Hoblik Hira Kanna

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Ahoj kolegove,
tak jsem dneska zprovoznil muj novy hoblik kana. Ten co jsem reklamoval jsem poslal zpet, oni me poslali penize na ucet, ale kdyz jsem jim vysvetlil v cem byl problem, tak me poslali novy - pri nejlepsi ze skladu. ;) ( s novym postovnym :evil: )
Slo to celkem v pohode. Nejhorsi bylo asi srovnani zadni vydute casti zelizka a srovnani klopny, protoze to bylo krive jako pr..e. :roll: Packy na klopne jsem musel skoro narovnat, abych to dostal 0,5mm od britu zelizka.
Na zapasovani jsem pouzil mekkou tuzku na znaceni a dlatko. Posledniho pul centimetru musim fest zaklepat kladivkem, ale pocitam, ze to casem povoli.
Plaz jsme srovnal na skle papirem 120, 220 s nasazenym zelizkem (1mm schovanym) vydute jsem vyskrabal cidlinou.
Kdyz jsem seridil zelizko palickou, a zkusil hoblovat - to byla teprve ta prava terapie :mrgreen:
Necekal jsem ze to na poprve bude tak super. Povrch jako vylesteny.
Matine musim se ti pochlubit, kdyz jsem videl tu fotku jak meris ty hobliny. Me se povedlo na poprve cca 0,015mm :P :mrgreen: :ugeek: Fotky jako dukaz:
Obrázek
Obrázek
Meril jsme mikrometrem pripevnenym magnetickym stojanem na hoblovce a s merkou vynulovanou na sklenene podlozce, pak jsem vkladal hobliny a meril. ;)
Obrázek
Obrázek
No mam radost jak maly kluk - co vam mam povidat! :D
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Martin »

Jo,jo já neříkám ani tak,ani tak ,ale na má slova dojde.Zapomeňte na brusku a výsledek se dostaví!Jenom chudák ten zákazník ,neznalec,který obdrží ten původní hoblík.Japonský národní rekord je 0,0001 :oops: .
Morčez!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Ahoj kolegove,
tak me dneska postou z anglie prisel muj novy "stary" hoblik. Ktery jsem koupil na e-bay. za cca 900,-kc. Mel jsem strach jestli nebude treba zub na ostri, ale nastesti je zelezo jenom malinko povrchove rezave, ale to spravy ocelova vlna a zbytek brusny kamen. Uz se nemuzu dockat, az ho dam dohromady. Porad premyslim, jestli hoblik pouzivat tak jak je, nebo jestli si vyrobit nove telo ve stylu krenov. V zadni casti je "dai" praskle ale na "funkci to nebude mit vliv" :lol: Je to opravdu pekny kousek. Docela rad bych se o nem dozvedel vic, asi zkusim poslat dotaz na japonske blogy jestli by me nekdo nemohl rict neco o tom zeleze, podle mnozstvi znacek to vypada moooc zajimave. ;) Co myslite vy? Ten clovek co me ho prodal o nem nic nevedel, dokonce bylo zelizko zasunute obracene. :lol:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Martin »

Teda skoro bych hádal spíš na číňana.Alespoň v takenaka muzeu nic takového nemají :(
http://www.dougukan.jp/en/modules/tinyd ... .php?id=21
Morčez!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

No Martine fakt si nejsem jisty, rucky jsou typicke spis pro cinany, ale telo hobliku je tipicky japonske z cerveneho dubu. A ten nejvetsi napis me v prekladaci na googlu vyhodil v japonstine vyraz "kniha" a v cinstine a vetnamstine to nic nenaslo. Tak uvidim co me odpovi kovari z japonska uz jsem jednomu napsal o preklad.
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Tak me dneska odepsal jeden kovar z japonska, ze je tam napsane "vyrobeno v Japonsku pro agenturu v Thaiwanu" - nebo neco v tom smyslu. Poslal jsem mu lepsi fotky tak snad rozlusti vic.
Dneska jsem ho asi 3 hod. brousil, ostri bylo zbrousene do kulata tak jsem to musel dlouho srovnavat ale povedlo se - mam z toho pekny puchyr na palcu. :mrgreen: :mrgreen:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Martin »

Vidím zcela zjevné pozůstatky zlacení v nápisech :o .Palec nepalec zbruska vypadá dost dobře.Jestli je to vyrobené v japonsku pro thaiwan tak to vysvětluje ten hybridní tvar(matroš japonský,tvar PRC)
Morčez!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Petr »

Clovece, to zlaceni me ani nenapadlo, myslel jsem ze jsou to zbytky rzi, ale na tech detailech to opravdu vypada jako zlaceni. Budu to muset prostudovat pod lupou. Jeste jsem s nim nehobloval, nestihl jsem dat doporadku dai. - je uz trosku opotrebovane a tak ho musim taky opravit. Ale uz pri brouseni bylo videt, ze to zelezo je kvalita, Jeste porad to neni dokonale (budu muset poridit jemnejsi kamen aspon 8000 nebo 10000) ale i tak holilo chlupy jako britva. Fakt mam z toho radost. :D
ピーター 大工
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Martin »

Taková zdrobnělina :lol:
Obrázek

Obrázek
Délka 55 mm.
Morčez!
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Hoblik Hira Kanna

Příspěvek od Martin »

No vypadá to trošku americky,takové dva příspěvky za sebou,ale toho macka jsem fakt pořeboval předělat.O víkendu jsme byli na návštěvě v Merbolticích a Honza byl tak velehodný a podaroval mě takovým krásným kusem trnovníku:
Obrázek
Takže jsem si na něm rozměřil nový macek v japonském stylu
Obrázek
Vašík se na mě nemohl koukat,jak jsem nešikovný a musel mi to ukázat,jak se tou pilou řeže
Obrázek
Další postup podle obrázku:
Obrázek
Nejdřív svislice v místě hrany železa(vzal jsem poměr z mé hira kanny 1:2,6)
Pak 1. v požadovaném úhlu,k ní přiložit železo,vzadu obtáhnout a vznikne 2.
Na želízko dát klopnu,přiložit klínek a udělat 3.(klínek má poměr 1:5)
Na 2. přiložit pravoúhlý trojúhelník a udělat 4. Tyhle dvě čáry mají společný vrchol na spodní hraně
plazu.Proč je to zrovna takhle pochopí každý ,jen co se bude pokoušet dodlábnout ten roh pravoúhle nabroušeným dlátem ;)
Všechno přenést úhelníkem na horní a spodní stranu.
Obrázek
Vyznačit šířku želízka nahoře i dole.
Vyvrtat díru pro šteft než začneme dlabat :!: .Nejlépe rozměřit na obou bocích a sejít se s vrtáním uprostřed.
Obrázek
Přiznám se,že se mi to nechtělo všechno sekat ručně,tak jsem si pomohl odvrtáním přebytečného
materiálu
Obrázek
Tak už to želízko tím trochu projde
Obrázek
Jako v japonsku(vídeňské železo,české ruce)
Obrázek
Jako v noci na obloze,Velký a Malý vůz:
Obrázek
Morčez!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů