Odsavani a filtrace vzduchu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od Hans »

Tak už jsem si na část otázky odpověděl sám - Felder to dělá taky z pozinku, akorát že čtyřikrát tak drahý. Tak to bude asi ok. Teď už jen ty průřezy, aby se mi na dně potrubí neválely piliny...

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
toho pozinku bych se nebal, bezne se spiro pouziva a nevidim v tom problem. Mozna bych na hlavni vetev udelal nejaky kontrolni otvor abych se mohl po case podivat jak to tam vypada. 160mm uz by melo v pohode zvladnout vsechny masiny a kdyz das hoblovku a protah jako prvni tak to bude idealni reseni. Hlavne to chce dobre promyslet a dat vsechno tak aby to do budoucna sedelo i na stroje co treba budes porizovat. ;)
ピーター 大工
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od hylopetes »

Ahoj,

Felder to ma bez prekazek v miste spoje. Normalni spiro se nytuje nebo sroubuje a pak tam muzou vznikat mista na zachyceni hoblin. Navic Felder potrubi muzes rozpojit kdy chces podle potreby. To trosku ospravedlnuje cenu :)

Prumer at se postupne snizuje z 6" na 5" a na vetsinu stroju pak na 4". Spiro delaji na zakazku i ze silnejsiho materialu (IMO zbytecne) a u kolen delaji i jine polomery (2-2,5 idealne).

Jinak takova drobnost. Pochopila jsem to dobre, ze hodlas zabetonovat do podlahy pozink?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od Hans »

O těch překážkách jsem přemýšlel a právě Tebou doporučovaný obchod potrubi.cz nabízí i trubky lehce kónické pro zasouvání do sebe.

Trubky plánuju uložit do země pod podkladní beton a abych si neochlazoval vzduch a tím celou dílnu (resp. zateplené podrkoví nad ní, kde bude samotný cyklon a odsávání s vratkou vzduchu do dílny přes schodiště), tak je hodlám obalit tepelnou izolací, která se přemostí tim podklaďákem.

Ale může se stát, že od té izolace upustím - vidíš nějakou komplikaci v zabetonování potrubí? Neplánuju složité trasy, takže samotné výstupy by mohly víceméně sloužit jako revizní otvory. Potrubí bude samozřejmě uzemněno - kvůli statické elektřině právě volím ocelové trubky namísto HT trubek.

Ještě nemám jasno v tom postupném zmenšování průřezu - přemýšlím na jaké minimální délce se může odehrát. Nemám ještě stoprocentně jasno v rozmístění strojů a tak si nechci zmenšovat průřez pro případ, že třeba protah (největší nával hoblin) bude jednoho dne na nejvzálenějším konci potrubí.

Díky

Honza
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od hylopetes »

No, nevim, stavebnim vecem nerozumim, ale prijde mi to podivne.
Bala bych se tehle veci
a) nerozmacka tlak betonu spiro a tim spis hladke potrubi?
b) spoje se izoluji tmelem a idealne paskou. Co kdyz tohle povoli nekde pod betonem a potece dovnitr?
c) pozinkovana vrstva neni moc vysoka. Co kdyz se pozink porusi a casem to zrezne?

Tepelna izolace nesmi zvlhnout a samotne spiro je zase nachylne na oroseni. Napadaji me ted jen blazniva reseni jako trubky svarit a natrit je nejakou asfaltovou hmotou, ale to jen placam do vzduchu :) Opravdu netusim co by to udelalo.


Tezko radit, kdyz moje dilna ma 9 m2 :) Ale v zaklade bych nechala zaklad velky a zbytek uvidis. Minimalni delka metr? Pul? Tezko rict. Vzit anemometr a otestovat.

Ja mam 1,5 HP odsavac Jet. Od nej kratkou hadici 160 mm do rozvodne krabice z MDF na zdi a ve starem komine zazdene 2 hadice AIRDUC PUR 355 o prumeru 150. Tohle vsechno vede o patro vyse, kde je dalsi rozvodna krabice do potrubi 125 a koncova mista po asi 60 cm a 4m pak prechazi na 100 a hadici. Bohuzel nemam dost mista na velke tvarovky o dvojnasobnem polomeru, tak mi bere vykon nekde i pravy uhel :( Potrubi jsem si koupila s gumovym tesnenim a nemam ho ani prelepene/snytovane. Asi by to chtelo, ale ztraty (na te moji vzdalenosti) nejsou velke.
To s temi hadicemi ve zdi neni uplne super reseni. Jsou drahe a casem se znici.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od Hans »

Tepelnou izolaci jsem uvažoval PU pěnou, tj. uložit potrubí do rýhy v zemi na nějaké dištance, opěnit pod, nad i po stranách, a to by snad mělo stačit. Přes to pak přijde kari síť, takže při nalívání betonu z mixu by to nikdo prošlápnout neměl, no a samotná hmotnost betonu snad tak hrozná nebude. Ale je fakt, že by nějaké to překrytí starým obrubníkem neškodilo.

Utěsnění plánuju udělat víceméně jakukoliv páskou, která by měla jen tu funkci, že by zabránila průniku PU pěny do potrubí. Jinak jednalo by se o nízkoexpanzní pěnu, aby to bylo pevnější.

Zatim největší obavy jsem měl právě z toho pozinku, zda se časem neobrousí. Vím, nejlepší řešení by bylo mít vybetonovaný kanál s deklem, jenomže to už je zase dost opruz - navíc se mi v téže podlaze honí i kanalizační roury a ještě tam přijde takový improvizovaný zemní registr, tj. obsáhlý trubkový meandr. Asi to budu muset vzít sportovně - pokud se v budoucnu pozink ošoupe a piliny se začnou honit v té zbylé díře v PU pěně, tak holt trubky přetahám po stropě - akorát že strašně nerad, protože nemam strop z nejvyšších :-( Otázka je za jak dlouho se to dá prošoupat - profi truhlář patrně nikdy nebudu a na to moje domácí obrábění...

Sakryš, ale rozvažuju teď tu kondenzaci vody... zdá se mi to jako čím dál podstatnější téma. V takovym úmornym létě to může nastat velmi snadno i při izolovaném potrubí v případě, že budu třeba hoblovat jen chvilku a samotné potrubí se nestihne prohřát... Leda to vyspádovat a zapojit kondenzát do kanalizace? Jenže to by zas chtělo přes sifon, a to zas znamená revizní šachtu k sifonu... Jestli já to nakonec nějak nencapu k tomu stropu rovnou, i za cenu že to občas bude zavazet...

Každopádně díky za podněty, mam tři týdny do betonáže, tak snad to nějak vymyslim :-)

Honza
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od hylopetes »

Pokud se do zeme pouzije odpadni KG potrubi, je uzemnene uz jen tim, ze je v zemi a neprenasi staticky naboj? Myslim, ze by to melo stacit. Spiro pak napojit nad zemi a bude to.
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od hylopetes »

Mrkni na tohle video. https://youtu.be/cZspGbbGRuY?t=1m28s
PVC potrubi, zalepi, obali dratem a pritom rika, ze je to overkill, ze je to uz uzemnene. Pak pisek a je to.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od Hans »

To je zvláštní, vždyť to potrubí je v podstatě elektrický izolant, řekl bych? Bohužel jsem zatím u žádného výrobce nenašel informace o elektrických vlastnostech, ale nezdá se mi, že by KG potrubí vodilo elektřinu. To obalení drátem může fungovat jen jako Faradayova klec, ale ta tam ničemu nepomůže. Hm. Zkusim asi chlapíkovi napsat, třeba má kolem toho vykoumaný něco co mi stále uniká :-)

Honza
venca.m
Příspěvky: 12
Registrován: 06 čer 2015, 06:28

Re: Odsavani a filtrace vzduchu

Příspěvek od venca.m »

Upozorňuji, že povrchová statická elektřina se chová jinak než "elektřina ze zásuvky". Video jsem neviděl, ale k uzemění trubky by musela být zakopaná v dostatečně vlhké půdě, například podsyp pískem (který předepisuje výrobce) nebo pur izolace uzemění spolehlivě vyloučí. I kdyby byla KG trubka zakopaná v zemi, nejsem si jistý že by to mělo mít vliv na její vnitřek (mám za to že ne), ale pokusím se to zjistit. Uzemněné spiro trubky jsou rozhodně spolehlivější řešení z hlediska ESD.

Co se týká mechanického zničení spiro trubky při betonování, tak to hrozí jedině při zašlápnutí trubky.

Koroze. Při kvalitním oblití trubky kvalitním betonem koroze zvenčí nehrozí, trubka bude desítky let chráněná zásaditým prostředím betonu. Při oddělení tep. izolací od betonu to samozřejmě neplatí. co se týká kondenzátu, ten by v izolovaném potrubí být neměl, i tak by mělo být vyspádované. Odvod do kanalizace je zbytečný, stačí miska, a kontrolovat že je prázdná.

Osobně trubky v podlaze považuji za komplikované řešení jak na stavbu, tak na provoz. Rovněž přínos zemního výměníku považuji za diskutabilní.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 102 hostů