetně speciálek. Jen se toho člověk nesmí bát :o
poslední varianta je si koupit vercajk hotový ;)

Donedávna se u nás nedalo pořádně nic sehnat teď už to je lepší, ale ceny jsou zápaďácke. Ty sady za 700kč bych zakázal, oproti tomu sady 6 - 8ks z tzv. HSS (jestli to skutečně je rychlořezná ocel nikdo neví) jsou použitelné, ale pro dobrou použitelnost, je dobré si jich poupravovat, tedy využít je jako pokročilé polotovary.
Občad mají Kirschner struhy v nějakých HORNBACH, ale ani jsem je neměl pořádně možnost vyzkoušet, a za ty peníze jsou i drahé.
NAREX vyšel před pár roky s řadou PROFI LINE HSS, kde mohu vřele doporučit ten hrubovací, ale jinak jsou některé dost drahé a hlavně jsou některé technologicky fakt nezvládnuté a kdyby to aspoň nemělo vliv na funkci nástroje, ale ...
Takže se vrátím co jsem už psal, nejlepší je si to vyrobit podle vlastních představ sám.. (tím se nikeho nesnažím rozzuřit, ale povzbudit k vlastní tvorbě - člověk dost věcí pochopí a vede to k hlubšímu poznání práce)

mnoho síly!

vše dobré
gurt:)
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: soustružnická dláta

Příspěvek od Vasil »

Nejlepší je si to vyrobit podle vlastních představ sám.. (tím se nikoho nesnažím rozzuřit, ale povzbudit k vlastní tvorbě - člověk dost věcí pochopí a vede to k hlubšímu poznání práce).To je citace vyjádření Gurta.Má pravdu.V současné době se dá koupit kde co, ale někdy draze.Za našich mladých let, když to člověk chtěl, tak si to musel udělat.Já jsem měl to štěstí, že jsem narazil na starého koláře, který prodával soustruh na nožní pohon.K tomu jsem dostal 6 nožů,pět si dělal sám a pocházeli z materiálu z I.republiky.Což bylo znát, nemusel jsem je tak často brousit.Chvíli jsem na něm dělal, ale pak jsem soustruh předělal na elektrický pohon a přidělal univerzálku, abych mohl dělat nádoby a nejen povrchy.V té době se na trhu objevily první soustružnická dláta-radeko.Byly jako přídavek k dalšímu zařízení na opracování dřeva. Protože jsem chtěl dělat nádoby, tak jsem zkoušel různé tvary nožů.Až jsem zakotvil u tvaru lžičky.Prvně jsem je tvaroval ve výhni za pomoci kuličkového ložiska, abych docílil tvar lžičky.Pak jsem to kalil.Nějáký čas to vydrželo, ale častým používáním se opotřebovával.Tak jsem měl tři.Když jsem si udělal svářečku-usměrňovač, tak jsem potom na kraje tvaru navařil tvrdokov a to už bylo jiné kafe.S přibývajícími zkušenostmi, to zas chtělo další tvarové nože a tak jsem navařoval radeko na jőkl či kulatinu.Velké kusy dobré, ale ty menší při zadrnčení nože se ulomily.Tak jsem vymyslel ty malé kousky udělat na výměný způsob, což se velmi osvědčilo.
Pak jsem měl možnost ve výprodeji koupit soustružnická dláta s modrým koncem, ale byl to nevalný materiál.Tak jsem z nich udělal spíš tvary na úzské zápichy.Před děláním jsem všechno nabrousil, abych se v průběhu soustružení nemusel zdržovat broušením.Poslední fotka ukazuje kousky radeka, které jsem využíval na výměný způsob.Pokud by měl někdo zájem, napiš SZ.
http://josef49.rajce.idnes.cz/Soustruznicka_dlata/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů