soustružení

Vše co se týká soustružení dřeva.
Odpovědět
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: soustružení

Příspěvek od Vasil »

Podívej se na
http://www.hledejceny.cz/?s=soustruh+na+drevo
takový malý nemá cenu. Malá točná délka a slabý průměr. Jakmile začneš soustružit, tak Ti to začne jít a budeš chtít dělat další věci...... . Podívej se na celou řadu soustruhů na dřevo a vyber už solidní. Když jsem začínal se soustružením, tak jsem stejně uvažoval. To jsou ty začátky. Až Ti hezky dřevo zavoní při soustružení a uděláš pár drobných věcí, pak uvidíš co dál a budeš vědět co chceš.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: soustružení

Příspěvek od Hans »

Záleží na vkusu, ale já osobně si myslím, že největší radost je ze soustružení misek. A na tom malym soustružíku se utočí sotva slánka. Hodně se začíná na soustruhu DOS 350, to je takovej plechovej prevít s jeklovým ložem. Neni to žádná špička, ale bývá na bazoši za pár tisíc a je s ním spousta legrace.

A hlavně - nezapomeň věnovat pozornost slušným struhům a broušení. Pokud to pomineš, budeš mít škaredej povrch a otráví Tě to, případně budeš brousit jak mourovatej. Anebo s tim všim ještě chvíli počkej a stav se na některym ze soustružnických srazů, myslim že nejbližší je na jaře. Tam si to můžeš všechno osahat a natahat spoustu rozumů.

Honza
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: soustružení

Příspěvek od Vasil »

Na tomoto bloku "soustružení dřeva" se podívej na moje příspěvky
Jak soustružím nádoby, Soustružnická dláta a Broušení soustružnických dlát.
Aspoň si trochu uděláš představu co to obnáší, protože když chceš udělat kvalitní povrch, tak musíš pořádně nabrousit dláta. Pokud budeš něco potřebovat se zeptat, klidně se ozvi.Ahoj Vasil.
Jardakuc
Příspěvky: 3
Registrován: 03 úno 2018, 17:26

Re: soustružení

Příspěvek od Jardakuc »

Zdravím, jsem tu nový a rád bych se k vám přidal. Ať už tady na fóru, tak jako soustružník dřeva. Delší dobu po tom pokukuji. Stále pracuji s kovem, i soustruh mám, ale láká mě pracovat s něčím čistým a voňavějším :-) Rád bych zkusil nějaké misky. Zaujal mě soustruh Holzmann D 460 FXL, sice nejspíš Čína ale pro hobby soustružení by to mohlo stačit. Dobrá volba? Má smysl měřič otáček? Plynulá regulace? Rád bych také věděl, jaký je rozdíl mezi stroji Holzmann a Holzstar. Ať už právě soustruhy, tak pily a brusky... Je mi jasné že mě čeká dokoupit hromada příslušenství. Sklíčidlo (univerzála), soustružnická dláta, lícní deska, otočný hrot mám, sklíčidlo na vrtáky mám. Na něco důležitého jsem zapomněl? Mám zámečnickou dílnu, takže bruska také je. Měříte třeba vlhkost dřeva? Díky za odpovědi a rady.
kreng
Příspěvky: 14
Registrován: 29 led 2018, 06:44

Re: soustružení

Příspěvek od kreng »

Skús Rezbarstvo.sk tam je to dopodrobna rozpísané,alebo na Facebooku https://www.facebook.com/groups/1906819 ... oup_header
tam sa akurát preberal ten sústruh aj príslušenstvo.Je tam odkaz aj na zakúpenie toho sústruhu a aj príslušenstva.Je to super partia ľudí,ktorý radi pomôžu.
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: soustružení

Příspěvek od Vasil »

Pro Jardakuc

Máš zprávu na SZ.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: soustružení

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

vítej na fóru. Ten soustruh od Holzmanna je velice drobnej, záleží co chceš soustružit. Bude spíš na drobnosti, váží jen 33 kg, to je dost málo. Jestli chceš točit misky, brzo narazíš na limity toho stroje. Já vím, jsou lidi co na tom utočí neuvěřitelný věci, ale pokud to umíš s kovem a máš strojnický znalosti, doporučil bych jít radši cestou něčeho staršího a solidnějšího, co si případně vyladíš. Jednou jsem na jednom srazu na vlastní oči viděl jak se na nějakym takovymhle drobkovi ulomila opěrka... možná náhoda, možná mizernej materiál, těžko říct.

Jak uvádí kreng, odkaz na rezbarstvo.sk je dobrej, je tam na začátku rozcestník a velká sekce věnovaná soustružení. Bývají i srazy, jsou dobrý v tom, že tam potkáš mnoho různých lidí s různými možnostmi a přístupy. Většinou tam bývá k vidění i nějakej takovej malej soustružík co na něj odkazuješ - aspoň by sis ho ozkoušel.

Na misky vlhkost dřeva měřit nemusíš, většinou odhadneš jak to s ním je. Buď máš mokrý, to pak miusíš utočit předrobek s tlustýma stěnama, pak to nechat zvolna doschnout, třeba i pár let podle velikosti, no a pak to dotočit nahotovo. Nebo to děláš ze sušenýho a pak není co řešit - jenomže sušený koupíš většinou jen ve fošnách, což přináší omezení stran velikosti misky. Samozřejmě se taky stane, že to neodhadneš a to co sis myslel že točíš ze suchýho Ti pak po opracování ještě seschne a udělá se z toho ovál. Ale to už patří k věci. Každej to dělá trochu jinak, každej má svoje postupy. Na soustružení moc žádný "předpisy" nejsou, každej si časem najde svůj způsob. Nejen postup, ale i nábrus, způsoby úběru atd.

Hans
Jardakuc
Příspěvky: 3
Registrován: 03 úno 2018, 17:26

Re: soustružení

Příspěvek od Jardakuc »

Děkuji, i jinde mě od toho prcka odrazují. Nechám to ještě projít hlavou a pokoukám na různé mašiny i přímo v akci.
Vasil
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2015, 17:19
Bydliště: u Svitav

Re: soustružení

Příspěvek od Vasil »

1.Jardokuc, ty chceš soustružit dřevo ve velkém ?
2. Nebo jen tak pro svoje potěšení ?
Ptám se proto, že soustruh máš i když na kov, tak proč jej nevyužiješ? Je pravda, že piliny vysuší pojezdovou dráhu suportu,tak ji stačí namazat. Do nožové hlavy upevnit pravítko a jsi na tom stejně jako u soustruhu na dřevo.Otáčky máš taky přes dva tisíce.Navíc máš větší možnosti než na soustruhu na dřevo. To jen taková drobná rada.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: soustružení

Příspěvek od Hans »

Jardakuc: V květnu bude soustružnickej sraz v Kloboukách u Brna, tak se stav jestli to nemáš daleko, potkáš tam hromadu lidí co Ti k tomu budou mít co říct. Viz. rezbarstvo.sk.

Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti