Překládaný trámový strop

Dřevo, hlína, sláma, konopí a další přírodní materiály používané v přírodní architektuře. Rady, stavby a ruce k dílu.
Odpovědět
ojkos
Příspěvky: 27
Registrován: 31 bře 2013, 15:44

Překládaný trámový strop

Příspěvek od ojkos »

Zdravím, potřeboval bych informace, nebo či má někdo zkušenost.

Chystáme se na trámový překládaný strop s podkladky. Materiál bude nejspíše čerství protože sušený nikdo nedokáže sehnat v požadovaných rozměrech a množšství ( a když tak cena je astronomická).

Podkladky a přesahy by měly zakrýt případné seschnutí( doufám).

Otázka č.1. ČÍM natřít strop, aby si zachoval přírodní vzhled. Tesař co mi radí tvrdí lazuru. Mě by se lépe zamlouval olej+vosk ( PNZ/Osmo) co vy na to? Aplikace na čerstvé dřevo obnáší nějaká úskalí?

Otázka č.2 Hoblování - Rozměr trámů je 220x200 a hoblovat se bude nejspíše makitou se záběrem 17cm. Nemám zkušenost s hoblováním plochy na 2x bude něco po stroji vidět? Když dělám ručním hoblíkem( český japonský kovový) tak si s tím vyhraji do nejlepšího možného povrchu, ale v tomto množství bych to nejspíše časově nedal. Sehnat někoho, kdo by to protáhl nebo na velké hoblovce sjel je cenově tak velká, že bych si mohl tu hoblovku pořídit.....

děkuji za rady, když by mne eště něco napadlo přidal bych to

oskar
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Překládaný trámový strop

Příspěvek od mari_001 »

Já bych si půjčil tesařský hoblík o šířce 300mm, teď jsem si ho pučoval od tesaře. S tou makitou by jsi to nenapojil a když jo tak by to bylo dost náročné. PNZ nebo OSMO super, nebo přírodní tung+světlicovej a natíral bych to až po vyschnutí v kontrukci, jestli to je možné. Lazuru 100% ne, kor kdyby jsi to natřel mokré, akorát by jsi tu vlhkost v tom zavřel;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
ojkos
Příspěvky: 27
Registrován: 31 bře 2013, 15:44

Re: Překládaný trámový strop

Příspěvek od ojkos »

Děkuji za odpověď!

Ano půjčit něco se záběrem 300 mm, jenže taková hračka stojí více jak 60tis (nemluvě o festoolu) a tu nikdo nechce dát z ruky :D , takže ty peníze za práci,na kterou se těším, a chci si udělat sám tam jsou stále..což právě vytasilo otázku zda dát 10 a více za hoblování materiálu ( je toho docela dost :lol: ) nebo dát raději za hoblík, který ještě využiji...

Zatím sem své DIY pokusy olejoval a byl jsem spokojen, proto jsem lazuru také odmítl. Díky tedy za zkušenost. Uvidím jak "čerstvé" to dřevo bude. Představa byla ohoblovat natřít přebrousit natřít...tak snad to takto nějak půjde.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Překládaný trámový strop

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

už je to pár let co jsem hobloval elektrickým ručním hoblíkem, ale moje zkušenost byla taková, že pokud to není nějaký extrémně nerovný a pokud je tam nějaký překryv "stopy," tak se to většinou celkem napojí. Neříkám že to bude stopro rovný i v příčnym směru, ale pokud máš 22 cm trám a sjedeš nejdřív jednu stranu, řekněme 16 cm, pak zbývá už jen 6 cm, což znamená že hoblík bude alespoň deseti centimetry veden po již ohoblovaném povrchu a tedy nezajede hlouběji. Může ale samozřejmě zajet mělčeji, to pokud na těch zbylých 6 cm bude nějaký větší hrbol než byl při prvnim jetí - ale tomu by šlo odpomoct zvětšením třísky, protože u druhýho tahu už vlastně přední "stůl" tolik nepotřebuješ. Chce to jen dát si pozor při nasazování hoblíku na druhej tah, abys ho od začátku měl opřenej zadnim stolem na již ohoblovaném - tj. začneš lehce zešikma.

Samozřejmě to chce všechno vyzkoušet a není to stoprocentní, občas se i tak může něco vyvrbit. Ale pokud jsi zvyklý hoblovat ručně, tak to pak pár tahy srovnáš.

Jó - chce to mít dobře seštelovanej zadní stůl (ten co máš při hoblování vlastně u sebe), jinak to nenapojíš ani za nic.

Nebo si kup širokej hoblík z inzerátu, občas to kolem té desítky někde bývá, ale netuším v jakym stavu. Abys nestrávil tejden opravováním.

Anebo mobilní protah - ten pak na jednom konci trámu nasadíš a necháš ho cestovat po trámu. To seženeš za desítku taky a ještě to užiješ na hromadu dalších věcí. Ale možná že budeš muset jet víckrát, příliš velkou třísku to nevezme a pokud budeš mít trám nařezanej s příliš nerovnoměrnou tloušťkou, mohlo by se to zadrhávat.

Honza
ojkos
Příspěvky: 27
Registrován: 31 bře 2013, 15:44

Re: Překládaný trámový strop

Příspěvek od ojkos »

Díky za další zkušenost.

Nakonec asi tedy bude varianta taková, že trámy hoblíkem s pokusem napojit to ( mluvil jsem s dalším tesařem a ten říká že se to napojuje běžně a není to tak hrozné ...jen cvik :) .) Popřípadě doladit dobrousit dohoblovat ručně ( ať je tam také nějaká člověčina nebo oprava toho co se mě tam povede strojem napáchat) .

Jakou ochranu dřeva proti houbám a hmyzu by jste zvolily? CO vybrat?

Olej nakonec asi bude PNZ Holzwachs W (PNZ Vosk na dřevo W), nebo se toho nebát a použít výš zmíněný tung se světlicovým olejem?

Dřevo bude dovezeno z kraje září ..takže pokud to nebude úplná hrůza podělím se fotograficky :mrgreen: ...

Díky za rady :P
ojkos
Příspěvky: 27
Registrován: 31 bře 2013, 15:44

Re: Překládaný trámový strop

Příspěvek od ojkos »

Máte někdo zkušenosti z protahovačkou JET JWP-12? Nebo s něčím podobným? Vím že starší litina by byla lepší , ale ta manipulace :/...

Díky za typy
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů