Odsavani a filtrace vzduchu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od Petr »

Zdravim kolegove,
s nakupem nove pily Jet do moji garazove dilny jsem se rozhodl konecne resit i otazku odsavani a ukladani prachu, pilin a hoblin. Nechci ale utracet moc penez a taky nechci kupovat levne ale neefektivni odsavani v podobe ventilatoru vaku a pytle. Proto jsem se rozhodl vyrobit si cyklonovy odlucovac s pevnou sbernou nadobou. Vyhoda tohoto reseni spociva v temer dokonalem odlouceni cca 99% vsech necistot pred tim, nez projdou do ventilatoru a nasledne do filtru. Z toho vypliva mnohem mensi zanaseni filtru, zadne snizovani vykonu odsavani a taky cistejsi ovzdusi. Kdyz je vse spravne vyrobene tak taky vyrazne nizsi hlucnost. V soucasne dobe jsem ve fazy, kdy mam hotovy ventilator, dokoncuji jeho "snekovou" obestavbu a mam castecne vyrobeny odlucovac. Zitra budu mit mozna 80 litru sbernou nadobu a budu pokracovat ve vyrobe. Motor jsem pouzil 2880ot/min. 1,5kw. Celkove naklady budou cca 1 tis. kc. vc. motoru a vseho materialu. (samozrejme bez zapocitani prace a hadic). Rad bych se s vama poradil jakou privodni hadici pouzit. Moje predstava je takova, ze hlavni vetev do odlucovace bude 100mm a bude napojena na pilu(cca 3m). druhou vetev bych rad napojil na pokosovou a pasovou pilu , ale nevim jaky prumer pouzit jestli staci 40mm nebo 50,60mm? No a dalsi vetev bych rad na vseobecne odsavani pilin a prachu po cele garazi cca perumer 40-50mm. Co myslite? Kdyz budou jednotlive vetve uzaviratelne soupatky tak by to mohlo celkem dobre fungovat ne? Vedeni bude castecne z HT potrubi a castecne z PU flexibilnich hadic. Jak resite odsavani v dilne vy? A pouzivate i filtracni jednotky na cisteni vzduchu? ( v UK jsme jich meli na dilne 8ks)
Melo by to vypadat nejak takto: http://www.woodgears.ca/reader/richard/ ... ctor1.html
http://www.clearvuecyclones.com/8-cv-max
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od Hans »

Ahoj Petře,

taky jsem o cyklonu uvažoval, konkrétně od doby co mam novou hoblovku, která ukrojí větší hobliny a zacpává mi pytlovej odsavač z unimaxu. Jestli Ti to bude chodit, tak jdu do toho taky :-)

Ale proč Ti píšu - s těmi redukcemi průměrů jsem zaznamenal potíže. Jedná se o to, že když zmenšíš průřez potrubí, poklesne rychlost proudění, ovšem nejen v tom malém průměru, ale i v tom velkém. To má za následek to, že ve velkém potrubí není dostatečný tah a piliny zůstávají ležet na dně trubky, protože vichr se prohání jen středem průřezu. Sám nevím jak to budu v budoucnu řešit, na radiálce to mám tak, že mam malou odbočku na kryt kotouče a pak ve velkém průměru ještě odtah z kastlíku vzadu za kotoučem - to funguje poměrně dobře, chytne to téměř vše. Druhá možnost je mít v místě redukce ještě nějaké přisávání, abys zachoval rychlost proudění a přitom mohl odsávat jen malým průměrem, ale to mi přijde škoda.

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od JanB »

Ahoj,
moje stávající řešení je funkční tak napůl a v budoucnu s tím určitě musím něco udělat. Ale zatím je to klasické dilema - buď vylepšovat dílnu nebo v ní něco vyrábět :-) A protože se chci hlavně věnovat tomu druhému, tedy výrobě nábytku, musím vylepšování dílny dělat po kouskách :-)

Mám odsavač KH-1111 z Uni-maxu, který je v rohu dílny - dílna je malá a pořád bojuju s prostorem. Přímo na odsavač je připojeno potrubí z plastových kanalizačních trubek pr. 110mm. První odbočka ke kombinované hoblovce/protahu je hned vedle odsavače a stroj je připojen flexibilní hadicí pr. 100mm. Toto funguje bezvadně a odsává to vše, co hoblovka vyprodukuje.
Druhá odbočka vede nahoru až ke stropu, pod stropem k protější zdi, dál ještě kus po sousední zdi, pak zase dolů a teprve tam je rozdvojka a flexibilními hadicemi připojena pásová pila a kotoučová pila. A tahle větev už moc účinná není, jednak díky délce potrubí samotné, jednak díky tomu, že to musí překonat to stoupání. Prostě něco to odsaje, ale spousta pilin zůstává v podstavci stroje a spousta mi jich taky vletí do ksichtu (často si na řezání beru masku).

Určitým řešením by bylo zkrátit vedení, ale to bych musel potrubí pořád překračovat a to nechci. Možná by pomohlo i vyměnit odsavač za něco výkonnějšího, tak 2,5kW příkonu :-)
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od JanB »

A ještě doplnění k menším průměrům hadic - co jsem zatím vysledoval, tak převládá názor, že nářadí typu brusek, horních frézek, maflíků apod. je lepší odsávat vysavačem. A je to vidět i ve videích na Youtube - na hoblovku a pilu mají stacionární rozvod, velký odsavač (velký průtok vzduchu, menší rychlost) a na ruční mašinky si ke stolu přitáhnou "shop-vac" (tenká hadice, menší průtok a větší rychlost).

Mám doma starší vysavač, takový ten stojatý hrnec, ale chybí v něm filtr a taky dlouhá hadice. Pokud by se mi ho povedlo zprovoznit, asi by to stálo za to.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od truvan »

Ahoj
když sem řešil odlučovač tak sem narazil na patent pana břízy z Lišnice,vše co popisuje na svých stránkách je pravda klasické odlučovače mají tendenci se v zuženém místě ucpávat.i na videích
různých amíku je to vidět,na chvilku dají odsávání od hromady pilin dál aby se jim to nezahltilo,
byl jsem se u pana Břízy osobně podívat a maká to opravdu excelentně,vymouzoval sem na něm i rozměry pro můj výkon měl bych to mít někde v počítači,ale přesně jak říká kolega práce mi krade čas na vylepšování dílny,takže sám jsem to ještě nerealizoval.posílám Vám Odkaz
na jeho stránky.i včechách jsou šikovný lidi a nemusíme furt kopčit jen od amíků ;)
http://www.lisnice.com/basic1.php?a=3
Míru zdar
práci čest
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od miru01 »

Tady jeden odkaz od amiku, řeší tam i výpočty potrubí, je tam i programek v excelu na výpočet potrubí.
http://billpentz.com/woodworking/Cyclone/Index.cfm
P.S. ještě přidávám do přílohy tabulku pro orientační stanovení průměru potrubí podle typu stroje, sečtou se nejdříve CFM všech strojů co jsou použité v dílně a dle součtu se v malé tabulce najde potřebný průměr hlavního potrubí. (1 m3/h = 0.5885745 CFM). Tabulky jsem vykopíroval z jedné příručky zase od amiku ;)
Přílohy
odsav.JPG
odsav.JPG (60.57 KiB) Zobrazeno 32679 x
Naposledy upravil(a) miru01 dne 23 čer 2014, 12:06, celkem upraveno 1 x.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od JanB »

To je zajímavé. O klasickém cyklonovém odlučovači jsem jednu dobu taky přemýšlel, ale jak už jsem říkal, není to momentálně priorita.

I s tou poznámkou na konci máš pravdu, v Čechách je samozřejmě fůra šikovných lidí. To, že kopčíme od amíků je ale dáno tím, že ti amíci se svými výtvory na Internetu víc chlubí, zatímco českých webů, blogů a videí na trubce je velmi poskrovnu. Vem si i tuto diskusi - lidi, kteří se aktivně zapojují bys spočítal na prstech a ukázky výrobků nebo postupů jsou velmi vzácné.
(to teď nemyslím jako kritiku, jen konstatování. sám jsem taky často líný zvednout zadek a jít pro foťák abych nafotil, co zrovna dělám)
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od hylopetes »

Ahoj,

kvuli tomuhle tematu jsem se tu registrovala :)


a) cyklonovy odlucovac snizi vykon, cely system se pak muze chovat uplne odlisne.

b) je vhodne postupne snizovat prumer potrubi za dosazenim vyssi rychlosti proudeni tzn. od motoru vede 160 (6"), pak 125 (5") a nakonec tesne pred finalnim zarizenim 100 mm (4").
Samotna trubka 100 mm nedava ani moc velky prostor pro velky prutok a pokud povede od motoru 100 mm, cele potrubi se v podstate ucpe uz na vstupu a navrhovane rozvody v prumeru 40-60 mm se budou ucpavat a nebude to fungovat. Podobne system nebude fungovat kdyz od motoru povede 160 mm a najednou se prumer zmensi na 100 mm.

Pekne je videt postupny prechod na tomto obrazku.
http://americanwoodworker.com/resized-i ... natomy.jpg

Osobne se mi docela hodil tenhle formular, kdyz jsem potrebovala porovnat ruzne prumery nebo treba prechody z ctvercoveho na kruhove potrubi.
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... -v-potrubi

c) poznamka o zachovani proudeni je spravna. Cyklonovy odlucovac potrebuje pro svoji funkcnost tok vzduchu. Snizenim resp. ucpanim potrubi prestava fungovat.

d) pouzivani "shop-vac" pred odsavacem - velice jemny prach projde i skrz dobry filtr odsavace. Vysavace maji vetsinou hepa filtr, ktery toto resi. Navic vysavace se mene zanasi (poloautomaticke cisteni filtru) a jejich cisteni neni tak "otravne" jako cisteni odsavace.

e) bezne HT potrubi je na to nevhodne a to hlavne diky staticke elektrine (hrozi exploze). Uplne nejlepsi je potrubi bez svaru (vyrabi to napr. felder, instalace je videt na videu 201 u wood whisperer), osobne mi ale prislo nejdostupnejsi plechove potrubi. Na potrubi.cz ho vyrabi celkem levne. Pokud by hrozila deformace podtlakem, potrubi se da vyrobit na zakazku z tlustejsiho plechu.
Osobne jsem pouzila hladkou rouru, ktera je z hlediska proudeni lepsi a prodava se po 1 m (jde to krasne posilat postou).


Jinak ja si svoji dilnu zakladam, spise hobby nez neco na obzivu. Mam to v rodinnem dome a pracuji ted hlavne s bukovou preklizkou. Takze filtraci vzduchu jsem resila jako prvni. Mam Jet 1100A s 2 mikronovym filtrem - pro moje ucely dostacujici az moc :)
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od werdio »

Ja používám na menší nástroje odsavac popela ( s motorem)..levný a fungující řešení...filtr dostavuje a neni potreba žádných pytlů...
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od Petr »

Zdravim kolegove,
jsem rad, ze se tato diskuze tak pekne rozjela. Rad bych rekl, ze to moje reseni beru spis jako experiment a uvidim co z toho vyleze. Dival jsem se na stranky pana Brizy a vypada to fakt moc zajimave. Co jsem cetl, tak je to ale hlavne pro velke cykonove odlucovace pro velike vykony a objemy. Ja uz mam hotove nejake dily na ten kuzel a tak to zkusim dotahnou do konce a uvidim jak to bude fungovat. Pokud to bude delat problemy, tak urcite dam vedet a predelat to muzu vzdycky. V mem pripade se jedna opravdu jenom o pouziti hlavne u kotoucove pily a popr. pasovky. Zbytek budu resit odtahem uzsi hadici cca 50mm ktera bude napojena do hlavni vetve tesne pred vstupem do cyklonu - vysavani po zemy, kolem vrtacky a soustruhu(delka do 4m). Zadne hobliny z protahovacky ani srovnavacky. Stale jsem jeste cykon nezkompletoval, ale mam hotovou obestavbu ventilatoru a je co celkem "ficak" to ze cykon snizuje vykon mi vubec nevadi( i tak ho budu mit az az), hlavne, ze nepujde bordel pres "home made" ventilator.
Obrázek
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti