Co očekávat od diamantových brousků EZE-LAP?

Informace o brusných kamenech a broušení.
Odpovědět
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Co očekávat od diamantových brousků EZE-LAP?

Příspěvek od martin.janda »

Ahoj, koupil jsem sadu diamantových brousků 8''x3'' EZE-LAP a po pár dnech používání z nich nemám úplně dobrý pocit. Mám jednostranný hrubosti 250 (údajně), pak oboustranné 150/600 a 400/1200. Ze začátku byly hrubé a braly parádně a postupně se na povrchu zjemnily, což je jev, na který poukazuje i výrobce a lze se obecně všude dočíst. Po tomto zjemnění by měly brousit ještě lépe, ale opak je pravdou. Pokouším se srovnat rovnou stranu želízka ke Stanley 4 1/2 (šířka 6 cm, má trochu břicho, které se mi kladivem srovnat nedaří) na nejhrubějším 150 a po více jak hodině už prakticky jen leštím, ať používám kterékoli místo kteréhokoli brousku. Něco to ubírá, ale hrozně pomalu. Brousek často omývám, abych ho zbavil obroušeného materiálu, brousím s vodou. Jednostranný 250 je po nějakém používání srovnatelný (možná nepatrně jemnější) než oboustranný hrubosti 400, to mě dost zaráží. Mám pocit, že je to ve skutečnosti 400. Brousky nejsou zcela rovné, hlavně po délce.

Máte s EZE-LAPy někdo vlastní zkušenost? Je moje očekávání, že s hrubostí 150 bych měl rovnou stranu želízka srovnat po pár tazích, příliš vysoké? Mám tak trochu chuť je vrátit (četl jsem na pár zahraničních fórech, že je lidé vracejí, ale jako náhradu dostanou třeba stejně křivé), ale nevím, zda mám nějakou zaručeně lepší alternativu. Diamantové určitě chci, protože nechci udržovat sadu měkčích brousků a dalších brousků na jejich rovnání.
RxD
Příspěvky: 31
Registrován: 01 dub 2016, 09:26

Re: Co očekávat od diamantových brousků EZE-LAP?

Příspěvek od RxD »

Cau ja mam sadu ez-lap 250/600/1200. A muzu potvrdit ze po nejake dobe se trochu "obrousi". Na druhou stranu pak uz jede dobre stale stejne. Predstava ze parkrat prejedes bricho a bude pryc je opravdu prehnana (teda zalezi jak velke to bricho je). Spis je treba si uvedomit ze i ta 250 je privni brousek na ktery sahnes kdyz chces brousit hranu. Sam jsem zjistil ze na velky "grinding" to neni, ale to je naprosto pochopitelne (taky me to doslo az za nejaky cas).

Na to co rikas bych koupil nejakou 120/160 smirgl a prilepil na sklo/kamen (mam takhle kus desky od kamenika). Pak bych to na finalni dorovnani dal na ten nejhrubsi diamant.

Ja ty diamanty pouzivam ted prevazne na brouseni ostri a jsem velmi spokojen (obcas vezmu starsi dlato zezadu).
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Re: Co očekávat od diamantových brousků EZE-LAP?

Příspěvek od martin.janda »

Ahoj, díky za info. S těmi pár tahy jsem trochu přeháněl, ale už jsem tomu broušení na 150 mohl dát celkem snad hodinu v kuse a stále jsem ho nesrovnal. Jak jsem psal, spíš to už jen leští. Smirgl na skle jsem nedávno zkoušel a odrovnal jsem jich dost rychle celou řadu hrubosti 80-320 a efekt nic moc. Něco asi musím dělat špatně, ale netuším co. Mám tu ještě český 150 od Carborundum Electrite, tak ho zkusím.
RxD
Příspěvky: 31
Registrován: 01 dub 2016, 09:26

Re: Co očekávat od diamantových brousků EZE-LAP?

Příspěvek od RxD »

Co se tyce rovnosti tak tam asi nemam problem, teda na moje meritka. Zkousel jsem k tomu rovinu z ruznejch uhlu a je to v tolerancich co si predstavuju. Pro me je hlavni rovina na sirku, na dylku uz to tak zhavy neni. Vetsinu zelizek projedu na sirku, jen do 5 1/2 ky musim trochu zkosit.

No pokud mas tu bouli fakt tak velkou tak bych zauvazoval spise trochu jinak. Nebrousit ale pouzit kladivo a vyklepat. Ze spodni strany ostri chces spise vypouklinu nez bouli. Takze bych to polozil na rozevreny sverak a majznul do toho kladivem veprostred dokud to nebude rovne nebo trochu vypoukle. Pak bych sel brousit.
Čert
Příspěvky: 8
Registrován: 17 črc 2010, 15:55
Bydliště: Strakonice

Re: Co očekávat od diamantových brousků EZE-LAP?

Příspěvek od Čert »

Tak to můžeš to želízko rovnou vyhodit. S největší pravděpodobností Ti praskne. Zkus sehnat někoho v okolí, kdo má pískovačku, ať to zkusí vyfoukat, ale do lavoru. Spousta malých nárazů způsobí srovnání, možná i přetažení na druhou stranu. Je třeba to pohlídat. Zkus zajít na knife.cz, tam se dost často řeší rovnání prohnutých čepelí nožů po kalení. Rána ve svěráku je rána poslední, to mi věř. Ať se daří Čert
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Re: Co očekávat od diamantových brousků EZE-LAP?

Příspěvek od martin.janda »

Já už do toho právě nejdřív kladivem bušil, abych to břicho (spíš bříško, zas tak moc ohnuté to není) zatlačil a nepovedlo se mi to. Nechtěl jsem to přehnat a želízko zlomit. To želízko ale zase tak podstatné není, spíš mě zajímaly zkušenosti jiných s těmihle brousky a co od nich můžu/nemůžu čekat. Pořád mám třeba pochybnosti, že ten jednostranný, co mám, je skutečně 250 a nejraději bych to porovnal s nějakým jiným exemplářem.

RdX: Nejsi náhodou ze Severních Čech? Klidně mi napiš třeba soukromou zprávu, pokud bych se mohl přijet podívat. Být to za pár kaček, tak bych to vůbec neřeši, bohužel stály celkem dost.

Čerte, taky dík za info. BTW na knife.cz jsem už tohle téma taky poslal, ale zatím ho tam asi moderátor neschválil a nezobrazuje se tam.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Co očekávat od diamantových brousků EZE-LAP?

Příspěvek od miru01 »

Dle mého názoru a chabých zkušeností s několika těžce zdevastovanými dláty co jsem nalezl v dílně na základní vytvarování rovin je nutná bruska, jinak na tom kameni necháš ruce a hlavně je to velká ztráta času. Šmirgl je dobrý, ale jen pár vteřin, pak to jen leští. Pokud jde o ty diamanťaky, tak jen tipuju, že jsi je velkým přítlakem poničil a už neberou jak mají.
RxD
Příspěvky: 31
Registrován: 01 dub 2016, 09:26

Re: Co očekávat od diamantových brousků EZE-LAP?

Příspěvek od RxD »

Uznavam ze s kladivem se to musi opravdu opatrne. Na druhou stranu pokud nemas nejakou brusku s chlazenim vodou tak to nejspis upalis.

Jeste je varianta pouziti brusne pasty na rovne ocelove pdolozce. Pasta se da kopit ruzne zrnitosit a postupne obmenovat. Na rozdil od papiru pouzijes kazdy kaminek, protoze to muzes ruzne promichat apod. Takze to rozhodne vyjde cenove a pracne lepe.

Napr neco jako:
http://www.prodejbrusiva.cz/brusna-past ... a-brousici

Doma nic takoveho momentalne nemam ale jednou jsem s tim pracoval a je to fajn. Je jen potreba zvolit spravne zrnitost abys to zas nemel podrapany vic nez je treba. U ostri to pak chces leskly jak psi kulky.

Ja obcas volim trochu jinou metodu kdyz se dostanu k necemu jako je takto podobne prohly nuz. Nesnazim se ho srovnad do absolutni rovniny, protoze vim ze bych tim stravil nesmyslnej cas. Ale vezmu to tak ze brousim cast mezi ostrim a vydutinou (tzn vznikne velmi maly uhel zadni strany). Dulezite tady je aby to na cem brousim bylo fakt rovne protoze chci aby ta cast kde je ostri byla rovna a musi to zasahnout celou sirku ostri. Takhle ti staci abys mel rovne par mm od ostri a mas na zivotnost noze vystarano.

To co delas totiz muze skoncit uplne opacnym vysledkem (coz fakt nechces) a to ze budes mit hezky rovne 95% noze ale u ostri ti vznikne par mm kus kam uz se nedobrousis protoze brousis celou plochu ostri a kazdy mikrometr ubrouseny je sakra prace. Takze to vzdas a vysledek je uplne stejnej jako bys nedelal nic. Nezapomen ze pri takovemhle brouseni i se sebelepe ostrem diamantovem brousku je opracovani materialu cca kvadraticke slozitosti (kazdy dalsi ubrouseny mikrometr je o dost horsi nez ten predchozi)
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Re: Co očekávat od diamantových brousků EZE-LAP?

Příspěvek od martin.janda »

Ahoj, díky. Já se právě směřoval k tomu mít rovnou jen plochu pár milimetrů od ostří. Jen tolik, abych neměl mezeru mezi želízkem a klopkou, víc nepotřebuju. Abych toho na brousku docílil, tak je potřeba to želízko na ně připlácnout a minimální plocha, kdy ho tam jsem schopen udržet v rovině je cca 3-4 cm od ostří, jinak se ti to bude různě kývat. Jinak metodu srovnání kladívkem na dláta jsem zkoušel a při poslední ráně jsem želízko rozmlátil na kusy. Na to je nejspíš potřeba nějaká praxe a víc jich rozbít už nechci, takže volím nějakou jinou srovnávací metodu, která se v případě mých želízek s bříškem prodlužuje, ať už použiju asi kterýkoli způsob. To jsem tu ale ani moc řešit nechtěl, představu o tom, jak rovnat dláta a želízka mám, shlédl jsem pár videí, přečetl pár zkušeností z praxe, ostatně jsem si to i zkusil :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti