Dřevo na zahradě: modřín, vrba, jasan - použití?

Duše dřeva a výrobků, používání vlastností druhů dřev.
Odpovědět
adam.schrofel
Příspěvky: 16
Registrován: 04 čer 2013, 12:48

Dřevo na zahradě: modřín, vrba, jasan - použití?

Příspěvek od adam.schrofel »

Ahoj, chtěl bych se zeptat na veše zkušenosti se dřevem, které se mi ve velkém vyskytuje na zahradě (spíše lesíku).

1) Máme obří vrby (ty s kočičkama), jedna z nich právě spadla. Zajímalo by mě, jestli je možné vrbové dřevo používat například na soustružení misek a s jakými vlastnostmi bych měl počítat.

2) Jasany jakožto náletové dřeviny kosím po desítkách a některé s nich jsou už docela odrostlé (12 cm v průměru). Chci se zeptat, jestli už se z takto malých kmínků dají například dělat násady. Jednalo by se asi vždy o kus, který by se bral přímo z prostředka, nevím, jaké má dřevo vlastnosti, jak dále pracuje apod.

3) Máme k dispozici suché i živé modříny a rád bych je využil (mimo jiných) na výrobu trámů a další výrobky truhlářského charakteru (deska stolu), laminace apod. Četl jsem, že je modřín výborný pro venkovní použití a nehnije. Má i nějaké stinné stránky, nepříjemné vlastnosti apod.? Je nějaký důvod, proč nepoužít soušky pro další zpracování, pokud nejsou totálně rozpraskané?

Díky moc za postřehy a odpovědi!
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevo na zahradě: modřín, vrba, jasan - použití?

Příspěvek od Roman »

Čauky.Jestli máš jasan 10-15cm tak ten se dá použít na nějakou dětskou houpačku,sestavu,pergolu.Soušky se dají použít na tesařské řezivo,to ničemu nevadí akorát je to horší na tesařské spoje.
prdola
Příspěvky: 28
Registrován: 09 led 2011, 12:45
Bydliště: přerov - vidlákov

Re: Dřevo na zahradě: modřín, vrba, jasan - použití?

Příspěvek od prdola »

ty násady budou dobré, protože náletový jasan roste poměrně rychle a má větší podíl pevnějšího jarního dřeva, čím širší léta tím lepší,srovnej s běžným dřevem.vrbu jívu lze použít i na řezbu pokud je mokrá je to lepší ,jinak je při broušení dost chlupatá :lol:
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Dřevo na zahradě: modřín, vrba, jasan - použití?

Příspěvek od mari_001 »

1) Vrba jíva je dost podobná topolovému dřevu a jak už bylo zmíněno tak i stejně chlupatí, je roztroušeně porovitá tak se v porech neusazují kousky jídla, takže kuchyňská prkénka, misky a já jsem z ní ve škole dělal domů vál na těsto:)

2)s prďolou nesouhlasím, násady mě ještě učil děda, nejlépe je dělat z jasanu a to z krajiny a vlákna postavit proti směru ohýbání, tím že rychle roste tak je tam velký poměr jarního dřeva které je měkčí a pružnější, takže by násada dost pružila a u lopaty by to nebylo úplně příjemné. Ale zkusit to můžeš zato nic nedáš ;) Jeden pán tady dělal násady z kořenů a z větví a fungovalo to na jedničku, ale spíš bych volil slabší kmen aby jsi dodržel blánu takže vybrat kmen už s takovej aby byl přímo na násadu a bude to mít pevnost, na táboře jsme to nechávali i v kůře , jen to musíš nechat proschnout.

3) Co vím tak soušky se na nosné trámy neměli používat, a to z důvody umrtí stromu a nejde dokázat proč umřel, může mít nějakou skrytou vadu, ale to mi říkaly starý tesaři. Jinak modřín je super, ale jako vše má své zápory a to že se kroutí více jak jiné dřevo, musí proto bejt dodržená rovnoletost, strejda mi vyprávěl jak dovezl fošny truhlářoj na výrobu oken a ten mu jich 3/4 vrátil že z toho okna dělat nebude že by se mu zkroutily(ale to je 60let zpátky), hodně se štípe a ma dlouhé třísky, které se rády zapichujou do rukou.

Snad to pomůže;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti